Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobar deo uzorao,ostaje jos nesto da se ugari.Sorte koje sam planirao su Apac druga reprodukcija i NS40S druga reprodukcija.Posejao bi i KWS Basmati ali toga kod mene nema.To je za sada ali mozda se nesto i promene ako uleti jos neki hektar zemlje.
Za sada planirano djubrenje u jesen je 0kg mesavine i na prolece jedna doza azota+hemija.
Ko ima savet za sortu koja moze da ide rame uz rame apacu neka napise,uvek sam za nesto novo.
 
Kod mene jos nije pocela priprema za psenicu, posto su mi sve njive jos pod nekim usevom. U planu je Syngenta Ingenio (n-ta reprodukcija) uz 150kg/ha MAP u jesen. U prolece 200kg/ha uree i eventualne zastite ako bude potrebno. Za korove Laren kao bestbuy preparat u psenici.
 
Veceras malo proturio koju rec sa kolegama zemljostrugarima i svi su se uplasili za sejanje psenice.Optimalan rok za sejanje je 5-20 oktobra a trenutna situacija na terenu kod nas je da kukuruz izgleda nece biti sav obran do tog roka.Kod nas se vecinom kasnije seje kukuruz zbog takvih klima uslova a plus ove godine bilo 90% presevanja pa to sad kasni u tri lepe,a na sve to vecina njih i nezna sta je FAO grupa pa se presevao masovno 704 ili 640(bio jeftin).

Bice nategnuto....
 
Može ona da se seje i kasnije,u njenoj proizvodnji ništa ne može da garantuje optimalni rok
 
Mene ne pogadja,svu psenicu sejem na zob i nesto na psenicu.
Mislim da setva psenice u novembru nije posao,kod nas obicno ko je sejao u novembru nije imao neko zito.

Nego kakve sorte planirate i koje povrsine,brzo ce setva,sta je mesec i po,to je skoro pa sutra.
 
Ja planiram da posejem 40-50 ha. Sorte rapsodija, apach, ns 40. I probacu ingenio i balaton.
 
Ja sam danas selektovao i zaprašio pšenicu za predstojeću setvu, sorte NS 40 S i Balaton.
 
Kakav je balaton u odnosu na ns40? Ja do sada nisam sejao balaton, Ali planiram...
 
Kod mene se dosta sejao,po meni nista specijalno ali dalekoooo bolje od simonida,ljiljana,dragana,renesansi i sl.Ne poleze bas tako lako,mali klasovi,dosta otporan na bolesti.Solidno zito.
 
Bogami ove godine su sva strana zita curela uz nas NS40.Kod mene u selo apsolutni rekorder po prinosu i po posejanim povrsinama je bio Apac.
Uh,voleo bi da posejem ovaj KWS Basmati ali nemam gde da kupim seme....Kako kazu iz predstavnistva to kod nas nema.....e sad otkud ovde na forumu:sta:
 
Svaki ciga svoga konja hvali. Ns 40 S sejem već 5 godina uzastopno i uvek je skoro pa konstantan u prinosima, i što mi se jako svidelo ove godene, nenormalno otporan na bolesti lista. Balaton mi je možda za nijansu bio prinosniji, pa sam rešio da ga ostavim i za sledeću godinu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh