Preporuči film

Бели Тигар је ишао на интернационалну сцену, чак је био номинован за Оскара као најбољи страни филм. Управо због тога су и снимили ту сцену, да се види који је разлог напада Немачке на СССР, да се то прикаже страној публици..Руси пак с друге стране негују ту своју историју и добро је памте, тако да њима није ово било намењено...

Приказ филма од цењеног колеге са војног форума, филмског критичара Сиријуса...вреди прочитати, из разлога јер је он често гост на руским филмским фестивалима као један од чланова жирија приликом оцењивања филмова...
Вреди ишчитати приказ филма...
БЕЛИ ТИГАР


Странцима, или бар онима који не познају руску кинематографију и биоскопску праксу, тешко је да докуче због чега је овај филм, уопште, снимљен. Већ дуже од две деценије уживамо у изванредним ратно-патриотским филмовима којима нас кинематографије некадашњег СССР неуморно засипају (почевши од стварно културног филма ''Иди и гледај'' па све до ''Брестовске тврђаве'' и остварења Учићеља, Лунгина, Михајлова). Иза ове величанствене филмске школе заувек су остала времена у којима је руски војник био непобедив самим собом, техника неуништива, а смрт поетизована, стилизована и готово безболна – а изнад свега јуначка. Своје место у историји филма имају и таква остварења као што су ''Пад Берлина'' и слична, где се неумерено глорификује моћ руског оружја, храброст руског војника и, изнад свега, визионарство и генијалност државног и војног врха...а знамо да није било тако. Но, нека и таквих филмова, нека их – нека сведоче о једном времену, ауторима, удвориштву и линији мањег отпора. То време је, како рекох, иза свих нас и добро је што је тако. Ако ништа друго, послужило је као пример како неке ствари не треба радити. При том не заборављам да је у доба соц-реализма настало и обиље генијалних, вансеријских ратних филмова које су потписивали Бондарчуг, Озјеров и други.

Где, међутим, сврстати овај филм потпуно ''нератничког'' назива ''Бели тигар''?Зашто је неупућенима , како видим, тешко да се определе кад је овај филм у питању и шта им то изазива недоумице?

Продукциона перфекција? Наравно, како залазимо у дубину времена, све ће мање бити оригиналне ратне технике и продуценти ће све више потезати за дигиталним решењима или мање-више уверљивим макетама. Овај филм обилује квалитетном реквизиом и сценогафијом, чак и неким врло ретко показиваним елементима као што су онај агрегат на камиону, пољска болница, итд. Дакле, споља гледано, овај филм (ако изузмемо тенк тигар који и није баш бео и није баш детаљисан превише) задовољава просечног гледаоца како реквизитом, тако и униформом, личним оружјем па и пиротехником (не очекује нико, наравно, да продуцент спали и тенк и глумце како би постигао апсолутну уверљивост). Продукциона перфекција се ових година једноставно подразумева и ту овај филм има високу оцену. Наравно, зналци који прате руске филмске сајтове (а има нас таквих) знају да су запажене и ситније (за наш појам) грешке као што су неке врсте ордена, делови униформе, бајонети који су ношени супротно прописаној ситуацији, итд, али то са становишта овога приказа није од пресудне важности. Важно јесте, наравно, да је и то запажено (ишли су до таквих детаља да примете какву врсту блузе носи мајор и да ли је правилно носи, итд).

Шта ћемо с причом? Oна је разлог збуњивања и недоумица. Рекао бих и највећи извор неслагања и спорења око квалитета овога филма, његових порука и метафора. Хајдемо да то анализирамо јер, сасвим сигурно, када одбацимо спољне ефекте и кинематограско-занатску рутину, остаје , као и увек, прича која нас води (или не води) кроз филм до циљане поенте, односно поруке.
Не бих, као што то ни до сада нисам чинио, да препричавам филм јер је то најгори метод да се неком нешто објасни. Најкраће речено – аутори помоћу релативно једноставне сценaристичке линије покушавају да нас увере у надмоћ поруке: да је руски војник и Рус уопште непобедив, да је одувек имао непријатеља и да ће га увек имати. Судар са надреалним почиње сместа – од војника који преживи опекотине од којих се сигурно умире, преко његовог чудесног излечења, до необичног (благо речено) решења лекарске комисије. При том и мајор Федотов – фронтовски контраобавештајац, чак заменик начелника контраобавештајне службе корпуса, прилично лако пристаје на то да војник Најђонов (још једна метафора) не жели да се врати у живот пре рањавања, нити да било којим сигналом о својој судбини усрећи породицу коју, вероватно има.
Централни ток приче посвећен је тенковском окршају код ОК корала, а тај део приче нагло се прекида као у CoD, домишљатом цаком када се тенковски топ напуни блатом, цев експлодира и тако Господин Случај прекине и одложи двобој за неку другу прилику. Тада започиње практично нов део филма који је аутор тако замислио да га , залепивши га за до тада атрактивне акционе секвенце, употреби за објашњавање својих главних идеја. Одједном смо сведоци једне од ретко прецизно екранизованих сцена у којима се приказује акт капитулације Немачке. Ниоткуда појављују се , после оне фантазмагоричне приче, реални историјски ликови , као да је монтажер грешком спојио два различита филма. Ни то им није било доста, већ се на све то калеми и Хитлеров монолог у присуству НН саговорника.

Чему ова мистика, навођење публике да трага за метафорама и одговорима, а да им се при том ти исти одговори нуде '''на тацни''? Јасно је да је Најђонов персонификација издржљивости Русије, да је повлачење тигра само одлагање будућих сукоба. Међутим, сценаристи ни то није било довољно, већ је кроз уста Хитлера морао да се такорећи манифестом изјасни шта он мисли о светској историји, месту Другог св. рата у њој и будућности човечанства.

Одговор је дао сам Шахназаров, односно његов положај. Ово је први његов ратни филм и он га је посветио свом оцу, борцу, исто онако како је то урадио Михајлков, али и многи други. Међутим, не треба превиђати две веома битне чињенице како бисмо могли да , искуством српског гледаоца, ''сваримо'' ову дозу наивне мистике и симболике: најпре , за разлику од нас, руска кинематографија има веома развијен поджанр омладинског ратног филма. Почевши од ''Сина пука'', преко многих других филмова и серија (сетимо се '''дечје'' серије ''На безименом вису'' о којој сам већ писао), Руси се труде да младим нараштајима понуде мање тешку филмску грађу како би је стално подсећали на страшну чињеницу: да је за слободу и моћ овакве Русије (па и других чланица некадашњег СССР, посебно Украјине и Белорусије) погинуло незаборавно и неопростиво много људи. Друго, Шахназаров је директор ''Мосфилма'', највеће дистрибутерске куће у Русији и сигурно је да је као професионалац тачно знао које су му циљне групе на тржишту и шта тренутно недостаје како би се испунила порука иза које стоје многи аутори и преживели борци – ''да се не заборави''.

Рекао бих да је у томе успео јер овај филм за децу и омладину јасним (за моје појмове шаблонизованим и линеарним) језиком и изражавањем шаље новим генерацијама презизне поруке о томе где им је место на карти света и у историји и шта треба да раде да сачувају оно што су им преци крваво стекли . У том смислу филм је у потпуности испунио циљ.

Неколико речи о актерима филма: редитељу је ово, као што рекох, први ратни филм, а добри познаваоци филма памте га по изванредном остварењу какво је ''Ми смо из џеза'', а посебно место је обезбедио фантастичним филмом ''Град Зеро''. Два носећа глумца су такође веома познати широј руској публици, а и наши гледаоци памте Алексеја Верткова, возача, (''Туђи'' и ''Сморен сунцем-Цитадела'') и Виталија Кишћенка , мајора , а затим пуковника (''Ја, руски војник'', ''Језеро'', ''Чудо'', серијал ''Црне овце'').


Шта замерам? Наравно, када пристанете на то да је филм метафора и симболика, онда пристајете и на то да ''тридесетчетворке'' крену у напад без подршке ''каћуша'' и ''убице звери'', а затим и да их ''бели тигар'' масакрира као да је реч о првим данима рата. Међутим, на шта нећу никад пристати, бар кад је реч о овом филму? Поред одлично одабраних и карактеристаних ликова, појављују се непрепознатљив Жуков (кога мизерно игра мање познати глумац) и до сада најгори Хитлер кога сам имао прилике да видим.

ПС

Ко жели да види челичне јунаке овога филма, нека погледа мој албум који сам сликао у музеју Лењино-Снегири 2010. године, колико да види како те грдосије данас изгледају.



http://www.mycity-military.com/Opste-vojne-teme/U-Rusiji-nikad-dosadno.html

- - - - - - - - - -

Одлгедах овај филмић синоћ..одличан филм о Роберту Брусу, могао би да буде наставак филма Храбро Срце, у коме је приказан као издајица иако то није био у стварности....
 
@ galicije83

Ovaj prikaz filma gde Sirijus govori o tome da je film namenjen jacanju patriotskog duha kod mladjih generacija,podsetio me je i na jos jedan film napravljen ocigledno u istom cilju,gledao sam ga pre nekoliko godina,to je film "Mi smo iz buducnosti"



Ipak za moj ukus kod ovog filma je ta fantastika-mistika dosta naivna.Kao da se podcenjuje intelekt tih mladih generacija.I kod Belog tigra odnosno Tenkiste,jer je nastao po tom romanu,postoji neka doza naivnosti i jednostavnosti,kao da se film obraca deci predskolskog uzrasta.Razumem da postoji ta izuzetna tradicija ruskih narodnih bajki,mozda najlepsih bajki na svetu.Na njih se naslanja ruska knjizevnost koja je tradicionalno vrh svetske knjizevnosti...Ali kod Bulgakova koji je zacetnik i najveci majstor pravca mesanja fantastike i realnosti,fabula nije ni malo naivna, svaka scena gotovo svaka recenica u Majstoru i Margarriti ima duboko,cesto viseslojno znacenje.Humor koji se provlaci od prve do poslednje stranice je crn i inteligentan da imate utisak da pred sobom imate pravog djavola i njegovu druzinu.Beli tigar ipak ni priblizno ne moze da vlada tim dubinama misli.Zato mislim da ni Beli tigar ni Varljivo sunce niti bilo sta slicno bez obzira na trud svojih autora ne moze da udje u srce mladih ljudi tako da izbaci neonacisticke ideje koje bujaju na citavom prostoru bivseg istocnog bloka
Mladi ljudi osecaju da sa poretkom u njihovim zemljama nesto nije u redu i secerne vodice tu ne pomazu mnogo.U njihova srca mnogo lakse ulazi Voland inteligentan,crn,ironican i u krajnjoj liniji posten.
 
Film radi do pola,onda ti trazi da se registrujes da bi nastavio. Posle registracije mozes da gledas jos jedno 30 minuta onda moras da platis ili da cekas tajmer od 4h da bi nastavio sa gledanjem. :osmeh:
 
Ја га одгледао целог, без икаквих прекидања на mega.nz.

Послато са IQ1019N уз помоћ плуга
 
Nemam obicaj da predlazem domace naslove ali ovaj stvarno vredi videti


Ima ga na ovoj istoj adresi koju je Matic okacio
 
gledao sam sinoc juzni vetar,razocarao sam se
elemenata drifta nema sem ubrzanih snimaka sa paljenjem guma,a ostalo je bleda kopija americkih akcionih filmova
od sve glume svideo mi se maras-milos bikovic i onaj matori mehanicar :osmeh:
ovakvo podzemlje nepostoji jer svi kao nesto duvaju i drogiraju se,takvi nemogu da vode grupu babasera a kamoli beogradsko podzemlje
 
Najvise me kod nasih filmova u poslednje vreme nervira upravo to sto pokusavaju da budu kopije americkih filmova. A americke vec godinama izbegavam da gledam jer su prenaduvani. Tako da ovaj film jos ne mogu da se nakanim da pogledam i pored brojnih pohvala.
 
gledao sam sinoc juzni vetar,razocarao sam se
elemenata drifta nema sem ubrzanih snimaka sa paljenjem guma,a ostalo je bleda kopija americkih akcionih filmova
od sve glume svideo mi se maras-milos bikovic i onaj matori mehanicar :osmeh:
ovakvo podzemlje nepostoji jer svi kao nesto duvaju i drogiraju se,takvi nemogu da vode grupu babasera a kamoli beogradsko podzemlje
Da li si primetio dizajn zvuka, perfektnu postprodukciju za naše uslove, bravure Todorovića i onog inspektora? I još mnogo toga što je nama seljacima malo komplikovano za razumeti. Glogovac, pokojni posebna priča... A to da li podzemlje funkcioniše sa drogošima ili ne, vidi se u jutarnjem programu sa Macurom, ili bez nje..
 
Da li si primetio dizajn zvuka, perfektnu postprodukciju za naše uslove, bravure Todorovića i onog inspektora? I još mnogo toga što je nama seljacima malo komplikovano za razumeti. Glogovac, pokojni posebna priča... A to da li podzemlje funkcioniše sa drogošima ili ne, vidi se u jutarnjem programu sa Macurom, ili bez nje..
u filmu su prikazani ;uvoznici;kao korisnici,takvi su obični dileri sa coška.Pravi se nevide kod Macure,eno jedan je dobio oslobadjajucu presudu a verovatno ce dobiti i odstetu od drzave.Onaj drugi je izdao knjigu Ja tajkun,ima sigurno jos ali nema potrebe da ih spominjemo.Inace knjiga mu je iznenadjujuće zanimljiva i vredi je procitati :ppozdrav:
 
Odgledah ga i ja. Nikakve bravure ili slicno sto ce da se pamti. Razgovori su bukvalno na nivou idiota kao i u americkim filmovima. Radnja filma velika 0 (nula). Pohvalna je gluma pokojnog Glogovca i Berceka koji se pojavi par sekundi da nas podseti sta je gluma.
 
@ galicije83

Pogledaj "Idi i smotri" iz ovog opisa sto si ostavio.Jedan od najboljih filmova ikada snimljenih. Klimov nije vise snimao filmove posle ovog, nije imao potrebe.

Na snimanju su koricenja prava municija, film iz prve ruke radjen po secanju prezivelih.


Ko voli art filmove moze pogledati i Balabanov film "Gruz 200" ili cargo 200.


I jedan zaboravljeni biser evropske kinematografije.

Angst
https://www.imdb.com/title/tt0165623/?ref_=nv_sr_2

Muziku za film je radio otac elektronske muzike legendarni Klaus Shulze.

Nemojte gledati trejler od ovog filma otkriva ceo film.




Juzni vetar - obicna bljuvotina.
 
@ miksan

Tovar 200 je perverzan i besmisleno mracan film,bez ikakve razumne poruke koju bi poslao.Film ne bih preporucio za gledanje jer sam dugo posle tog filma imao jako odvratan osecaj.Cini mi se da su namere autora tog "umetnickog dela" bile krajnje sadisticke i destruktivne...Cujem da je i kod nas snimljen film pod gotovo identicnim imenom "Tovar",a misli se na isti "tovar".Mozda su ti domaci autori imali uzor u ovom ruznom filmu....u svakom slucaju nemam nameru da gledam to.

Umetnicko delo treba da posalje neku poruku,a to treba da cini preko svoje jedinstvene lepote i sarma,cak ako se radi i o opisu neke mracne sile,to se cini na neki elegantan i privlacan nacin da bi se to moglo nazvati umetnoscu....."Lepota ce spasiti svet" - jedna je od najbitnijih poruka Dostojevskog.O tome treba misliti....

Evo jednog od mojih favorita...."Sirom zatvorenih ociju".


 
Poslednja izmena:
Mislim da se zove prestiz neki madjionicari. Dosta zanimljivo.

Jesil' na ovaj film mislio ?
Ako jesi, i meni je favorite....

PRESTIŽ
(THE PRESTIGE)


[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD]Žanr:[/TD]
[TD]Fantastika[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Trajanje:[/TD]
[TD]130 minuta[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Uloge:[/TD]
[TD]Majkl Kejn
Hju Džekmen
Kristijan Bejl[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

prestiz600134345020130401070822.jpg
 
@jevto taj film širom zatvorenih koju poruku šalje ? Scena orgijanja i izopačenosti svih mogućih vrsta,nema tu nikakve umetnosti,umetnost je nešto prefinjeno Božanska energija ovo je bludničenje...spominješ Dostojevskog a favorizuješ okultistički i satanistički film:sta:...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh