Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

слободно ти баци нпк искористиће биљке то сигурно а друго пошто већином буде родна година па сушна сад имаш пара а питање на јесен дал ћеш имати само ти баци и не размишљај
 
Da li je rano (s' obzirom na datum) sad baciti ureu pre prve pripreme (mislim sredinom iduće nedelje), ili je pametnije baciti je pre same setve tj pre duge pripreme.
Pa ureu bi trebalo ranije razbaciti, netreba dočekati pred samu setvu, svedoci smo da april pa i mart uglavnom zasuši i budu veće temperature pa kad ga razbaciš i ostaviš tako gubici su veliki zbog volotizacije tako da bi je godilo pomešati sa zemljom odmah posle razbacivanja (makar i drljačom) a idealno bi bilo da padne 10-ak litri kiše posle primene.Kako stvari stoje do kraja februara teško da će kod nas biti neke ozbiljne padavine a mart ćemo videti tako da možda i nije loše i sad razbaciti (ja sam radio uvek u prvom gaženju to jest kad poravnam oranje ako nema neke kiše u skoroj najavi ja razbacim i još jednom pređem drljačom pošto kad temperature kad krenu da rastu i gubici su veći zbog volotizacije tako da biraš manje zlo), lutrija kao i sve u poljoprivredi.Sad će neki reći da će se saprati u dublje slojeve a to može da se desi možda u lakim i peskovitim zemljištima mada kukuruz ima robustan i dubok koren pa nek vija malo hranu a ne sve na kašikicu pa kad grune oluja a on sav na zemlji, ovako ja to vidim što nemora da je tako, treba dobro proceniti situaciju poznavati svoju zemlju i pratiti vreme.
 
Зато Ан пред саму сетву и припрему касније прихрана АС по мени је то ок,или уреа ако буде падавина 15-20 дана пред сетву ал ко ће веровати прогнози данас једно сутра друго јбг....
 
Bacao sam ureu i u ovo doba i dan pre setve. I u jednom i u drugom slucaju kada pokisne u nalivanju i ima dobre uslove u oprasivanju (umerene temp i vlaznost vazduha) rodi dobro. Kada ga promasi to onda bude manje. Nisam nasao neku zakonitost kod uree. A bezanje azota u dubinu iz prakse mnogo je manje nego sto strucnjaci pisu.
 
Da li je neko probao da razbaca npk po oranju i tako da ceka neku kisu, da se ne prelazi njiva spremacem, drljacom? Da li bi bilo dobro da se tako uradi pred neku vecu kisu ili sneg?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam jel mi se cini ili je vecina jesenas propustila djubrenje pa se sad ispravlja kako ko moze :osmeh:
Meni MAP bio razbacan na njivama koje sam poorao proslog vikenda skoro dva meseca. 3-4 puta je bio prekriven dobrim kolicinama snega plus kise. To mu je sto mu je do razbacivanje uree.
Ja sam najranije razbacivao ureu mesec dana pred setvu 2014. I tad sam imao najbolje kukuruze u zadnje vreme, ali tu zaslugu nose svakodnevne padavine koje se nisu ponovile od tada. A standardno razbacam 10-15 dana predsetvu cim zavrsim razbacivanje ide spremac ili drljaca.
 
Зато Ан пред саму сетву и припрему касније прихрана АС по мени је то ок,или уреа ако буде падавина 15-20 дана пред сетву ал ко ће веровати прогнози данас једно сутра друго јбг....
Menu je jedan stručnjak koji je držao predavanje o veštačkom djubrivu, inače radi za firmu koja ta djubriva prodaje a pored toga vodi ratarsku proizvodnju za tu firmu, rekao da bez uree nema kukuruza. Naravno, to mi je rekao posle predavanja u četiri oka...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
@ sale ratar

Podrazumeva se da odmah nakon razbacivanja uree pređem setvospremačem. Samo samo više mislio na datum, ako razbacim ureu polovinom februara, a setva ne bude do npr. polovine aprila, onda mi je to malo dugo, proće i tri mececa dok kukuruz počne vući iz zemlje hranljive materije. A sve to samo da bi prošao sa samo dva spremanja. Međutim nije problem da se za kukuruz pređe i tri puta. prvi put sad kad bude moglo, urea polovinom marta i drugi prohod, i treći jedno 5-7 dana pre setve (setvu obično radim oko 10 aprila - kad u tom periodu vreme dozvoli).
 
Kod nas isto... i kad sam to napisao pre par godina neki forumaš(i) nisu verovali. Možda i dalje ne veruje(u).
 
Dobro ali to ne moze biti zakonitost. Pa 90 tih sam imao puno stoke i puno stajnjaka za moje gazdinstvo. Zbog sušnih godina smo imali par puta sam dve prikolice kukuruza ukupno na 8 kj. Pa sad treba da kazem da stajnjak ne valja. Kada udari toplotni talas u vreme oprašivanja, posle mu ni Dunav ne pomaže. A ko kasnije poseje, kasnije i metliči. E kada bi znali 5 meseci unapred kakvo ce vreme i padavine biti, bili bi najpametniji. Ovako svake godine je neko polozio a neko pao.
 
Najveće potrebe kukuruza za azotom su u fazi intenzivnog porasta tj. Od 8 lista pa do ppred metličenje i oprašivanje

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Znaci najbolje dodati azot u spartanje?

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
U spartac uvek idek san ili an,urea iskljucivonpre ili tokom setve u sejalicu

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Znaci najbolje dodati azot u spartanje?

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
Da ako je u navodnjavanju pa pustiš zalivni sa normom od 30 l/m2.
Najbolje je urea sa inhibitorima enzima ureaze nanešenim na djubrivo koja postepeno otpušta tj. Ima odloženi efekat. Ili kao amerikanci , inkorporacija tečnih azotnih djubriva u redove u 7. Listu.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh