Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam je sejao 300 kg po hektaru i sejacu je opet na 50% povrsina.
 
Sejan na (t.j. posle) deteline (detelina bila tamo 5-6 god.), najesen dobio oko 70 kg/kj MAP, 1. prihrana ureom, 2. amosulfanom. Sejan sa sejacinom (za psenicu, ne sa "ciklosejacicom" ili "vikosejacicom") :osmeh:
Ne znam sta je moglo biti.
 
Znam da bi sam mogao dati vise MAP-a - tako je ispalo. Ali i bez MAP-a (bez osnovnog djubrenja) na toj njivi bi trebalo da bude ok psenica (to je "jaca" zemlja za psenicu), ali ipak nije bilo.
Misevi su radili, to je sigurno. Na drugoj parceli su haos napravili ::jako_besan::. Ovde nije bilo strasno, ali sigurno da i to utice... Videcemo iduce godine kako radja soja :osmeh:
 
A sta moze da se poseje kad ovo govno od kise pada na svaka tri dana!!!! Taman se prosusi zemlja ono kisaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa::jako_besan::::samo bes::
 
Moze posle nove godine Jare sorte psenice.Ozime sorte mogu do nove godine uz velike rizike.
 
Odlicne informacije:bravo:,ulivaju mi optimizam posto 99% moram sejati psenicu van optimalnog roka zbog vremenskih uslova koji nemisle da se menjaju a u planu je oko 10 jutara.Spremno djubrivo,gorivo,seme tu i tamo najvise ide Apac,ubacujem ove godine NS40 koji je spreman i ice mozda malo Ingenio a i malo Basmati za semena da se napravi.
 
30%,nedam toliko:osmeh:Od mene moze da dobije 10-15% vise,apac se bokori kao lud i sa manjom normom od 200kg.

- - - - - - - - - -

Samo se ne secam koje je godine to bilo... Moram pogledati u evidencije :osmeh:
Ja prestao da vodim svaki vid evidencije i od tad vise nemam glavobolje,pitao sam se sta mi je sa glavom:osmeh:

- - - - - - - - - -

Posto je tema mrtva a blizi se setva predlazem da neko ko ume i zna ubaci anketu "koliko ste planirali posejati psenice ove sezone"
 
Mirko ne brini, i ja sam sejao krajem januara Apach i to rasipačem :osmeh: i uz malo pojačanu setvenu normu sam imao prosečan rod. Ove godine, iz više razloga sam krajem januara sejao zob isto rasipačem :osmeh:, uhvatio je mraz i zemlja je sa zobi na površini i po par dana bila zaleđena ali sam na kraju imao solidan prinos na toj parceli koja dugo nije bila rađena.
 
Ove godine smanjenje povrsina sa 25% na 5%. Ulaganje isto kao i u kukuruzu, ali zato proizvesti 10 tona/ha kukuruza, i 8 t/ha psenice po ha nebo i zemlja... prvo skoro sablon, a drugo skoro nemoguce!
 
Odlicno,ne sejete psenicu,imate moju punu podrsku!!

Kako nas narod razmislja,kad je bila dve godine susa i kukuruza ni za leka svi udarili po psenici jer je opalio dobar prinos te godine,ovde se tema o psenici usijala,ja pomislio da ce svi u full-u posejati zitarice,nece biti kukuruza ni za leka,sad kad je ove godine opalio kukuruz i soja svi bojkotuju psenicu,nema boljeg useva od kukuruza i soje:haha:Ej drustvo,komedija ste.

- - - - - - - - - -

Psenica i kukuruz u mojem kraju nisu ista ulaganja,u kukuruz su 30-40% veca ulaganja.
Psenica se ne preseva,a kukuruz kod nas skoro uvek,seme kukuruza bar 7000din po hektaru a ako se preseva treba 14000 a psenica nije hibrid pa moze iz ambara.Kukuruz kod nas nemoze bez NPK u sejalicu a psenica moze bez NPK.Treba manje goriva za obradu zemlje za psenicu,plitko se ore netreba zimsko duboko oranje.Psenica nema spartanje a prskanje je u principu isto.Cena berbe-vrsaja je takodje isto.Psenica ranije stize i ne zakace je nepogode kao svih ovih godina a kukuruz zna dosta da strada od suse,leda,vetra,vode...
U dobroj godini u Vojvodini psenica ima prinos 8-9 tona puta oko 17-18 din.
U dobroj godini u Vojvodini kukuruz ima prinos 10-12 tona sirovog zrna puta 10-12 din.

Cena i poredjenje je navedeno kao momentalna prodaja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh