Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas malo kosio uslužno, sledeće stanje onako odokativno, rapsodija (gazda kaže da ima jutro a ja između 1,3-1,5kj al neka mu, još čovek povuko dve prikolice od 5 i 3t a ima jutro i žito onako prosečno) navšeno odprilike 4,5-4,8t, drugi gazda 5,5kj u dve parcele (nema laži što se tiče površine) sorta zvezdana, retka vidi se zemlja iz kombaja, miševi pravili čuda, koliko vidim samo jedno tretiranje od bolesti i to u fazi klasanja po mojoj proceni zakasneloj, setva 2 novembar, priprema dosta loša po ljuljanju kombaja i nakupim ja tu jednu zmajevku 8t i jednu loznicu 7t, odprilike 16-16,5t (mogu da saznam tačno koliko ima ali mislim da negrešim puno).Krenem kući i usput pod Turijom sa bečejske strane vrše tukano 320 lepu tablu i mili ko mrav (da ga **greška ako ga ja nebi pratio sa zmajem, izvinte za psovku) a iza njega kulja slama nemožeš otkos preskočiti, tu neki presuju sa malo presom klas markant i isto mili a bala od bale 2m, strašno, i šta sad tu čovek da pomisli, inače tukano kipuje na obe strane a duž je oko 600-650m.Niko nije kriv ovom što nije malo bolje odradio svoju parcelu i imao bi 4t po kj ko od šale a ne ona naša stara uzrečica "lebac je u zemlji" i naleto sa kombajom po lovu a ono prc.Danas čujem (mislim da nije laž radi se o čoveku koji seje domaće sorte godinama a znaju ga i neki forumaši i radi se po PS-u) da je navršeno 5,1-5,2t po kj zvezdane i dike a mogu da proverim informaciju tako da netreba niko da se ljuti što negde ima više a negde manje, to je uvek bilo i biće, negde su se kockice bolje složile a negde ne i normalno agrotehnika mora biti ful, imao sam ja i 1,2t po kj (e to je trebalo videti šta je nemoć pred najezdom miševa) pa ništa, preživelo se i to a bilo je i 5t po kj, do pre 5god malo je ko prskao pšenice fungicidima a sad je to normalna pojava, izvinte što davim ali moram nekad pošto svašta se piše i nekad malo puknem :osmeh:.

Nego kombajneri jel imate prašine, ovde sačuvaj bože i sakloni mož dobiti sakagiju, danas samo pliva, strašno, ja ću sutra ako bog da da dovršim onu moju mučenicu (ležu) i mislim da je žetva za ovu godinu kod mene završena što se tiče pšenice.
 
Prasina nenormalno....Prvi otkosi obicno idu fini i cisti tek posle kad prezrije i kad par puta pokisne bude prasina ,a ove godine nesto novo .
 
Spasoje parač ove godine bio izlet za ovo.

Minđušar dva puta sam dosad počinjao u razmaku 2dana i vlaga stalno 14,3-14,4% e sutra je vršem pa nek bude i 40%, nikako slama da joj umre od premnogo azota, prvi sejao a zadnji vršem. Sutra ću da navatam Marka da malo snima i slika vršidbu leže da se malo podsetimo:osmeh:.
 
Možda je prašina zato što su kiše u zadnje vrijeme bile u više navrata po par kapi a i kad je bilo više litara lagano je padala , možda zato ...
 
danas zakosio vulkan,vlaga 10.9%,hektolitar 80 i nesto sitno
8C4gII9.jpg
[/URL][/IMG]
 
33mn9so.jpg


slika jutrosnja, dok mi sin nije pobego , kaze jako prasi, a posle podne nedaj Boze sta je bilo, svakih pola sata ciscenje, prvi put imam Apac, stasno prasi ali makar je rod OK. preko 4.5T kj prosek za ovih dva dana. Jutros krenuli u 8 reko bicemo prvi, kad kombaja nemos izbrojati koliko ih vec rade...

- - - - - - - - - -

24v8sch.jpg
 
Danas vlaga (apac i balaton) 11,6, hl preko 80 (ako se dobro secam 82 i 80,2...).
Zavrsena zetva, a vidim da je i nas clan vrsio, t.j. poceli posle podne s 2 kombajna.
Prinos ne znam, jer - kako sam vec i naveo - ne znam tacno ni povrsinu, a ni kg, ostavljeno nesto na prikolici za seme, uglavnom sam zadovoljan - ako za nista drugo ne, zato sto smo zavrsili.
Sutra tanjiranje...
 
Nista se ti Aco ne sikiraj za kombajnere u Nocaju ti je veci problem prikolica. 32 kombajna a 28 prikolica :osmeh:
U pravu si.Treba da mi se slože sve kockice,obezbediti kombajn i dve prikolice.Dogovorio načelno da nosim u Salaš Đukiću,njiva na 500 m od njegove kuće.Dal će mi obezbediti dve zmajevke,pitanje?A treba Sreten da vrše sa sečkom,mada mi se sad nudi i Dimitrije.On mi je sejao pa sad ti budi pametan.Daću ovom pšenicu da pokosi u soju Dimitriji on mi je sejao i soju.Podelim pa to ti je,šta ću kad sam naravan i duševan a plaćam na uvratinama,ako ne zaboravim novčanik.

- - - - - - - - - -

Danas vlaga (apac i balaton) 11,6, hl preko 80 (ako se dobro secam 82 i 80,2...).
Zavrsena zetva, a vidim da je i nas clan vrsio, t.j. poceli posle podne s 2 kombajna.
Prinos ne znam, jer - kako sam vec i naveo - ne znam tacno ni povrsinu, a ni kg, ostavljeno nesto na prikolici za seme, uglavnom sam zadovoljan - ako za nista drugo ne, zato sto smo zavrsili.
Sutra tanjiranje...

Čekaj Dulka,mi nismo ni poželi a ti već hoćeš da tanjiraš,nema smisla.Bar malo saosećaj sa nama,da i mi sirotinja požanjemo pa onda tanjiraj!A možeš i da ugariš na 15 cm,možda je to i bolja varijanta,
 
Danas krenuli sa žetvom 2015,prva parcela solehio,3400 po kj iznenađujuće dobar hektolitar 80,8 na vlagu 15,5%. Kasna setva,lošije bokorenje,suv april i redukcija sklopa,nedovoljno klasova za rekord. Imali smo sreće zadnjih par kiša jel je zrno strava dobro naliveno i to nam je izvuklo rod inače da su bili ovakvi klasovi na prošlogodišnjim stablima bilo bi sve preko 5 tona po kj.Mislim da je pogodak bio rana setva kao kod Kiraja,sutra prelazimo na drugu stranu ima nešto sa original semenom a nešto sopstvena dorada,nešto na lakom zemljištu ,nešto davljeno i nešto na pšenici.Pšenica sa slika je moja dorada semena i predusev soja na obe parcele.
20150702112120.jpg

20150702120944.jpg

20150702120948.jpg

20150702123626.jpg

Parcela na kojoj je glavnu ulogu imao Farineli,3800 kg po kj prva tura vlaga 13%,hl 80,2 a druga tura vlaga 12,6% hl 80,6 malo bolje bokorenje ali opet nedovoljno.
Stigla nam i komisija čak smo uspeli i gumu probušiti na prikolici sreća što su dupli točkovi pa smo se nekako otkotrljali,sve u svemu lep početak sad samo da saznamo i cenu:ppozdrav:
20150702164223.jpg

20150702162421.jpg

20150702152724.jpg

20150702151019.jpg
 
Spasoje parač ove godine bio izlet za ovo.

Minđušar dva puta sam dosad počinjao u razmaku 2dana i vlaga stalno 14,3-14,4% e sutra je vršem pa nek bude i 40%, nikako slama da joj umre od premnogo azota, prvi sejao a zadnji vršem. Sutra ću da navatam Marka da malo snima i slika vršidbu leže da se malo podsetimo:osmeh:.
Sale jel to ona kod igrališta?
 
Danas odradjen Apach, setva 07.10, setvena norma 105kg po kj, pod brazdu 100kg NPK 3x15, prihrana sa 100kg ANa, protiv bolesti Duet Ultra. Vlaga 12.5, hektolitar 79. Prinos mizernih 2700kg po kj!

Po mom misljenju glavni uzrok niskog prinosa su misevi, na 4kj je potroseno blize 40kg zatrovanog zita, proredili su ga samo tako... takva tura.

 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh