Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako je stara tanjiraca 20-24-28 ja spustim do kraja i samo gas.
 
Ako je stara tanjiraca 20-24-28 ja spustim do kraja i samo gas.

Tanjiraca i nije bas stara, par godina. Ulazi i do 20cm dubine, ali ako nema potrebe za time, da ne trosim gorivo bez veze... Krajnji disk na zadnjoj bateriji je manji, vidi se dokle tanjira...
cam00493.jpg
 
Ja danas nastavio oranje,sutra opet nastavak.Sejanje sledece nedelje,javljaju toplo vreme posle srede.Apac je druga reprodukcija kao i NS40S.Bice jos nesto,Basmati....Odustao sam od Ingenia.
 
Bio u apoteci da vidim za semensko zito,konkretno me znimao apac i ns40s,i apotekar kaze ima,cena za apac je 49din/kg,a domace sorte 33din,ali kaze njegova preporuka je da ne kupujem semenski materijal,nego da posejem sa tavana,razlog za to je kaze velika kolicina bolesti prosle godine i velika nemogucnost lecenja,pa kao seme je mozda lose....Zanima me vase misljenje na tu temu?
 
Sve je to macka u dzaku,moje neko misljenje je da mozes psenicu sa tavana,ambara sejati koliko hoces reprodukcija samo selektuj-trijer i zaprasi mankogal-s i to je to.Znas kakva ti je psenica bila,jedino ako hoces neku drugu sortu da malo menjas.

- - - - - - - - - -

Mislim da bolesti psenice ove godine nece uticati na klijavost i dalji pravilan razvitak psenice.Jos nisam negde procitao a i nisam se uverio da psenica koja je bila bolesna predstavlja problem u daljoj proizvodnji-reprodukciji.
 
Svi pricaju svoju pricu...semenari apotekari agronomi politicari profesori i profesionalci..
Ako je suditi po 2014 godini onda treba sejati samo apac i ns 40.
Ostale sorte na ribnjak.....
A simptoma lisne rdje trenutno ima po samonikloj psenici i korovskim biljkama koliko hoces..
To onda znaci cim nikne odma udri po listu da bude zdrav.A najbolji fungicid je -20 tri dana zaredom
 
Sve je to macka u dzaku,moje neko misljenje je da mozes psenicu sa tavana,ambara sejati koliko hoces reprodukcija samo selektuj-trijer i zaprasi mankogal-s i to je to.Znas kakva ti je psenica bila,jedino ako hoces neku drugu sortu da malo menjas.

- - - - - - - - - -

Mislim da bolesti psenice ove godine nece uticati na klijavost i dalji pravilan razvitak psenice.Jos nisam negde procitao a i nisam se uverio da psenica koja je bila bolesna predstavlja problem u daljoj proizvodnji-reprodukciji.

Ne bi se složio sa vama ima nekoliko bolesti koje se prenose semenom. Jedna od njih je fuzarioza koja može da ima veliki uticaj na nicanje i dalji razvoj.
 
Danasnji posao, posejana psenica na parceli koja nija radjena nekoliko godina, kako danse odbije kad je za Dz...
65bc8991ccc16a79dce8f4de035b77f1.jpg


Poorano, podrljaceno..

8ad7cf6b680967b6e98d1d10a47bf7f6.jpg


I posejano..

0490377554ec3f628689ac1ce319946b.jpg


Psenica je za upotrebu na zeleno za stoku... A posle skidanja, ako bude vlage, ide kukuruz...

Jedan pozdrav za kolegu Mirka 015...
 
Danas posejali lebac, celi 2kj, sorta zvezdana sa tavana tretirana fungicidom bez selektovanja, setvena norma 120-130kg po kj , predusev soja, uzorano na 18-20cm a pred oranje dato 100kg mini mapa 10-46 po kj i dva puta izdrljano sa drljačom sa rotorima pa razbačeno 50kg uree po kj i zatim posetvospremirano jednom i setva, posle setve povaljano, lepo se uradilo.
 
Ja cu sejati nesto u utorak ako vreme dozvoli,imam jos nesto da uzorem pa taman dok ovo orem ovo sto je uzorano ima da se osusi malo za tanjiranje,eh ta operacija ima da me ubije,besplatno stelovanje bubrega:osmeh:

- - - - - - - - - -

Zarkov mali :) sejalica nam je slicna,a koliko vidim vise od pola foruma koristi istu:osmeh:
 
Ove godine (ako uslovi dozvole) planiram da tanjiram za psenicu.Posto sam do sad orao,interesuje me kad je najbolje baciti vestacko djubrivo,pre prvog tanjiranja ili posle prvog,a pre drugog?
 
Parcele koje su prskane sa pivotom da li je bolje uzorati ili može i tanjirača da završi posa?.
Obično ranije takve parcele smo orali ali nije bilo ovakvih padavina sada razmišljam da se sprao Pivot u niže slojeve pa ne bi trebalo da šteti.
 
Sta mislite o setvi psenice na parlog prosle godine je bio suncokret,da li ce biti problema sa misevima ako se uradi dva puta teskom tanjiracom?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh