Parenje kunića

I mene nešto zanima.
Pustao sam ženku 1. Juna kod zekana,posle 5 dana na proveri je bežala od njega.
Ja evo i juče i danas je obilazim stalno ali ništa,niti se očupala niti gnezdo premila.Hteo sam da je pustim opet kod mužjaka ali beži u kotilicu,ne da da se uzme.
Stomak joj je narastao,ovih dana je jela i pila vode duplo više nego obično.

Koliko može da prebaci termin ako je pravilo mesec dana?
U pitanju je patuljasta lavlja glava i ovo joj je prvo leglo.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Ako je uparena 1. juna, termin joj je 2. jul. Ako si je pario uveče, onda dodaj još jedan dan. Može da prebaci 2-3 dana.
 
Kod mene i dalje bez rezultata.
Pričao sam sa drugom koji ima tovne zečeve i rekao mi je da je možda problem kod naskoka.Kako on kaže zekan posle naskoka mora da padne na ledja da bi naskok bio uspešan.
Upravo sam ubacivao zečicu kod zekana i zekan je naskakao više puta.Desilo se par puta da se posle naskoka zečica prevrnula na stranu pa me zanima o čemu je reč??

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Meni se jutros desilo da sam radio kontrolu parenja. Ubacim zecicu kod zekana I ona cvili, kad ono naskoči zekan na nju I prevrnu se.... ali I nakon toga ona I dalje cvili
 
Meni se jutros desilo da sam radio kontrolu parenja. Ubacim zecicu kod zekana I ona cvili, kad ono naskoči zekan na nju I prevrnu se.... ali I nakon toga ona I dalje cvili
Nov sam ovde,pozdrav svima... Kao klinac sam cuvao zeceve i od skoro sam poceo opet ali mi se desava nesto sto pre nije a to je da sam pustio zecice kod zekana u razmaku nedelju dana i odmah su prihvatile parenje,padao je 4-5 puta medjutim prva se nije okotila 37 dan sam je ponovo pustio i opet se parila,drugoj je 33. dan i nista,nisam ih pustao na probno parenje posle 5 dana,zekan je poprilicno agresivan mislio sam da su skotne,pocele su da budu mirnije,da jedu vise pa da ih ne maltretira ali ovoga puta hocu,pitam se da li je do zekana jer obe nisu skotne,manja je verovatnoca da sa obe zecice nesto nije uredu,nekad mi se desavalo da odbiju jednom pa da drugi put prihvate ali da se kao pare a da ne ostanu to nije a i citao sam da vrucine negativno uticu na parenje,bile su tada vrucine da li je moguce da je do toga,sad drugi put nije bilo vruce pa cu videti,voleo bi da cujem necije misljenje...
 
Može biti do nekoliko faktora. Puštaj je svakih 5 dana kod mužjaka, dok ga ne odbije. Neke ga čak i ne odbiju 2 dana pre koćenja, nema pravila. To što puštaš 4-5 puta ne znači ništa, bolje pusti da se prevrne jednom ili dva puta, pa posla 10-12 sati pusti ponovo. Ženke kunića, za razliku od ostalih sisara imaju indukovanu ovulaciju, jajašca postaju zrela za oplodnju 10-12 sati nakon parenja, zato je pametno ubaciti ženku tada ponovo. Ne bi bilo loše da proveriš da li je ženka u teranju (polni organ joj bude jarko crven do modar) i tada je puštaš kod mužjaka.
 
Može biti do nekoliko faktora. Puštaj je svakih 5 dana kod mužjaka, dok ga ne odbije. Neke ga čak i ne odbiju 2 dana pre koćenja, nema pravila. To što puštaš 4-5 puta ne znači ništa, bolje pusti da se prevrne jednom ili dva puta, pa posla 10-12 sati pusti ponovo. Ženke kunića, za razliku od ostalih sisara imaju indukovanu ovulaciju, jajašca postaju zrela za oplodnju 10-12 sati nakon parenja, zato je pametno ubaciti ženku tada ponovo. Ne bi bilo loše da proveriš da li je ženka u teranju (polni organ joj bude jarko crven do modar) i tada je puštaš kod mužjaka.
Hvala ti,probacu,izbegavao sam da pustam ponovo,kao sto rekoh zekan je agresivan,tih4-5 puta se desi za10-15 minuta,leti perije pun kavez vune pa racunam ako je skotna da je ne muci a zanima me jos jedna stvar,zekan padne na ledja,u stranu kako kad da li moze da to bude u prazno,svo troje sam uzeo u maju kao male,svima je prvi put,niko od njih nije imao uspesno parenje pa se pitam do koga je,pomisljam da je zekan u pitanju jer se prva nije okotila posle 37 dana i ponovo se parila a druga danas je 34 dan i nista,danas sutra mislim da pustim i jednu i drugu pa cu videti sta ce da se desi...
 
Situacija je da je prva koja se ponovo parila pre 5 dana kada sam je ubacio kod zekana jutros svo vreme kukala,prvo vreme se borila sa zekanom a onda se zalepila za pod zekan je skakao ali neuspesno,i izvadio sam je posle 30 minuta,druga kojoj je 34.dan od parenja parila se odmah 3 puta za 3 minuta i po savetu pusticu je opet za 10 sati ,pa posle 5 dana...Imam jos jedno pitanje,prvoj posle prvog parenja ne znam da li ima neke veze pojavio se podbradak kao kila,citao sam da je to neka zlezda ali nisam razumeo da li je to lose,dobro,da li treba nesto da se preduzme,leci,za sad toliko...
 
Podbradak je samo višak kože, ništa više. Nepoželjan je, ali nije zdravstveno opasan.
 
Sve to sa parenjem je normalna pojava, pogotovo u ovom periodu. Ženke ako su u teškom linjanju, neće ostati skotne, ni ako su predebele.
 
Sve to sa parenjem je normalna pojava, pogotovo u ovom periodu. Ženke ako su u teškom linjanju, neće ostati skotne, ni ako su predebele.
Letos ih nisam pustao jer su tesko podnosile vrucinu a i da bi porasle,cekao sam jesen ali eto nije uspelo iz prvog puta ako sada uspe okotice se u zimu sto nisam planirao,mada su najavili blagu zimu ali i zbog hrane,ja im dajem granule kako mi je prodavac rekao ali se nesto bas i ne otimaju oko njih pa sam im davao i travu tako da granule jedu samo kada su gladni a nemaju trave ili nesto slicno...
 
Ne razumem baš najbolje ovo oko hrane. Zima nema veze, kunići je odlično podnose, na to nemoj gledati.

Što se ishrane tiče, moraju imati i granule i travu tj. seno/detelinu. Pored granula trebalo bi da imaju i zobi i ječma. Čije granule daješ?
 
Ne razumem baš najbolje ovo oko hrane. Zima nema veze, kunići je odlično podnose, na to nemoj gledati.

Što se ishrane tiče, moraju imati i granule i travu tj. seno/detelinu. Pored granula trebalo bi da imaju i zobi i ječma. Čije granule daješ?
Primetio sam da leto bas tesko podnose,lezali su,kvasili se i ja sam ih kvasio plaseci se pa je logicno da im zima vise prija ali zbog mladunaca sam mislio da nije pametno u sred zime da se kote,kavezi su mi napolju a sto se tice hrane,uzeo sam ih od coveka koji nije sad nesto vau profi ali nije ni amater ima deset zecica razlicitih rasa i rekao mi je da ih hrani iskljucivo granulama sad trudi se kaze da nabavlja od nekoga iz vojvodine a kad ne uspe uzima u jedinoj apoteci u kragujevcu koja ima gebijeve granule za kunice 15% i 16% sad ja sam uzeo od njega te iz vojvodine kad i zecice kad su navikli vec ali kasnije sam nastavio sa tim gebijevim,obisao sam sve apoteke po kragujevcu i ta jedna jedina ima i to nekad 15% nekad 16% kako kad,prosto ne prodaje se i ne nabavljaju mogu da naruce ali meni otprilike treba 10kg mesecno to je njima malo,sad ja sam probao da ispostujem to granule,zob i suva detelina,cuvam ih na selu,ima svega ali mi je delovalo da malo jedu a kad im dam nesto sveze,zelenu travu,lisce bagrena otimaju se i prestao sam da to postujem,dajem im redovno zob i granule oko 200grama ako pojedu do sutra dam im opet a pored toga dajem im sve ostalo sto hoce da jedu a nadjem u okruzenju,jabuke,kruske,zelenu salatu, e sad kako ide zima tog izobilja nema,pa sam i zbog toga mislio da se ne kote a i trebace mi ako se npr.okote u decembru,januaru,u februaru prostor gde da ih odvojim sto mi je zimi nezgodno a i treba mi mnogo vise hrane,sena,tu gde ih cuvam ima divljih zeceva,povremeno po neki dodje do mojih i oni jedu sve i svasta,da je bezbedno rado bi i moje pustio da setkaju,imam jedan mali ogradjeni prostor i planirao sam ih za zecice kad malo odrastu ali to nije za zimu,ako mi se okote zimus mogu samo da ih podelim,imam kome ali ni njima bas ne odgovara u zimu,ja sam ovo poceo opet zato sto volim ne planiram da ih imam mnogo,da na njima zaradjujem vec kao hobi,uzivam...
 
Jutros sam primetio da zecica koja treba da se okoti za 9 dana nosi slamu u ustima i peklja nesto u cosku,sad dal je krenula da se rano priprema ili se igra,a i primetio sam sto nisam pre da obe kada probam da ih pomilujem mumlaju kao kada sam ih poslednji put pustao kod zekana na probu zato ih vise nisam ni pustao,ne brane se ali se scucure i kukaju,videcemo za devet dana i za 16 sta ce biti...
 
Jutros sam primetio da zecica koja treba da se okoti za 9 dana nosi slamu u ustima i peklja nesto u cosku,sad dal je krenula da se rano priprema ili se igra,a i primetio sam sto nisam pre da obe kada probam da ih pomilujem mumlaju kao kada sam ih poslednji put pustao kod zekana na probu zato ih vise nisam ni pustao,ne brane se ali se scucure i kukaju,videcemo za devet dana i za 16 sta ce biti...
Nazalost ovde nema aktivnih ali da se eto pohvalim,jedna se okotila pre 10 dana,druga pre dva dana i nadam se da ih hladno vreme nece ometi da odrastu,nisam ih dirao,brojao kada sami izadju videcu ih...
 
Uvek pregledaj leglo, ako ima mrtvih da ih izbaciš na vreme, da se ne usmrde.
 
Uvek pregledaj leglo, ako ima mrtvih da ih izbaciš na vreme, da se ne usmrde.
Kod druge sam odmah posle kocenja nasao dva uginula kod vrata gde inace vrsi nuzdu od kada se okotila,tog dana je vreme bilo katastrofa,hladno,vetar kisa,sad da li ih je ona izbacila ili su zalutali i smrzli se,kod zecice koja se prva okotila desavalo se da izadju iz gnezda i dodju do vrata i ja vidim da ona ne reaguje mozda zbog mene i ja ih vratim ali ne mogu da diram po gnezdu,kada krenem rukom one se unervoze,odu kod njih i legnu,jednom se desilo i da zapiste,verovatno ih je zgazila,prvi su stari 11 dana i sada se vec i vide,izviruju,pocece sami da izlaze a drugi su 5 dana i bas su pokriveni funom vidim da mrdaju,cim pridjem kavezu ona ode kod njih,bas je plasljiva i necu da ih diram,sta bude,bice...
 
Zdravo svima. Imam zečeve već nekih 9 meseci starosti. Dva muška i tri ženke. Muški su stavljeni u posebne kaveze a ženke sa njima podeljeno. Nikako da dođe do parenja. Kad kad mužjaci krenu da jure ali ženke ništa, beže i ne dozvoljavaju da priđu. Od hrane imam sve domaće, hranim ih isključivo senom, žitom i kukuruzom. Ponekad ih obradujem zelenišem. Šta i kako da radim? Dajte neki savet!

Послато са 2201116SG помоћу Тапатока
 
Обрадуј ти њих са зоби, јечмом и гранулама, а жито и кукуруз избаци или давај у јако малим количинама.

Што се парења тиче, сад су јако велике врућине, кунићи једва преживљавају, а камоли да се паре.
 
Pozdrav,
Imam neke nedoumice. Čitam da se obično dve nedelje posle koćenje pripušta ženka kod zekana i da su rezultati dobri. E sad, ako se svakog osamnaestog dana javlja estrus, zar nije logično da se posle 18dana pripusta zenka , a ne posle dve nedelje?
 
Nazad
Vrh