Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Ne znam kakva ti je zemlja. Po meni bi bilo dobro da NPK primenis kroz sejalicu. I ja na nekim parcelama nisam bacio pod brazdu, ali cu ici na nekim parcelama sa npk i sa ureom rasipacem pred setvu, a na nekim parcelama sejalicom.

U svakom slucaju bolje primeniti npk nego bez njega. Ako ne ovom, koristice dobro narednom usevu.
 
@ pujol
Klasicni NPK nema svrhe bacati u prolece jer treba da prodje neko vreme da postane dostupan biljkama i malo ce toga kukuruz iskoristiti ove sezone. Slicnu situaciju sam imao prosle sezone. Nije u jesen bilo ni uzorano a kamoli baceno djubrivo, jer se vlasnik predomisljao hoce li da proda ili izda u arendu. Zato sam u prolece bacio 80 kg yare i 150 uree po kj i bilo je ok. Ustvari, covek koji mi je brao kaze da prosle sezone nije brao bolji kukuruz ali to je sticaj i nekih drugih okolnosti, ne samo djubrenja.
Moj ti je predlog da za pare koje si namenio za NPK uzmes yaru (ili timac). Jeste da je dosta skuplje, ali je odmah dostupno, i mislim da ce ti bolje rezultate dati duplo manja kolicina tih djubriva u odnosu na klasican NPK. Nazovi pa se raspitaj

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nije ovo precizna nauka da možeš da izračunaš koliko će manje roditi. Zemljište ima svoje rezerve, ako si dosad svake godine đubrio sa NPK, mislim da možeš jednu sezonu da izguraš bez osnovnog đubrenja i bez manjeg prinosa.
Ja sam išao 2013/2014 bez osnovnog đubrenja, samo 260kg/ha Uree u proleće 2014-te. Da ne dužim, na rod se nije odrazilo, naprotiv, ali seti se i kakva je godina bila za kukuruz. Dakle, mislim da bez NPK može, ako gledam kratkoročno (jedna sezona) i ako je zemlja u kondiciji, ali azotno đubrivo u proleće ne bi smelo da izostane.
 
Velika vecina poljoprivrednika u mojoj okolini nema tu naviku da razbaca osnovno djubrivo u jesen. Sto zbog cene vestaka sto zbog toga jer se pre izvozio stajnjak dok je bilo vise stoke pa i nije bilo potrebe za tim. I razlike u prinosu ima, ali npr kao sto rece Sale to se u kisnoj godini ne oseti.

Ja licno uvek imam po neku parcelu gde nije razbacano nista u jesen, ni vestak ni stajnjak a prinos bude malo manji. Ako nije nesto drasticno manji prinos s obzirom na manje ulaganje svede se na isto (ne uvek naravno).
Ima dosta faktora od kojih zavisi sve to, nekad se kockice poklope nekad ne.

Ove sezone cu od 10ha imati 3,5ha gde nije razbacno nista (vise zbog cene vestaka nego iz nekih drugih razloga), ici cu malo vise uree nego na ostalim parcelama. Na 4ha je razbacan NPK, na 2,5ha stanjak pa cemo sve skupa videti u jesen videti razliku.
 
djubrenje uz analizu. moj reon vecinom trazi map u jesen a u prolece urea predsetveno. kolicina priblizno po analizi.
 
Izostanak jesenjeg djubrenja se samo delimicno moze nadoknaditi. Povecavanje kolicine uree u prolece u susnoj godini povecava sanse da kukuruz "izgori". Konstantno i umereno djubrenje sa ili bez analize dace koliko toliko sigurniji rod.

Послато са Ginzzu RS94D уз помоћ Тапатока
 
U vezi sa start djubrivima. Pss Zrenjanin radila oglede sa startnim djubrivima. Tip zemljista je bila livadska crnica sa velikim deficitom fosfora. Ogledi pokazali da statisticki nije bilo znacajnog povecanja prinosa sa start djubrivima u odnosu na kontrolu. Isto se odnosi i na suncoket.
Sto bi rekli secerna voda ne pomaze.
Nada poslednja umire.
 
Zaorano 300kg 3x16 i dobiće još 200kg uree pred setvu sve po kj pa kako mu bude a i meni kako Bog da .
 
Poslednja izmena:
U vezi sa start djubrivima. Pss Zrenjanin radila oglede sa startnim djubrivima. Tip zemljista je bila livadska crnica sa velikim deficitom fosfora. Ogledi pokazali da statisticki nije bilo znacajnog povecanja prinosa sa start djubrivima u odnosu na kontrolu. Isto se odnosi i na suncoket.
Sto bi rekli secerna voda ne pomaze.
Nada poslednja umire.
Ima li negde da su to postavili u vidu nekih tabela ili sta god?
 
Stajnjak razbacan jesenas i jos 250 kg po hektaru uree i 8-16-24. Po meni ima mecku da rodi, inace je razbacano oko 50t po ha stajnjaka.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Nazad
Vrh