SIP berači

Probaj pregledati osovinu gde naleze pogonski zupcanik i ako trese i pravi osmice onda je osovina negde iskrivljena,ili probaj pregledati simetriju lanca,da li jednako stoji? ako nastavi da pada skini zupcanike i pregledaj da li prave osmice,ili da nije lanac negde iskrivljen,pricam iz iskustva jer sam radio vec ove berace .
 
Objasnio kolega fanzo, obavezno pregledaj osovine koje izlaze iz reduktora, da li bacaju. Ako bacaju, nikad lanac neses namjestiti da ne spada. Pregledaj i lezajeve u reduktoru, otvori ga....moguce je da su lezajevi losi, pa je to posledica bacanja osovine. U svakom slucaju, 90 % je da je problem do reduktora i izlaznih lancanika. Moguce je da se potrefi i los privodni lanac, pokusaj ih zamijeniti, (lijevi na desni stranu) pa ces vidjeti da li se isto ponasa na toj strani na kojoj je spadao lanac.
 
Poslednja izmena:
Kod mene su lanci na t-40 bili toliko istegnuti da sam ih skracivao pa cam i stavljao drugacije spanere da ih mogu nategnuti da zavrsim sezonu. Lamatali su kao dvije zmije, bilo kakvo dotezanje vise nije bilo moguce pa mi nikad nisu spadali sa lancanika...
 
Znam sad zasto kida tu rascepku... Zato sto se zajela ona caura i upadnu one 3 rascepke u udubljenje i nema mrdanja nego pokida onu drugu rascepku... Sad sam shvatio problem...
 
Meni se vanjski prsten u koji ide trostruka procjepka zajeo 2cm. onda sam pokusavao varenjem popuniti rupu i obraditi i var se dosta brzo trosio pa sam jednostavno napravio veci slic na obje strane i od onda nije bilo problema a kidali je i celicne sarafe (brezone) a procjepke su jos najvise trajale. Od kako sam ovo prorezao da kanali budu ravni da se procjepke mogu klimati u prstenu, vise nije bilo problema. Ova unutarnja sto te brine mi nikad nije pucala i nikad nije podmazivana. Ono ulja sto nakapam na vanjski prsten ako se zavuce unutra, ako ne...
 
Prijatelji, tovatna mast je cudo. Nas berac je posle 25 godina rada prodat a problem sa rascepkama i i kandzom nikad nismo imali, nije bio pojeden ni za milimetar, ali zato svaki dan prstom se nagurala tovatna mast sa jedne strane, posle se okrenulo na drugu stranu i opet se namazalo i sa druge. Garantujem da nikada vise necete imati problema.
 
Prijatelji, tovatna mast je cudo. Nas berac je posle 25 godina rada prodat a problem sa rascepkama i i kandzom nikad nismo imali, nije bio pojeden ni za milimetar, ali zato svaki dan prstom se nagurala tovatna mast sa jedne strane, posle se okrenulo na drugu stranu i opet se namazalo i sa druge. Garantujem da nikada vise necete imati problema.

Potpisujem !
 
Privodni lanac mukeeee

Evo po savjetu Fenze i URsusa pokusao sam da dana riješim problem gdje mi spada lijevi privodni lanac.Danas sam pregledao osovinu ispod zubcanika pogonskih dali je kriva i dali vijuge sto se nemoze primjetiti, ono sto se može primjetiti da je malo spuštana u desnu stranu sto se može vidjeti na prvoj slici, također sam primijetio kod nje neki luft od 5mm u pogledu lijevo desno vodoravno ali se to primjeti samo u slučaju kada na hidrauliku podignese do kraja heder i on tada pod pritiskom je pomjeri u lijevo na vanjsku stranu tih 5mm.Potom sam opet skinuo zubcanik i primijetio kojeg sam stavio novoga da je za par dana rada donje strane na spicevima zubova već potrošen nekih 2mm, dok je na donjem zubcaniku slična situacija ali sa gornje strane zubcanika kojeg skida lanac i teše ga cijelog, iz čega sam mogao zaključiti da zubcanici nisu u ravnini sto cu pokušati i slikama vam pokazati.Neznam kako tu situaciju riješiti nego sam istokario originalnu sajbu od 2mm i podbacio pod pogonski zubcanik da pokušam dobiti ravninu.Neznam hoću u ovom uspjeti jer je kisa i nemogu probati, jer samo pod opterećenjem hoće da spadne.E sad sto sam još poriktao a neznam dali ima neke veze ta bas lijeva strana nije bila jednako udaljena kao desna od igle ili već neznamo kako se to zove u između hedera na vrhu koja određuje sredinu i razmak između hedera koja je trokutastog oblika nadam se da znate na sto mislim.

- - - - - - - - - -

Slike zubcanika na kojim se vide oštećenja od lanca

- - - - - - - - - -

"..............
 
Pokusaj rijesiti taj luft, i dovedi lancanike u ravninu....nije mi jasno kako su se mimoisli. Podbacuj pod lancanik, dok ih ne izravnas i mora ici bez spadanja. Al obavezno taj luft rijesi, vjerovatno ti je otisao lezaj u reduktoru, bilo bi dobro da ga rastavis i pogledas odakle taj luft. Postavi slike, da vidimo kako to stoji.
 
.............

- - - - - - - - - -

image.jpg





image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg
 
Posto ne skidam vise toliko u klipu, odlucio sam da prodam dvoredni i kupim ponovo jednoredni berac. Pa razmisljam o kupovini tornada 40. Ali me interesuje kako cisti. Kazu da zmaj bolje cisti. Jel je to istina?
 
Ja sam prezadovoljan sa ciscenjem, ako su perusaci dobri, tj.gume, mora da cisti bez greske. Ne mog da kazem kakv je u poredjenju sa zmajem, posto ih ovdje vrlo malo ima.
 
Kod nas vazi da zmaj bolje cisti, kada nema rose, kao sto je bilo pre 2 godiine. Ali se mini vise svidja tornado. Nasao sam kod mene u kraju jedan tornado 35. Znam da je neko vec pitao za njega. Ali ajde i ja. Kolko valjaka on ima? I kakav je poredjenju sa eko 3500?
 
Kad se fino podesi berac prema kukuruzu i kad su sve lopatice, zvijezde i valjci u dobrom stanju, kad u valjcima imas sve nokte lijepo rasporedjene, ima da cisti i u pol naj suncanijeg dana. brao sam s t40 i uvijek po danu i NIKAD prije 7 ujutro. Za mene su ludjaci koji krecu s berbom u 3 ujutro a moj berac cisti kao i njihov, a tokom dana oberemo jednako jer ovaj preko dana ne zeli brati...

Nikad problema nisam imao s komusanjem dok jedni ljudi ovdje govore za svoj zmaja 214s da imaju berac ali ne i komusac ;) TO je katastrofa na sta su licili kukuruzi koje je taj berac brao a samo zato sto su gume za valjke "skupe"... lane su ih promjenili i sad i on cisti jako dobro.

Treba samo podesiti berac i svi oni rade zadovoljavajuce...

Tornado 35 ima 6 valjaka kao i tornado 40 samo ima jako uska "usta" na ulazu u komusacki stol pa tu zna stopati ako ga se malo brze potera u dobrom kukuruzu. heder mu se ne da podizati a tarup isti kao i na svim sip jednorednim beracima. Ima teleskopski bunker a cjeli berac se ne da sklopiti u transportni polozaj... Nije za berbu po velikim brdima posto ima jako okomit elevator klipa pa kad ides uzbrdo klipovi padaju s lopatica nazad u dno korita pa kad se okreces na vrh brda (ako u medjuvremenu ne zastopa) onda kao da netko baca pune kante u bunker ;)
 
Verujem na rec. Ali ovde kod nas kada je bila ona susna godina, nijedan sip nije radio dobro. Samo zmajevi. Ali ponavljam, ja hocu sip, poa vas zato pitam. Znaci ako se lepo pripremi za berbu, nema razloga da ne bere lepo? Od ceka najvise zavisi?Jel od odkidackih valjaka i komusackih valjaka?
 
Posto ne skidam vise toliko u klipu, odlucio sam da prodam dvoredni i kupim ponovo jednoredni berac. Pa razmisljam o kupovini tornada 40. Ali me interesuje kako cisti. Kazu da zmaj bolje cisti. Jel je to istina?
Ako su dobre gume na valjcima i zvijezde ako su dobre i nastimane kako treba cistice lijepo, ja sam imao sip tornado 40 sa ventilatorom i ekstra je radio.
 
Ja imam sipa 40 sa 8 valjaka i prezadovoljan sam sa njim,još nikad nija zatušio jer je sto širok i sve proguta.Bere i po suvom odlično,ubaci malo lista ali je svaki operušan.Visinu zvijezdi rijetko podešavam jer su naštimane tako da su do kedera malo više nego do elevatora i ako ove prve ne prituše odradi to drugi red.Zube na metalne valjke nikad nisam ni montirao jer nemam potrebe,jednom sam ih ubacio(par komada) ali su mi čupali zrno pa sam ih odmah povadio.
 
Nazad
Vrh