Prašenje krmača

Rale 83

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
22 Dec 2009
Poruka
3.717
Lokacija
Kobilje (30km od Pozarevca)
Prasenje krmaca :sta: uvek je tema za diskusiju , kako pomoci krmaci pri prasenju , kako utvrditi orjentaciono vreme prasenja , kontrkcije, mleko u dojkama, otvorenost, kako utvrditi dalse 1 prase poprecilo pa nemoze da pocne prasenje i tome slicne komplikacije
 
Odg: PRASENJE KRMACA

@Rale 83
Odlična tema ali ima previše"podtema".Biće vremena za detaljisanje jer bi sada bilo glupo krenuti priču o stvarima koje ljude ne zanimaju.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

To sam i hteo da kažem.Bolje je diskutovati o detaljima kada se ukaže prilika ili potreba.Sve ostalo se brzo zaboravi.Pozdrav i srećna nova godina. :ppozdrav:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Hvala na cestitkama :cool:
Ja se nada da do ujutru dobijem prinovu :D
Pre mesec je formirala plocice na stomaku, pre 15 dana je pustila dojke , danas ujutru sam primetio kontrakcijen u pitanju je Landras nazimica , kupljena pa neznam kod je bila na-u pripust.
gazda mi reko da treba dase prasi oko 15.-20.decembra mleka jos nema al se vidi da prasici mrdaju u njoj stoje dobar znak
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Nema , ovakvu dosad nisam prasio. Juce bio veterinar utvradilismo da kanal nije dovoljno otvoren
a vodenjak nije jos pukao , on je predlagao da damo inekciju za intenzivnije kontrakcije al ja nisam smeo damudozvolim jer neznamo kojije rok presenja . Veterinar se slaze da ako prodje preko roka pustilabi mleko u sise. Javljamse kod nje svaka 1-2 pasam neispavan jos od nove godine
postoje jako mirna nisam je stavio u uljestenje pa sad moram pregraditi boks dabi stavio sijalicu
prasicima jer mi temperatura pada ispod 18stepeni :ppozdrav: :ppozdrav: valjda ce biti sve ok
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Rale, kod nazimica uvek moraš biti oprezan.Postoji veoma lak način da se proveri pravo stanje, ultrazvuk, verovatno to neko od veterinra iz tvog kraja radi.Ono što su bile česte greške na našem terenu(govorim o vet.sl) pre desetak godina je izazivanje kontrakcija oksitocinom bez predhodnog pregleda majke, o posledicama ne želim da govorim.Ako nisi siguran kada je termin-čekaj, majka priroda sve reguliše.

Gde se nalazi Kobilje?
 
Odg: PRASENJE KRMACA

@ mira
Da dam ja odgovor , posto je Veterinar iz mog rodnog sela ili gresim Rale ? ultra zvuk nema ni u Pozarevcu a do Pozarevca oko 30 km od Kobilja

Kobilje se nalazi na pola puta Parevac -Kucevo a preko puta je moje rodno mesto Makce
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Ako je tako ostaje da se čeka.
Hvala na odgovoru.Pozdrav.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Sad sam tek video temu, i ja veceras imam zaduzenje da cekam da mi se oprasi krmaca, trckaram od svinjca do kompa. Rok za prasenje joj je bio za Novu Godinu, a juce je pocela da prikuplja slamu na jedno mesto i da pravi tzv. gnezdo sto indicira da ce skoro...
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Neznam staje *mustuluk* .Jedini ultrazvuk za koga sam cuo je oko smederevske palanke na odgajalistu uniorMZ a cuosam da nisu skupi oko 500e . Ako budem prosirio proizvodnju sigurno cuga kupiti.
AL pitanjeje kako beztoga da saznamo ,dali je sve u redu , transportovaosamje u VISOKOsuprasnom stanju pa postoje razni strahovi najvise me brine dase nije upregla materica. :D
Inace sam spremio peskire jod rivanol i sterilne makaze u svinjcu. Akose pupcana vrpca sama ne otkine presecemje podvezem poprasim i jodiram akose otkine samo jodiram po obrisem prase od plodove vode (da nedodje do udisanja zbog upale pluca ) pa pod sisu. Jos samo da naucim isteknem hrabrosti da zavucem ruku i bicu :cool:
@mira ::svaka cast::
niske temperature u objektu kod prasadi dovadi do glikemije ( smanjenje secera u organizmu i umiranje usled toga) krmaci dajem po oko 100g secera po obroku daliim to podpomaze i dali ce pomoci i putem mleka. Posle 10 dana izvodim majku napolje 2xpo 1 sat a prasice dohranjujem mlecnim koncentratima a odozgore pospem secer dabi naucili da jedu i pomaze u termoregulaciji organizma ,ali do tada? :ppozdrav:
Post je spojen: [time]Mon Jan 4 01:13:50 2010[/time]
_________________________________________________
@senator
jel ima mleko u vimenima, koje prasenje kao se ponasa?
ako treba jos nesto tusam ija je cuvam vec 15 dana i 4 dana intenzivno al mi ta krmaca puno znaci
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Ultra zvuk Ti moze samo odrediti polozaj prasica, mozda cak i broj, samo teze...Ali nikako i tacno vreme prasenje.
A, zaista ne znas sta znaci rec Muštuluk:haha: :bravo:
Post je spojen: [time]1262564698[/time]
_________________________________________________
senator je napisao(la):
Sad sam tek video temu, i ja veceras imam zaduzenje da cekam da mi se oprasi krmaca, trckaram od svinjca do kompa. Rok za prasenje joj je bio za Novu Godinu, a juce je pocela da prikuplja slamu na jedno mesto i da pravi tzv. gnezdo sto indicira da ce skoro...
Senatore, za tebe se ne sekiram.. Dace Bog i bice sve u redu.. Imas li koga da Ti pomogne:haha:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

u svinjce treba ugraditi kameru , to nije skupo a nemoras da trckaras do svinjca ugradis jedan program na televizor i milina. :ppozdrav:

Mustuluk znaci cast??
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Pametno zboris Dragane.. Posebno u danasnje vreme kad postoje i Wirelles oprema i kamerice nisu vise toliko skupe. Pametno...
Nego , stvarno ne znas??
Mustuluk- turska rec za nagradjivanje po dobijanju dobre vesti.. malo li je bilo 500 godina :haha:
Post je spojen: [time]1262568384[/time]
_________________________________________________
Ma da bude sve ok... A za cast ili Ti mustuluk ima vremena... samo javi kako je proslo :ppozdrav:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

najbolja oprema za prasenje je pivo ili rakija i deda lagano dezura bez pola reci,problem je odvuci kabal u svinjac,pa prasina...ovako je lakse bar do sada.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

pa sve se to da resiti NA, zavisi koliko ti je daleko Svinjac , a prasina , pa zastiti se ono sto prasina moze da osteti socivo moze da se obrise :) :ppozdrav:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

@karalic
Ja sam u podnozju homolja, kod nas nije bilo turaka samo ajduka :haha: :haha: :haha:
mislim znate dase salim :ppozdrav:
a ded umro otac i majka zive odvojeno i daleko ,zena nece a sin mi mnogo mali a ja nepijem alkoholne napitke (imam prgavu narav) i kako da *lako*prasim krmacu :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh