Prašenje krmača

Evo i moja nazimica prekjuče tokom noći oprasila 9 komada, juče izbacila jedno mrtvo i posteljicu tokom dana, bio veterinar, dao joj valjda oxitocin i kaze sad će izbaciti za 15 min ako je još šta ostalo. Kad danas zateknem još jedno mrtvo u posteljici...
Zovinti drugog veterinara i obavezno antibiotik i proveri kakvo je stanje s mlekom..... Dug je to napor za krmacu

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Prinove i kod mene, deset belih i dva šarena.
edc276f41deaddfa413810509c504ca0.jpg
ef1c7f7aa0f6e70558fb7c71fd632d54.jpg


Poslato sa LDN-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Eo da se prijavim, bio kod mene drugi veterinar, kaže upala materice, dao joj 3 inekcije i isprao joj unutrašnjost onom cevčicom za osemenjavanje... Nisam zapitkivao čime, šta kako, ne volim da se mešam ljudima u posao... Živnula je malo, prasići su super vitalni, mleka ima...
 
Evo i moja nazimica prekjuče tokom noći oprasila 9 komada, juče izbacila jedno mrtvo i posteljicu tokom dana, bio veterinar, dao joj valjda oxitocin i kaze sad će izbaciti za 15 min ako je još šta ostalo. Kad danas zateknem još jedno mrtvo u posteljici...

Slican problem sa nazimicom imam.Pocela da se prasi u petak oko 13 sati , izbacila 7 prasica dosta krupnih za nekih sat vremena i stala sa prasenjem.Dosao veterinar , dao oxitocin i jos neke antibiotike i uspemo izvuci jos 3 praseta i ona izbaci 2 posteljice i kaze on da je to verovatno to sve.Medjutim u subotu ujutro kad sam ustao , zateknem jos jedno mrtvi prase izbacila i jednu posteljicu,dodje opet veterinar da joj antibiotike i pokusa da gurne ruku i kaze da se krenula zatvarati ali da ima jos prasica( posto drzi rep gore i cupka kad je podignem na noge) . Danas oko podne izbaci jos jedno prase (kome su ispala creva dok je bilo u njoj ne znam kako) i jednu posteljicu. Nisam zvao veterinara( Uskrs je) ali sad kad sam je obilazio vidim da izlazi neka bela sluz iz krmace.Ne znam sta da radim ? da zovnem drugog veterinara ? krmaca nista jela nije , samo pije vode kad je podginem. Mleka ima , ovih 9 sto je ostalo(jedno ugusila) super napreduju i bas su vitalni.
 
To se cisti krmaca,zovi da da antibiotik i ne brini,bice ok

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Krmaca sto se oprasila pre tri nedelje( pisao o njoj ) vode pije ali slabo jede, tj ne jede gotovo nista. Davao sam joj svega od jaja,mleka,paradajz corbe ,jogurta . Uglavnom samo uzme malo sveze zare sto joj naberem. Prasici su odlicno ali me brine sto su je pojeli za 3 nedelje na pola. Sta da radim? Do koliko da ih drzim pod njom? Jel ima nesto za apetit sto nisam probao?
 
Krmaca sto se oprasila pre tri nedelje( pisao o njoj ) vode pije ali slabo jede, tj ne jede gotovo nista. Davao sam joj svega od jaja,mleka,paradajz corbe ,jogurta . Uglavnom samo uzme malo sveze zare sto joj naberem. Prasici su odlicno ali me brine sto su je pojeli za 3 nedelje na pola. Sta da radim? Do koliko da ih drzim pod njom? Jel ima nesto za apetit sto nisam probao?
Pocni da prehranjujes pradad,zalucinih sa 4 nedelje,a krmacu ocisti od parazita o kreni po malo da joj dajes zelenisa.,. Proveri i zitarice u kakvom subti stanju

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam kakvu joj koncentrovanu hranu dajes, ali probaj starter za prasice. Mozda ce je to primamiti, a prasici ce se hvatati da jedu. Jest skuplja varujanta, ali bolje i to nego da krmaca padne.
 
Kod mene je najbolje palila sveza trava i lucerkina, a zimi kad nema zelenog onda koncentrat preliven surutkom.
 
Krmaca treba da se prasi 10 juna, to je joj je prvo prasenje a ima sad godinu i 2 meseca i preko 230kg. nije debela mnogo. Ovo mi je prvi put da imam krmacu za prasenje, da li treba nesto posebno racuna da povedem? box nemam ali cu joj zavariti dve sipe da je odmaknem od zida kad legne, cisto da ne zgnjeci prasad. znam da treba seci zube prasicima odmah, i treci dan od prasenja dati im gvozdje. sta jos treba? da li treba za krmacu neka posebna ishrana?
 
Ako ima toliko kila debela je jako s obzirom da se jos nije prasila. Trebala je da jede celu suprasnost smesu namenjenu za to, a kad se oprasi onda posebnu smesu za krmace doilje.
 
Nema mnogo sala na njoj zato kazem da nije debela. Sva je iscrtana,dugacka je i jednostavno visoka na nogama. Koja je smesa za suprasne krmace a koja je za dojilje? Da li da krenem sada sa tom smesom za dojilje jer je prasenje za nedelju dana.
 
Sad najbolje da krenes sa mekinjama i nastavis do sedam dana nakon prasenja

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Mozes jedno dva dana da mesas sa kukuruzom,a posle ccistu...zapreminski istonkoliko si i do sada davao hrane

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Krmaci je bio 115ti dan od pripusta 11 jun. Vime ima dosta veliko ali nista se ne desava i dalje. Da li da zovem veterinara ili moze da se desi da prenese neko vreme od termina?
 
Moze da se desi da prenese do nedelju dana...bar je tako kod mene slucaj

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Sinoc se krmaca oprasila prvi put, izuzetno agresivna izvukli smo prasice od nje, pa smo dali oksitocin inekcije pa sedativ, celu noc smo se borili da podmetnemo prasice da sisaju, ali bezuspesno. Sad ih hranimo na svaka 2 sata kravljim mlekom. Imate li nekih saveta ili predloga cime da ih hranimo i kako? verujem da su nam male sanse da ih odrzimo ali da spasimo sta se spasiti moze. Svaki je savet dobrodosao

Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh