Preporuči film

Mi danas odgledali film Р.И.П.Д. - Пандури за мртваке
Akcija,komedija,nucna fanastika.
Nama se bas svideo...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@jevto taj film širom zatvorenih koju poruku šalje ? Spomenuo si Dostojevskog a favorizuješ okultistički i satanistički film:sta:


Film je poslednje i mozda najvece delo Kjubrika...Mozda je poruka filma da su najmocniji ljudi covecanstva ustvari na strani tame.Citajte Dostojevskog,najveci je pisac kog je svet video,po mom skromnom sudu.Braca Karamazovi,najslozeniji,najinteligentniji i najbolje obradjeni lik je Ivan Karamazov.Njegove misli su istovremeno strasne i uzvisene,on ludi...."djavo mu sapce sa ramena".A Ivan je najstariji sin,prvi u naslednom redu,on simbolicki predstavlja elitu u romanu.On je tvorac ideja,a Smerdjakovove su samo "ruke".
Roman prorice dolazak komunista nekih 30-40 godina ranije u liku Ivana Karamazova.Ivan kroz usta Velikog Inkvizitora govori Isusu Hristu "Mi nismo sa tobom nego sa njim''.A sta je Veliki Inkvizitor nego predstavnik najvise elite....
 
Film je poslednje i mozda najvece delo Kjubrika...Mozda je poruka filma da su najmocniji ljudi covecanstva ustvari na strani tame.Citajte Dostojevskog,najveci je pisac kog je svet video,po mom skromnom sudu.Braca Karamazovi,najslozeniji,najinteligentniji i najbolje obradjeni lik je Ivan Karamazov.Njegove misli su istovremeno strasne i uzvisene,on ludi...."djavo mu sapce sa ramena".A Ivan je najstariji sin,prvi u naslednom redu,on simbolicki predstavlja elitu u romanu.On je tvorac ideja,a Smerdjakovove su samo "ruke".
Roman prorice dolazak komunista nekih 30-40 godina ranije u liku Ivana Karamazova.Ivan kroz usta Velikog Inkvizitora govori Isusu Hristu "Mi nismo sa tobom nego sa njim''.A sta je Veliki Inkvizitor nego predstavnik najvise elite....

Sve zavisi kako ga protumačiš... Postoje dva oprečna vidjenja ovog dela ,jedni veličaju Dostojevskog kao hrišćanskog mislioca,drugi su ga proglašavali protivnikom Hristovog učenja i ateistom.Roman je sa filozofskog gledišta radjen na principu teze i antiteze,i to tako da su obe teze razvijene sa toliko argumentacije da i jedna i druga strana mogu biti u pravu.Mada jasno je tu sve samo ko hoće da vidi...Veliki inkvizitor je u ovom slučaju tama koji je predstavnik te mračne sile koja preti da pokori svet i Ivan kao zastupnik te ateističke filozofije se ne nameće dominatnijim nasuprot hrišćanskom učenju starca Zosime i njegovog učenika Aljoše...
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi kako ga protumačiš. Postoje dva oprečna vidjenja ovog dela ,jedni veličaju Dostojevskog kao hrišćanskog mislioca,drugi su ga proglašavali protivnikom Hristovog učenja i ateistom.Roman je sa filozofskog gledišta radjen na principu teze i antiteze,i to tako da su obe teze razvijene sa toliko argumentacije da i jedna i druga strana mogu biti u pravu.Mada jasno je tu sve samo ko hoće da vidi...Veliki Inkvizitor je ovom slučaju tama koji je predstavnik te mračne sile koja preti da pokori svet i Ivan kao zastupnik te ateističke filozofije se nameće kao daminatnijim nasuprot hrišćanskom učenju starca Zosime i njegovog učenika Aljoše...

Jeste,te dve filozofije su suprostavljene u romanu.Ali starac Zosima je neuverljiv lik u odnosu na Ivana,obicno se to tumaci kao bliskost pisca liku koji je bolje obradjen.Mozda ne treba zaboraviti i da je sam Dostojevski bio socijalista i revolucionar koji je u mladosti pokusao da rusi i preuredi Rusko carstvo sa drugovima,pa je zavrsio ispred samog streljackog voda i bas u tom momentu je stigla odluka da je pomilovan! Da su par minuta zakasnili,svet bi bio siromasniji za velika dela ovog pisca.....
Ipak je po Svetom Pismu ovaj nas svet predat u ruke onoj mracnoj sili..... Сад је суд овом свету; сад ће бити истеран кнез овог света напоље.Jovan 12:31
Ipak su to teske teme.Film o kome smo poceli diskusiju nije bas laka zabava.Jednostavno treba postici izvesnu zrelost i imati siroka znanja,a i interesovanja ka religiji i filozofiji da bi se razumeo.
Ali procitajte Velikog Inkvizitora i razmislite da li bi njegove reci izgovorio neki predstavnik danasnje elite covecanstva,ja mislim da bi.
 
Dostojevski je čitavog života bio razapet izmedju te dve filozofije, on svoju večnu životnu borbu opisuje u ovom genijalnom romanu,i doživljava preumljenje ulaskom u pravoslavlje,svakako teška tema i preporuka za svakog da je pročita.
 
Poslednja izmena:
@ Jevto

Da li si pogledao cargo 200 ili si komentar dao tek onako? Niko nije rekao da ce to biti sapunica, film je radjen po istinitom dogadjaju.
Ako nisi skapirao poruku filma dzaba da bilo sta pisem.

Pogledaj Idi i smotri pa ces videti sta je gorak ukus posle gledanja filma.

Ili Angst ciji je kraj mnogo cak i za moj zeludac.
 
@ Jevto

Da li si pogledao cargo 200 ili si komentar dao tek onako? Niko nije rekao da ce to biti sapunica, film je radjen po istinitom dogadjaju.
Ako nisi skapirao poruku filma dzaba da bilo sta pisem.

Pogledaj Idi i smotri pa ces videti sta je gorak ukus posle gledanja filma.

Ili Angst ciji je kraj mnogo cak i za moj zeludac.
Ne bih komentarisao da nisam pogledao.Voleo bih da cujem kakvu poruku si ti razumeo iz ovog filma.Diskutujemo,ja sam izneo svoje misljenje i voleo bih da cujem i druge stavove.
 
Znas razgovor izmedju ateiste sa cvikama i onog lika kojeg su panudri ubili u zatvoru mucki.

Kraj filma lik sa cvikama zamalo doziveo udes, otisao u crkvu da se krsti.Davno sam gledao film pa sam zaboravio dosta detalja.

Film jeste skatljiv ali je uradjen odlicno. Neobican i razlicit.
 
Obavezno pogledati dokumentarac,sve rečeno u 52 minuta,samo ko hoće da razume.

https://www.youtube.com/watch?v=uhUX4WpoXro&t=2007s


Retko se slazem sa velikim demagogom Seseljom,ali mislim da je u pravu kada kaze da je Tadic jedan od najglupljih,ako ne i najgluplji politicar.Greske Tadica i pok. Rakica su katastrofalne i direktno su dovele prvo Nikolica,a zatim,greskom Nikolica i Vucica na vlast.

- - - - - - - - - -

Evo jos jedan meni zanimljiv film,mislim da nije uzaludno trosenje vremena.:osmeh:

"Dezurni krivci"

Who is Keyser Soze?



 
Nazad
Vrh