Parenje kunića

Pusti je odma nece biti problema samo ako hoce da se pari, ova se pravila odnose ako ima leglo a ako su pocrkali od 3 do 5 dana posle okota je spremna za parenje.....
 
Na treći dan od koćenja možeš slobodno da propuštaš.Pogotovo ako je ostala bez malih. Ja to radim redovno. Ako dobro iznese dva legla onda je ostavim da pauzira mesec dana. Ako je ne pripustiš na treći dan onda je drugo pripuštanje na 14 dana posle koćenja. Ne pripustiš je ni onda, sledeće ti je, odvojiš ih na 30 dana i na treći dan od odvajanja pariš. U svim slučajevima ti je kontrolno parenje na pet dana posle pripuštanja. Naravno ako intenzivno pariš to podrazumeva i pojačanu hranu i dodatak vitamina. Ona praktično u isto vreme i doji i nosi.
Pozdrav
 
Da kazen nesto vezano za predjasne teme :
parenje u srostvu praktikuju mnogi ozbiljni uzgajiaci kunica , makar sebe tako smatraju , iu mnogim publikacijama se obradjivala ta tema . glavna stvar da se ne pare iz istog legla to je katastrofa totalna degradacija rase dok recimo parenje sa pradjedom ili djedom da se tako izrazim poboljsava karakteristike , narocito ako imamo dobre mjesance pa ih vracamo u okvir rase radi osjezavanja krvi sto mnogi rade a nece da priznaju ...... moje je savjet uvijek nabavljati svjezu krv i sto dalje od mjesta u kome zivis jer su manje sanse da potrfis svoju liniju a istina je da su mnogi ljudi na sve spremni i da podvaljuju samo da bi prodali....
ako su za lonac mozes ih pariti samo ako nisu brat i sestra a za dalji rasplod nabavi svjezu krv mar se mjenjao 5 za 1 ili kupio imaces bolje rezultate...
zenke knunica imaju 2 materice pa se mogu oploditi i jos jednom u toku skotnosti , tako da se ne cudite sto se pre vise puta a ponekad to urade kada pobace ili se ne oplode ....
da jos kazem da cesto neke mlade zenke ostave okot narocito ako im je prvi okot tako da uvijek pokusate jos jedno kocenje , imao sam slicajeva da takve zenke kasnije ostanu izvrsne majke .....
 
boban78:Ovo sa 2 maternice si malo pobrkao,to je slucaj kod divljih zeceva i mogu da nose 2 legla odjednom i kote se tako kako su zaceti svaki na svoj termin i to se zove superfetacija.
 
Provjeri kod klanja jedinki imaju li dvije meni se cini da imaju , a moguce da sam pobrkao svako grijesi . negdje sam procitao da imaju.
 
Ma naravno da svako grijesi, sigurno je to kod zeceva a ne kunica. :ppozdrav:
 
Kunići nemaju dvije maternice niti mogućnost superfetacije. Zečevi imaju mogućnost superfetacije,ali ne vjerujem da neko doma hrani zečeve. Zečevima gravidnost traje oko 50 dana (nisam siguran točno :sta:) ali imaju mogućnost da imaju 2 trudnoće odjednom,a najčešće se događa da se na polovici prve trudnoće ponovo pare pa da imaju mlade svakih 25 dana. Čitao sam jedan tekst o tome gdje su znanstvenici radili pokus s trudnoćom i uspjeli su divlju zečicu držati stalno gravidnu, kotila se je svakih 20 i nešto dana. Inače kod mene ima dosta divljih zečeva i pratio sam kad imaju mlade. Istina je da ženka kad je dobra godina ima od proljeća do kasnog ljeta 2 trudnoće od jednom jel stalno ima mlade.
 
Zezam se ljudi , imam kunice pogresno sam shvatio kada sam procitao a ucinilo mi se kod kasapljenja da imaju 2 materice kod starih zenki .....
 
Gravidnost traje oko 54 dana kote mlade sa dlakom sisaju 3 dana i nakon tri dana spremni su za samostalan zivot kote najcesce 2-3 malda.U kaveznom uzgoju ih je nemoguce drzat.I ne kote se pod zemljom kao kunici.
 
A treci dan je pari ako te zeceve zelis da koljes jer oni cuo sam ne mogu zivjet duze od godinu dana jer ona doji jedno leglo a drugo leglo nosi u stomaku.
 
Nazad
Vrh