Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Isto kao i kod mene,to je rdja vec krenula,tako je i prosle godine,ja prskao presingom jako rano,svi mi se smejali kad kasnije napalo i ostala zita.Izgleda da apac prvo napada.
 
111012949773260056109041.jpg
Apac predvece isao da vidim ima solidnu visinu evo kako izgleda setva mu je bila oko 7-8oktobra kao pomalo rđe da ima.
111161519773260089442371.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio sutra da odem na prskanje.
Uzeo sam Dinmark, Bamper P, Cicocel.
Da li je rano, kao da je jos hladno? Mada su mi i psenice male, pocetkom novembra je bila setva... Doduse, NS40 je veca od Balatona, sejano u isto vreme. Pa mi Balaton nekako deluje malo za prskanje, mada ima i dosta korova u njemu, zato sto je redak...
 
Manjević šta bi sa onom pšenicom što ti nije nikla,šta si uradio sa tom parcelom?
 
Rđe još nema ali pegavosti ima i to uglavnom u ranijim setvama i te pšenice su već trebale biti zaštićene, ja sam moju isprskao u petak i trebalo je i ranije ali vreme nije dozvoljavalo nikako a i sad je odrađeno na mišiće, kod kolege kiraja se lepo vidi napad bolesti a tako je i kod mene.
 
@Radoslav78z Ta psenica koja nije nikla, ostavio sam je i nikla je. Slikacu vam danas, pa vam saljem slike.
Imam jos neke njive, koje nisu nikle, ali cu njih najverovatnije zaorati. Tamo je bilo vode u njivi, pa ne verujem da ce biti nesto, od 2,5 ha, niko je jedan hektar, samo na krajevima, gde nije bilo vode.
@ Mirko 015 Sto se tice korova, ima svakavih.
@ Montoya Prskam psenicu regulatorom rasta, da bi je mogao prihraniti sa 450 kg KAN-a po ha. A ne bih bas da polegne.
 
Ako imas uskolisnih u psenici a to je problem kad se seje psenica na psenicu jedino oranje kao opcija.U zemljama u okruzenju ima hemija za uskolisne a kod nas posto smo drzava gologuzija nema ama bas nista,samo plug.
 
Rtv.rs:

[h=1]Пшеница напредује, неопходна заштита[/h]КИКИНДА - У кикиндском атару пшеницом је засејано око 12 хиљада хектара и уз релативно повољне услове током зиме, тренутно је та пољопривредна култура у доброј кондицији. Пшеница је тренутно у фази пуног бокорења, а у наредном периоду требало би применити заштиту од корова и болести. За тај важан предстојећи посао, пољопривредни произвођачи морају сачекати стабилиније временске прилике и више температуре.

Парцелама под пшеницом блага зима свакако није ишла у прилог, али је у кикиндском атару та пољопривредна култура у релативно доброј кондицији. У наредном периоду, саветују пољопривредни стручњаци, неопходно је применити заштиту од корова и болести.
"На доњим листовима пшенице је присутна сива пегавост, коју проузрокује septoria tritici. Ратари су сигурно приметили да су доњи листови пожутели и одумиру. Њих биљка свакако касније одбацује, али они прдстављају извор инокулума и могућност ширења инфекције у наредном периоду", каже Мелита Дејановић из Пољопривредне стручне службе у Кикинди.
psenica-2---martin-martinov_660x330.jpg
РТВ (Мартин Мартинов)

Нестабилне временске прилике свакако погодују развоју болести и условљавају додатне недаће у производњи пшенице. Прошле године велике проблеме прузроковала су болести стабла и листа пшенице – рђа, лисна пегавост и пепелница.
"Ово време, без довољно сунчаних дана, уопште не погодује пшеници. Већ се појављује проблем пегавости листа, пепелнице, а на појеидиним парцелама и рђа. Чекамо лепше време, са више сунца, које ће нам дозволити примену заштите, прскање , како бисмо лечили саме биљке", вели пољопривредни произвођач Милош Шибул.
Баш у овој фази развоја биљке, неопходно је да ратари свакодневно обилазе парцеле под пшеницом,
"Поготово се то односи на пшеницу која је посејана у првом року, почетком октобра, јер је на тим парцелама присуство болести најинтензивије. Наравно, различита је ситуација од парцеле до парцеле, али је најважније на време урадити фунгицидни третман на њивама под пшеницом", наводи Дејановић.
У кикиндском атару под пшеницом је око 12 хиљада хектара, а пољопривредни произвођачи на северу Баната традиционално остају верни тој пољопривредној култури. На жалост, како наглашавају, и даље смо без озбиљне стратегије у пољопривреди, а планирање производње заснива се на несигурним претпоставкама. Као и на претпоставци како ће ове године бити формирана откупна цена хлебног зрна,
"Да ли је то 16, 20 или 25 динара, не можемо тражити ни прениску, ни превисоку цену у ситуацији у којој су сви параметри производње промењени. Не знамо колика је цена ђубрива, немамо фиксну цену нафте, као ни пестицида. Да се све то зна, онда бисмо лако одредили и реалну цену пшенице и било би јасно да ли пољопривредник уопште нешто зарађује или не", додаје Шибул.
Калкулације основних трошкова производње, сетве, основне обраде земљишта, ђубрења, прихране и заштите, жетве и транспорта обично изгубе трку са откупним ценама на тржишту. Да ли ће ове године, поготово мањи пољопривредни произвођачи, бити на позитивној нули, или у минусу, под великим је знаком питања. Уосталом, као и сваке године.


 
Balaton slikan pre 3-4 dana.
b99c816f83c036a6a6290c5622b06cfd.jpg

92c121afb957ed83827b2daf1d3c3181.jpg

a4ff3d2660f435684afcd032925ca92e.jpg

Nisam baš zadovoljan sejana je oko 3-4.11.2014.Krajem februara dobila 100kg/kj uree i sad cu KAN baciti u istoj razmeri..
 
Pa meni treba da dođe stručnjak Bayer-a da obiđemo ali nas zeza kiša ovih dana. U svakom slučaju Falkon je spreman.
 
Ma pun je meni tih strucnjaka.Gde su bili prosle godine?Svaki dan pune novine,TV i ostalo kako treba prskati.Pa to je isto kao prognoza na RTS-u:moguca kisa uz povremene suncane intervale.Sve su rekli nista rekli nisu.
Sto ti strucnjaci ne kazu sta se desava sa odredjenim delom fungicida ako su temperature ispod 5C?Sad su poceli da sire pricu o nekom zbiru temperatura...e manite me tih gluposti.
Ljudi ne zurite i dobro se pazite.To su moderni prodavci magle.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh