Šta čitate ovih dana, preporučite knjigu

torpedo

Član
Učlanjen(a)
21 Dec 2007
Poruka
835
Lokacija
Šabac
Čitate li i šta?
Danas sam završio sa čitanjem knjige "Himlerov veliki plan - Himlerovi naučnici i holokaust" autorke Heder Pringl.
Hajnrih Himler, glavnokomandujući SS-a 1935. godine osniva istraživački institut "Anenerbe"sa ciljem fabrikovanja i falsifikovanja istorije u korist nacista. "Naučnici" sa ovog instituta su, izmedju ostalog, radili i na teoriji rase gde su pokušavali da dokažu da većina Nemaca vodi poreklo od prvobitne rase plavokosih, plavookih osvajača - arijevaca te da su Jevreji mešavina arapskih i mongolskih naroda.
Jedna od tema koju autorka posebno obrađuje je u vezi čuvene kolekcije skeleta gde su nemački "naučnici" za potrebe kolekcije u gasnim komorama ugušili neoliko desetina mladih i zdravih Jevreja. Gasnu komoru su izabrali da bi "što manje oštetili primerke".Posebno jezivo je biranje načina da se odvoje mesni delovi od kostiju.
Preporučujem za čitanje. Pozdrav.
15fhwlv.jpg
 
Strankinja-Sergej Dovlatov
Juzno od granice zapadno od sunca-Haruki Murakami
Zaludan sam zadnjih dana ovo mi doslo pod ruku,2 odlicna pisca sigurno medju 20 najvecih u 20.veku,trenutno citam Norvesku sumu od Murakamija,fasciniraju me ovi Japanci svojom filozofijom i nacinom pogleda na stvari.
 
Mislim da bi bilo lepo i korisno da se napiše još ponešto o knjigama koje čitate, sadržaj , utisci....
Koristilo bi budućim čitaocima. :ppozdrav:
miladinovic je napisao(la):
Strankinja-Sergej Dovlatov
Juzno od granice zapadno od sunca-Haruki Murakami
Zaludan sam zadnjih dana ovo mi doslo pod ruku,2 odlicna pisca sigurno medju 20 najvecih u 20.veku,trenutno citam Norvesku sumu od Murakamija,fasciniraju me ovi Japanci svojom filozofijom i nacinom pogleda na stvari.
ovako nešto

@ KishRobert Ne verujem ti ali ako nisi onda počni :ppozdrav:
 
Citam sa unukom skolsku lektiru za 3-ci razred osnovne skole. Samo da se podsetim i ja citam naglas da i on procita. :cool:
 
Nedavno sam poceo da citam Vreme smrti 1 ali sad nikako nemam vremena.. :udri: ,svidja mi se ruska garda , dostojevski,jesenjin,tolstoj
 
torpedo je napisao(la):
Čitate li i šta?
Danas sam završio sa čitanjem knjige "Himlerov veliki plan - Himlerovi naučnici i holokaust" autorke Heder Pringl.
Hajnrih Himler, glavnokomandujući SS-a 1935. godine osniva istraživački institut "Anenerbe"sa ciljem fabrikovanja i falsifikovanja istorije u korist nacista. "Naučnici" sa ovog instituta su, izmedju ostalog, radili i na teoriji rase gde su pokušavali da dokažu da većina Nemaca vodi poreklo od prvobitne rase plavokosih, plavookih osvajača - arijevaca te da su Jevreji mešavina arapskih i mongolskih naroda.
Jedna od tema koju autorka posebno obrađuje je u vezi čuvene kolekcije skeleta gde su nemački "naučnici" za potrebe kolekcije u gasnim komorama ugušili neoliko desetina mladih i zdravih Jevreja. Gasnu komoru su izabrali da bi "što manje oštetili primerke".Posebno jezivo je biranje načina da se odvoje mesni delovi od kostiju.
Preporučujem za čitanje. Pozdrav.
Adolf Anhmajn je bio glavni lik za pitanje konacnog resenja, ili Ti holokasusta.
Hajnrih Himler (Krvavi pas) je rodjen 1900, suicid 1945. Rodjen kao sin Direktora Katolickog Fakulteta. Postao sef Gestapoa 1936 , ako se ne varam. Imao odlucujucu ulogu u noci dugih nozeva. (navodno, likvidacija pobunjenog krila S.S. a u stvari cistka od Homoseksualizma u Nemackoj). Sve u svemu, covek koji je postao poznat po izuzetnoj brutalnosti u noci dugih nozeva.
 
poceo kolibu od vilijama janga, javicu kakva je prica.
posto sada imamo malo vise slobodnog vremena, nekoliko preporuka.
od drugih knjiga izdvojio bih lovac na zmajeve. za one koji misle da su jaki i da ih nista ne moze iznenaditi, uplasiti i rasplakati. u tu vrstu knjiga bih svrstao i kradljivicu knjiga.
za opustanje popularna muzika iz vitule, finski knjizevnik ne mogu da se setim imena sada.
istorijski romani tematika engleska u doba tjudora preporucujem trilogiju filipe gregori druga bolenova kci, nasledje bolenovih, kraljicina luda.
od murakamija sam procitao dve knjige kada padne noc i igraj, igraj, igraj.
za one koje zanima biznis i kako uspeti u njemu od harvi makeja kako plivati sa ajkulama (jedna od omiljenih, nekoliko izuzetnih saveta) i od kiosakija bogati otac, siromasni otac (u rangu sa ovom prethodnom).
za sve patriote cujte srbi od arcibalda rajsa.
toliko na brzinu.
 
Ovih dana pročitah "Torinski pokrov - Kako je Leonardo da Vinči prevario istoriju" od autora Lin Piknet i Klajva Prinsa.
Godine 1988. nakon testiranja, metodom ugljenične analize, najsvetije hrišćanske relikvije, Torinskog pokrova, ustanovljeno je da se radi o srednjevekovnom ili renesansnom falsifikatu.
jgt995.jpg
Ovo je deo platna, ukupne površine 4*1m, na kome je vidljiva silueta muškarca od napred a na drugom delu je vidljiv od pozadi tj. ledja. Za platno se verovalo da je u njega uvijen razapeti Isus nakon skidanja sa krsta pa je na neki način platno poprimilo Isusovu "sliku".
Vekovima istraživači pokrova nisu znali šta je u stvari na pokrovu i kako je to nešto nastalo.Tragova boje nije bilo, niti bilo čega što bi ukazivalo kako je "slika"nastala.
Autori su naveli i obradili više ranijih teorija za i protiv autentičnosti pokrova. Nakon istraživanja došli su do zaključka da je Leonardo da Vinči, najverovatnije po narudžbini samog Vatikana, napravio prvu fotografiju u istoriji. Da bi dokazali da je Leonardo imao sredstva i mogućnosti da to izvede, autori su koristeći kameru obskuru, tj. drveni sanduk sa prorezom i platno premazano mešavinom belanceta i hromove soli(to im je bio film) napravili "fotografije" kvaliteta kao što je na pokrovu. U isto vreme južnoafrički profesor Nikolas Alen, ne znajući za rad autora ove knjige, takodje uspeva da na ovakav način uradi fotografije čak i kvalitetnije, što priznaju i sami autori.
Ima tu još interesantnih stvari ali da ne otkrivam sve, pročitajte sami. :ppozdrav:
 
Matareska spletka-Roberta Ladlama genija za spijunske i politicke trilere
Za preporuku bilo sta od E.M.Remark-a ili Lajos Zilahi,odlicna dela u periodima 1 i 2 svetskog rata
 
Lazarev krug, Majkl Krejn
Dve paralelne priče iz dve različite vremenske epohe sa zajedničkim idejama.
Oživljeni Lazar, posle Isusovog raspeće, kreće tragom Isusovih isceljenja gde pokušava da dođe do tajanstvenih reći uz pomoć kojih je moguće uskrsnuti pokojnike.
Tomazo, učenik Đordana Bruna, posle njegovog spaljivanja, kreće u potragu za izgubljenim rukopisima Marka Pola. Preko Tibeta,Mongolije,Kine i pustinje Gobi prati tragovi Džingis kanovih osvajanja. "....prati tragove i povezuje saznanja, kako bi došao do samog srca potrage, moći taumaturgije, najmoćnije od svih mudrosti, koja će ga odvesti do esena iz Kumrana i Isusa iz Nazareta i do tajnog udruženja koje nosi ime uskrsnulog Lazara, čoveka koji je pobedio smrt."

Lepa i interesantna tematika, lepo razradjena ideja, vešto povezane činjenice i fikcije sa malo "tanjom" pripovedačkom veštinom.
Preporučujem!
rjkqw9.jpg
 
E, ovo je dobra tema!

Iz dna srca vam preporučujem roman koji je pisao Ken Follett, a zove se "Stubovi Zemlje".
Priča se odvija u srednjem veku i govori o životu likova čije sudbine bivaju povezane izgradnjom katedrale. Ima tu za svakoga ponešto: borbe, intrige, romantike... Ima i par eksplicitnih scena ali da se preći preko toga. Garantujem vam da ćete se teško odvojiti od ove knjige. Ja sam je dosad pročitao tri puta. :)

Inače roman je pisan pre 20 godina. Sad je izašao i nastavak "Svet bez kraja". Spominjem ga samo zato jer kad pročitate obe knjige, videćete koliko su se moral, norme i ukusi promenili za ovih 20 godina... U nastavku nema ni jedan lik a da je skroz moralan i dosledan! A eksplicitnih scena na svakoj desetoj stranici! Da prostiš, već se ne zna ko tu koga...
Ovo đubre nisam ni pročitao do kraja.
 
Oko otoka-Vanja Bulić.Priča o sudbini majora Bulatovića,koji završava na golom otoku-kasnije prati sudbinu njegovog sina Kostje
 
Nazad
Vrh