Zabrana izvoza poljoprivrednih proizvoda 2014 godine

Nije samo poljoprivredu,sve je prepustio kao i svi u poslednjih 25 god
Nek svako pođe od sebe šta bi uradio u svojo kući pa nek onda kaže šta bi država trebala da čini
Boban se uhvatio svog kukuruza,boji se propašće ako zabrne izvoz pa on proda kukuruz umesto 20 po 18 din
a šta ako propadnu stočari usled nedostatka kukuruza na domaćem tržištu,to se niko ne pita
i pošto bi bio za njih taj uvezen kukuruz,sigurno bi bio skuplji nego sad na domaćem tržištu
boban se ne pita ko bi tad skinuo kajmak,dal kostić il mišković ili neko treći
znači treba izvesti kukuruz pa onda ako treba uvesti za domaće potrebe,svašta...
Znači po meni prvo procena stanja i potrebe pa tek onda odluka zabrana ili ne
Što se mene lično tiče ni meni ne odgovara zabrana izvoza ali zna se šta je preče...
Mislim da totalno nisi u pravu.Jednostavno u svakoj drzavi postoje robne rezerve koje treba da reaguju u kriticnim situacijama pa tako bi trebalo i kod nas ako nemaju kukuruza onda ne rade svoj posao i neka ga otkupe sada a zabrana na zalost ovim ljudima nebi nista pomogla vec bi posluzila opet "trgovcima" da uzmu jos vise. Nece se cena kukuruza nesto drasticno menjati ali ponavljam da bi to bila kriminalna odluka kao i u slucaju secerne repe ili suncokreta dok ne napune svoje privatne robne rezerve.

Jos nesto mislim da ova tema uopste nije smela da se poteze(a smisljeno je pogurana) jer ce sigurno seljacima samo naneti stetu,vecito se prica o Evropskoj Uniji i liberalizaciji trzista tako da izgleda kod su kod nas zabrana i liberalizacija ista stvar samo kako im kad odgovara
 
Poslednja izmena:
680025
680025
od-danas-moj-status-n.jpg
[/IMG]
 
Jutros Z.Galetin u jutarnjem RTS-a pricao o situaciji u poplavljenim podrucjima,kako on i berza vide tu situaciju.Kaze samo 6% povrsina je ugrozeno sto ne moze dovesti do nestasice.Za cene ne govori,pominje kako je psenica dostigla rekordan nivo kod nas, dok na Evropskim berzama belezi pad.To se moze ocekivati i sa drugim kulturama dok se sve ne stabilizuje.Moguce je ocekivati manji skok cena zitarica,poredi da je tako bilo i u Ukrajini tokom prethodnih 6 meseci krize,ali da sve dodje na svoje.O zabrani izvoza nije bilo reci,mada je napomenuo da institucije imaju mehanizme da stabilizuju trziste i da ne dodje do uvoza robe.Otprilike to bi mu bilo to!E da,do 30.05 ce se znati ukupna steta pa i u poljoprivredi i onda ce se znati sta i kako dalje!
 
Mislim da totalno nisi u pravu.Jednostavno u svakoj drzavi postoje robne rezerve koje treba da reaguju u kriticnim situacijama pa tako bi trebalo i kod nas ako nemaju kukuruza onda ne rade svoj posao i neka ga otkupe sada a zabrana na zalost ovim ljudima nebi nista pomogla vec bi posluzila opet "trgovcima" da uzmu jos vise. Nece se cena kukuruza nesto drasticno menjati ali ponavljam da bi to bila kriminalna odluka kao i u slucaju secerne repe ili suncokreta dok ne napune svoje privatne robne rezerve.

Jos nesto mislim da ova tema uopste nije smela da se poteze(a smisljeno je pogurana) jer ce sigurno seljacima samo naneti stetu,vecito se prica o Evropskoj Uniji i liberalizaciji trzista tako da izgleda kod su kod nas zabrana i liberalizacija ista stvar samo kako im kad odgovara
Slažem se s tobom,delom si u pravu
Mene je prvo iritiralo poređenje par članova da je veća katastrofa evenualna zabrana izvoza od katastrofe koju su doživeli poplavljeni ljudi
Nisam ja napisao da treba bezuslovnu zabraniti izvoz ,nego da je to logično dok se ne podvuče crta i dok se ne vidi šta posedujemo i naravno da bi tad robne rezerve trebalo da odigraju glavnu ulogu i odkupe one robe koje fali,ko zna koliko je na stradalim područjima potopljeno silosa,ambara i čardaka kao i njiva sa usevima...
Trgovci skidaju kajmak u bilo kojoj režiji,pa i sad jer ljudi užurbano krune kukuruz koji imaju na zalihama plašeći se zastoja na tržištu i pada cene...
Tom njihovom "liberizacijom"tržišta stočari i povrtari su ugroženi već nekoliko godina a i ratare povremeno očepe
Takođe i ja imam viška žitarica tako da i meni odgovara da prodam po što realnijoj ceni...
Neke stvari sam napisao po beć nekoliko puta tako da neću više da se ponavljam pa se isključujem iz diskusije
Možda sam i ja malo zabrazdio pa su neke reči shvaćene drugačije nego što sam ja želeo...
 
Zabrana izvoza nikome nece nista dobro doneti. U slucaju pada cene veliki proizvodjaci ce sacuvati rod i naci ce nacina da dodju do para, jer zabrana mora biti vremenski ogranicena. saekace da zabrana prodje pa ce onda prodavati. Eventualni pad cene ce pogoditi upravo male poljoprivrednike koji su i ovako prinudjeni da rod prodaju odmah posle zetve!
Stocarima u poplavljenim krajevima po meni treba dati na revers iz robnih rezervi (onaj deo koji nije opljackan prosle godine) i eventualno odloziti kredite na godinu dana.
Da se ne lazemo, svi smo mi svake godine u opasnosti da ostanemo bez letine, i kad grad nekome opaje sve useve, ostavljeni smo sami sebi.
 
Zanimljivo je da onaj SSP ne dozvoljava zabranu uvoza iz EU zbog slobodnog trzista,a o zabrani izvoza ne pise nista .

Inace Eu se ponasa kao bogati komsija koji pokupuje svu zemlju okolo,i preore puteve,pa kad ne mozes da obradis svoju zemlju prodas tom komsiji "povoljno" .

Od nasih govana nema vajde,jedina nada nam je da mozda Putin uradi komasaciju
 
...Jos nesto mislim da ova tema uopste nije smela da se poteze(a smisljeno je pogurana) jer ce sigurno seljacima samo naneti stetu....


:cool:...da da daaa....službe sve ovo prate i čim osete da nam to ne paše, oma reaguju....a tek činovnici iz ministarstva...pa oni su u obavezi svaki dan referat o forumskom pisaniju napisati za premijerov kabinet...:haha:.....:cvetic:....:cool:
 
Ko je pokusao zabranom izvoza za sebe da izvuce neku korist prikrivajuci to nesrecom koja je pogodila one koji su poplavljeni govori dovoljno o njegovom moralu.U mom kraju se to kaze ne laje kera sela radi nego sebe radi
 
Poslednja izmena:
Ako se zabrani izvoz moji traktori će na blokadu puta.Neće vući seno i detelinu za ugrožene nego će da stoje na raskrsnici.Zašto ja(MI) da snosim posledice nemara države i robnih rezervi.Što jesenas nisu otkupili kukuruz?Ko je uhapšen od onih koji su proneverili robu iz robnih rezervi?Ko je nadoknadio tu štetu državi?
Ma pun mi je više .urac.
Kad nas zaklase sa suncokretom to je tržišna utakmica i država ne može da se meša ,a sad će moći?
Ma mrš bre ološu jedan hoštaplerski.
 
:cool:...ja opet postavljam samo jedno pitanje....

...zašto primate subvencije, odnosno zašto vam ih država daje, ako robu proizvodite za strano tržište????....

...zašto srbija da dotira izvozno žito i uljarice??? jel da bi bilo jeftinije za siromašne inokupce...ako je do pomoći, seljacima se može pomoći recimo povratom PDV na izvezene količine...:cool:
 
Ne moraju da izvoze žito. Neka peku leba ili neka prave hranu za papagaje.
Isti odgovor bi dobio i kada bi to isto pitanje postavio ratarima u EU
 
:cool:...ja opet postavljam samo jedno pitanje....

...zašto primate subvencije, odnosno zašto vam ih država daje, ako robu proizvodite za strano tržište????....

...zašto srbija da dotira izvozno žito i uljarice??? jel da bi bilo jeftinije za siromašne inokupce...ako je do pomoći, seljacima se može pomoći recimo povratom PDV na izvezene količine...:cool:

Subvencije nisu za to sto ti mislis,vec da se podstakne sto veca proizvodnja,da bi bilo robe za izvoz i da vise ostane onima koji izvoze.Uvozom mesa je unistena konkurencija na domacem trzistu,jos malo ostace jedini kupci oni.Da zabrane uvoz mesnog otpada ,i da ponovo ozivi stocarstvo,brzo bi kukuruz bio 30 dinara i ne bi ni trebale subvencije,ni za stoku ni za ratarstvo.

Koja je to pomoc,kad su od uvodjenja subvencija KAN podigli 2000 ,a vracaju 1000,mesano su podigli takodje,a ne vracaju nista,seme sa 20 maraka po hektaru otislo na 100 eura,ali sta ti ja to pisem kad ti to takodje znas,kao sto znas da povod da napises ovako nesto nije briga za zamlju Srbiju
 
:cool:...ja opet postavljam samo jedno pitanje....

...zašto primate subvencije, odnosno zašto vam ih država daje, ako robu proizvodite za strano tržište????....

...zašto srbija da dotira izvozno žito i uljarice??? jel da bi bilo jeftinije za siromašne inokupce...ako je do pomoći, seljacima se može pomoći recimo povratom PDV na izvezene količine...:cool:
Ko kaze da proizvodimo robu za strano trziste ? Nisam do sad upoznao ni jednog poljoprivrednika koji robu izvozi. Sva roba se prodaje domacim kupcima, a sta oni posle rade sa njom to nije nas problem.
 
A ja taman nasao kombinaciju da saljem psenicu i kukuruz na Kosovo:sta:

- - - - - - - - - -

:cool:...ja opet postavljam samo jedno pitanje....

...zašto primate subvencije, odnosno zašto vam ih država daje, ako robu proizvodite za strano tržište????....

...zašto srbija da dotira izvozno žito i uljarice??? jel da bi bilo jeftinije za siromašne inokupce...ako je do pomoći, seljacima se može pomoći recimo povratom PDV na izvezene količine...:cool:

A ja tebi postavljam pitanje zasto Kinezi,Nemci i ostali proizvode kola i svakojaku robu za izvoz sto ne proizvode samo za sebe?I pazi jos imaju subvencije takodje od drzave i sigurno vecu zaradu od nas sto njima drzava ne zabrani izvoz ?
 
Ko kaze da proizvodimo robu za strano trziste ? Nisam do sad upoznao ni jednog poljoprivrednika koji robu izvozi. Sva roba se prodaje domacim kupcima, a sta oni posle rade sa njom to nije nas problem.

:cool:...ozbiljan odgovor od ozbiljnog igrača....

...jeste, saglasan sam sa tvojom konstatacijom...i kad provrtimo ceo krug dođemo do zaključka da i dobit od subvencija i dobit od prodaje inokupcu ostane u džepu izvoznika...

....i isključivo i samo u njegovom džepu....

...e to je ono što nije u redu...verujem da ćeš se složiti sa tim...

...elem....razumno rešenje je...

...otkupljivač robu koju je otkupio od seljaka koji prima subvencije ne može da izveze i tačka...neka traži seljake koji ne dobijaju subvencije, nego su spremni da uđu u ugovorni odnos sa njim radi proizvodnje za ino tržište...molim lepo...

....u tom slučaju se sigurno nebi dešavale zayebavancije kao ova sa suncokretom...otkupio je subvencionisani suncokret i moraće ga preraditi u Srbiji...pa nek se češe... ulje će u srpskim trgovinama biti jeftinije....oće da igra na svetskim berzama, neka si nađe proizvođače spremne da ga isprate....:cool:
 
Pa država je pomagala izvozno orijentisane firme i iz drugih grana privrede. Zašto? Zato što donose devize koje nam trebaju.
 
:cool:...kako državi te devize trebaju, mislim u kom obliku???...

...da ne dužim i da se ne zamajavate...

...te firme nešto proizvode, bar neki polufabrikat...samim tim moraju zaposliti neke kapacite i neke ljude u zemlji Srbiji...ako ih već zapošljavaju moraju isplaćivati bar kakve takve zarade...i plaćati poreze i doprinose naravno...

...šta prerađuju i koga zapošljavaju izvoznici žita i uljarica????....

..ne prerađuju ništa i zapošljavaju dve sekretarice...

..eto poente...neko ovde lepo napisa, nek peku leba ili prave hranu za papagaje pa nek izvoze...

...kao što je zabranjen izvoz oblovine, samo posečenih balvana, kao što je zabranjen izvoz ruda, e tako treba zabraniti izvoz primarnih polj.proizvoda...pa da vidimo ondak kako neće raditi uljare i šećerane...kako će fidelenke biti u dubiozi i kakva će računica biti da se uvozi argentinska junetina iz 60tih i ugarska ili olandska svinjetina ....:cool:
 
:cool:...kako državi te devize trebaju, mislim u kom obliku???...

...da ne dužim i da se ne zamajavate...

...te firme nešto proizvode, bar neki polufabrikat...samim tim moraju zaposliti neke kapacite i neke ljude u zemlji Srbiji...ako ih već zapošljavaju moraju isplaćivati bar kakve takve zarade...i plaćati poreze i doprinose naravno...

...šta prerađuju i koga zapošljavaju izvoznici žita i uljarica????....

..ne prerađuju ništa i zapošljavaju dve sekretarice...

..eto poente...neko ovde lepo napisa, nek peku leba ili prave hranu za papagaje pa nek izvoze...

...kao što je zabranjen izvoz oblovine, samo posečenih balvana, kao što je zabranjen izvoz ruda, e tako treba zabraniti izvoz primarnih polj.proizvoda...pa da vidimo ondak kako neće raditi uljare i šećerane...kako će fidelenke biti u dubiozi i kakva će računica biti da se uvozi argentinska junetina iz 60tih i ugarska ili olandska svinjetina ....:cool:
A,uljare i secerane bi nam po tom scenariju tad sigurno dale realne cene i eto srece za proizvodjace suncokreta i repe i na kraju ko tim firmama brani i sada da kupuju,preradjuju ,izvoze,zaposljavaju,placaju poreze
 
Poslednja izmena:
:cool:...uljare i šećerane bi ti dale verovatno i nižu cenu nego što je trenutna...to što proizvedu u ovom trenutku teško da bi uspele da izvezu bilo gde, morale bi to prodati na domaćem tržištu i po cenama nižim od bilo kog uvoznog proizvoda tog tipa...

....ti bi kao proizvođač primarne sirovine zaradio nominalno manje, ali bi kao i bilo koji potrošač u Srbiji kupovao jeftinije prerađevine, pa bi u konačnom ishodu bilo isto kao i sada uz mogućnost da bude bolje...

...sada im niko ništa ne brani i u tome i jeste kvaka...vlasniku uljare je daleko jednostavnije da otkupi jeftino rod i da ga preproda inokupcu...koliko god da zaradi njemu je dobro, ni orao ni kopao, yebe ga se njemu....

...njega država ne tera da radi....može, ali ako neće ne mora, nek plati porez na imovinu i to je to...a tebe brale kao vlasnika zemlje država obavezuje da plaćaš sem poreza na imovinu i PIO i ZDRAVSTVENO ako ti to kojim slučajem ne uplaćuje neko drugi...

...ponavljam i podvlačim za sve tutubane koji neće da shvate gde i kako ih ovaj i ovakav društveni sistem yebe:

...VLASNIK KAPITALA PLAĆA POREZ NA IMOVINU I NIJE U OBAVEZI DA PRIVREĐUJE...VLASNIK POLjOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA PLAĆA POREZ NA IMOVINU I OBAVEZAN JE DA PRIVREĐUJE I PLAĆA PIO I ZDRAVSTVENO....

...zabranom izvoza primarnih poljoprivrednih proizvoda vlasnici kapitala, prerađivačkih kapaciteta, se dovode u ravnotežu sa seljakom...moraju da privređuju...

....ybt ja ne mogu da verujem da ovo moram da vam pričam...da li ste vi ikada u nekoj srednjoj školi učili neke osnove političke ekonomije....užas brate....blagi užas tiha jeza...:cool:
 
Nazad
Vrh