Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Pa kako drugacije da razbacaju? Po pasnjaku jedino povrsinki,isto kao i po lucerki.
 
U dilemi sam da li zaorati NPK ili MAP ?? Zemljista mi nisu kisela po analizi, I po analizi je potrebno negde zaorati vise fosfora. Ali generalno je predlog za djubrenje je 300kg/ha 10:30:20. A strah me iskreno sa MAPom negde se pisalo da hoce da dodje do blokade drugih elemenata sa njim. A jeftinije bi mi bilo da idem 200kg MAPa. U dilemi se a treba uskoro da porucim djubrivo da mi doteraju.
 
K i P se jako sporo spustaju , to je tacno , ali je i tacno , sto ne pise bas u udzbenicima , ili ja nisam na takve naletio da je vecina korjenovih dlacica u povrsinskom sloju. Tu je i najvise kiseonika u zemljistu , tu je i aktivnost veca poslije osrednje kise a ne u dubini .
 
Dva pitanja:

1) Pošto se za ponedeljak (i naredne dane) najavljuje kiša, šta je bolje, baciti NPK pre kiše pa orati zimsko posle kiše kad vreme dozvoli, ili sačekati sa bacanjem veštaka nakon kiše pa odmah potom orati. Vreme nije presudan faktor, nemam mnogo zemlje i ne moram da žurim. Veštak je Eliksir 6:24:12 (ili tako nešto, nisam ga još doneo kući a fiskalni sam predao za subvencije).

2) Prilikom vađenja uzorka za analizu zemlje, koji po ps-u treba da je sa dubine 0-30cm, ja ne mogu baš da dohvatim do 30cm dubine (ašovom) već do max 25cm (možda ni toliko). Da li to može značajno da utiče na rezultate analize pošto se P i K vremenom spuštaju dublje pa ih po logici ima više na npr. 30cm nego pri površini?
 
Mišljenja sam da je isto i pre i posle kiše baciti npk jer oraćeš zimsko pa ti taj azot nije presudan faktor. On će svakako da se izgubi preko zime.
 
neće se on izgubiti preko zime samo će se spustiti u dublji zemljišni sloj
 
Plan mi je za kukuruz da zaorem 150 kg 3x15 ,a za suncokret oko 100 kg 3x15 po kj
dali je dovoljno za ove useve?

Koliko bi smelo djubrivo da stoji dok se nezaore?
najavljuju lepo vreme sa dosta sunca pa da se neizgubi....
 
Aj da pitam samo zasto jos koristite za zaoravanje NPK 3x15 ili 16 a ne koristite MAP 12:52 u kojem ima 52% Fosfora sto je itekako potrebno zemljistu za odlican rod i po mom iskustvu mnogo bolji i korisniji od 3x15?
 
Poslednja izmena:
Aj da pitam samo zasto jos koristite za zaoravanje NPK 3x15 ili 16 a ne koristite MAP 12:52 u kojem ima 52% Fosfora sto je itekako potrebno zemljistu za odlican rod i po mom iskustvu mnogo bolji i korisniji od 3x15?
Mi juznije ne smemo MAP jer vecina ima kiselo zemljiste zato mora NPK.Kod nas manje radja i skuplja su ulaganja,sve je teze,i teren i repromaterijal.Borimo se:ppozdrav:
 
Zato i pitam, ne razumem zasto neki jos koriste 3x15 kad bi mogli za taj novac koliko plati 3x15 da kupi MAP a da ga baca u manjoj kolicini a ipak da ima vise P!!!
 
Mala je razlika u ceni NPK i Map-a.Ja sam se odlučio za Map jer se mnogo više dobija za skoro iste novce.
NPK je kod nas 36 dinara Eliksir juce sam kupio a MAP je mislim nesto preko 50 ali to se slabo kupuje.Ima i Azohemov NPK 15-ca prilicno se skockao u stenu znaci da nije mleveni kamen:osmeh:ima i u njemu nesto a cena 26 dinara.Ja sam na jednju njivu bacio 400kg Azohema bas da probam i mogu vam reci da sam imao odlicne kukuruze,a zemlja je tanka.Za psenicu nisam hteo rizikovati:osmeh:
 
PSS gde sam radio analizu zemlje,sve vrste medija koji se bave poljoprivredom,proizvodjaci MAP-a na njihovim sajtovima,reklamama........

- - - - - - - - - -

MAP (12% N, 52% P2O5) – monoamonijum fosfat, treba ga izbegavati na jače kiselim zemljištima jer dovodi do acidifikacije.

[h=4]UREA (46% N) i AN (34% N) amonijum nitrat – Ova đubriva dovode do blage acidifika cije (zakišeljavanja) zemljišta, stoga nisu preporučljiva za jače kisela zemljišta jer čestom i prekomerenom upotrebom smanjuju pH vrednost istih.[/h]
[h=4]Amonijum sulfat (21% N) – ima veoma kiselu reakciju, nije pogodno za zemljišta jače kiselosti.[/h]
 
Mani se njihovih spekulacija, probaj sledece god. sa 100 kg/kj Map 12:52 (zaoravati sad u jesen) i 150 kg/kj ureje pre setve makar samo 1 kj Dkc 4717 ili 5031 na 22 cm ako bas ne smes na manjem razmaku pa ces videti.
 
Mani se njihovih spekulacija, probaj sledece god. sa 100 kg/kj Map 12:52 (zaoravati sad u jesen) i 150 kg/kj ureje pre setve makar samo 1 kj Dkc 4717 ili 5031 na 22 cm ako bas ne smes na manjem razmaku pa ces videti.
Da si ti meni ziv i zdrav probao je mirko i DKC i Ureu i svasta u poljoprivredi ali nemoram sad o svemu pisati.Ako je ko probao i pukao na kojekakvim eksperimentima to sam ja.A tek saveti sa foruma da probam sa onim amosulfanom ala sam se tu zajebao,imao sam te godine najlosiju psenicu na tim njivama a bacio sam 400kg po hektaru.Da ti znas sta znaci ph4 nebi tako pisao.Kod ove kiselosti usvojivost djubriva je jako mala,pogotovo map i slicna.

- - - - - - - - - -

Lacin
Ako nemaš manjak fosfora, ne vidim razlog bacati Map.
Ako imaš P nizak kao ja na primer, moraš ga koristiti pa kiselilo ga ne kiselilo. Izbalansira se to krečom i Kanom kasnije.
PSS je predlozila NPK 8-24-12 ali nisam nasao tu formulaciju pa sam isao na staru proverenu varijantu 15-ce. 400kg

Stavljao sam analize u temi pa pogledajte.Azota ima,Fosfora nema uopste iako je bacano.
 
Nazad
Vrh