Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Duki nije sejanje psenice na psenicu za svakog.To je za onog ko moze da posveti paznju psenici jer kad sejes u monokulturi moras strogo da pazis kad da prskas od trave i od bolesti.Veoma vazno je svaki sledeci put posejati drugaciju genetiku psenice,naprimer jedne godine brkatu pa celavu i tako u krug.
Ako nemas vremena za njive,za obilaske,za pracenje stvari,za hemiju onda nemoj sejati zito na zito jer ima trava da ga pojede.
Eto to su moja zapazanja.
Ako je predusev zob neces imati problema.

- - - - - - - - - -

Bogami vidim pola foruma seje na rasipac:bravo:
 
Samo nek seju,tu je prinos i zarada...

Duki moj ti savet da izbegavas ponove sejanje zita,ako krene ona takozvana "crna noga" mozes samo da koristis plugomil.
 
Svake godine sejem po nekoliko kj pšenicu na pšenicu,plašim se tih priča da ne valja pa ne smem puno ali ovo dosaddašnje iskustvo je pokazalo samo bolji rod pšenice u toj drugoj godini,treću nisam proba.
 
Mirko daj da ti pozajmim sejalicu da proslaviš selo po prinosima pšenice dogodine. :osmeh:
Žrtvuj jednu setvu ne zbog sebe već zbog preduzeća, pa šta bude....
A ti meni daj ciklon da i ja rizikujem :osmeh:
 
Bez rizika nema dobitka.Ti bi rizikovao za sejalicu,nisam siguran da bi ti je vratio u komadu:osmeh:

Ova jesen kakva je daj boze i sa rasipacem da uspem posejati.
 
Ja ne bi posejao psenicu u monokultiri samo zato sto bi mi bilo zao ne koristiti tu parcelu za setvu kukuruza ili soje! Nikad nisam dve godine za redom posejao psenicu!
 
Rešio sam zbog svih ciklosejača da posejem jedan ogled sa ciklonom samo me interesuje šta mi preporučujete tj koji ciklon? Imam i sa diskom i sa klatećom cevkom.
 
neću da me ubeđuje neko kako je bolje sejati ciklonom.@

Nabrojati razloge zašto sejem ciklonom sasvim je u redu:ppozdrav:ali reći da je isto ili čak bolje zaista je glupo.Jednom u pet godina se desi da nije velika razlika,ali ako celo selo seje ciklonom gde da vide razliku:sta:
 
Mislim da je veoma mala razlika.Stvar je samo u tome sto sa ciklonom treba znati posejati,nije jednostavno kao sto izgleda.Ko neume pravi se ta velika razlika.
 
Ja orem za psenicu. Sejao sam dve godine za redom psenicu i prinos je bio slican. Problem je u tome sto u mom kraju kukuruz radja oko 3 t/ha zbog loseg zemljista ova god. ce biti izuzetak tako da mi se uopste ne isplati da sejem kukuruz. Probacu ove godine ponovo zito 3. god pa sta mu bog da.
 
Drugi put seješ na tanjirano ili oreš?
Tanjirača+RD ,mali je problem sa žetvenim ostacima jel hoće rd da ih vadi na površinu.Tamo je izneta slama pa neće biti problem i posle ovih kiša je slama slaba.Prošle godine sam imao gustu i visoku slamu pa je bilo na penale,pretprošle nije bilo problema jel je neko palio kukuruzište pa je i slama izgorela.Kad sam probao posle ječma (iseckana slama) nije išlo, previše žetvenih ostataka.
 
Setva ciklonom je brza za razliku od sejalice, na jugu Srbije ljudi zakace Tanjiracu ili Drljacu pa prikolicu za tanjiracu ili drljacu pa u nju stave ciklon seme i djubre, i tako odu da poseju, a sa sejalicom to ne bi mogli da izvedu, tako vode rade, ispravno bezbedno ili ne ne ulazim u to, ali tako se radilo narocito do 2004 sada nas sve manje ima vise zemlje se radi, pa time ima se vise i goriva i mogucnosti da se juris tamo vamo kuci njiva njiva kuci, samo da naglasim da kad su vam njive po 30 40 ari razbacane onda ljudi ovako kako sam opisao rade...:)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh