M9 ili M26 podloge za jabuku?

U pocetku je na jabuci bilo nekoliko plodova koji su redom jedan po jedan odpadali. Juce je otpao poslenji plod. Priroda i sama biljka ne dozvoljavaju da se hrana nepotrebno trosi.
 
Nusrete sejanac jabuke je u savremenoj proizvodnji prevaziđen već odavno. Korišćenje posrednika (M9) u zavisnosti od njegove dužine smanjuje bujnost za nekih 20-30%. Mada takvo kalemljenje se ne preporučuje jer je podloga M9 jako male bujnosti, i sa svim sortama stvara guke na spojnom mestu gde često pod opterećenjem roda dolazi do pucanja, tako i ovom slučaju postoji još veća verovatnoća da se tako nešto dogodi. Ali pravo pitanje za tebe jeste kakav zasad jabuke želiš da zasnuješ? Lokacija, reljef, tip zemljišta, nagib, klima, tehnologija (gustina sadnje), sortiment itd. itd. jednom rečju da li govoriš o intenzivnom zasadu jabuke ili nekoj formi ekstenzivne proizvodnje ili o gajenju na okućnici. Pozdrav!
 
U pocetku je na jabuci bilo nekoliko plodova koji su redom jedan po jedan odpadali. Juce je otpao poslenji plod. Priroda i sama biljka ne dozvoljavaju da se hrana nepotrebno trosi.

Ove godine se na jednoj sadnici koje imaju visinu oko dva metra nalaze dva ploda. Nisam siguran kada će da budu zreli ali pretpostavljam tamo u oktobru...
 
Evo da napišem nešto o tim mojim jabukama 'šiframa' iako nije baš ta prava tema. Danas smo sa dva stabla nabrali 7kg jabuka ali bilo bi i više plodova jer smo nešto brali da probamo a nešto sam ja sobalio kad sam pravio kokošinjac.
Jabuke su onako krupne, ali nisu crvene već zeleno pomešano sa nekom braon bojom a pretpostavljam da su to neke ožegotine od sunca. Prskaju kad se jedu, pune su softa, blago nakisele.
Inače neki plodovi su se vrlo lako brali sa drveta pa pretpostavljam da je bio poslednji trenutak da se oberu. Negde su peteljke skoro suve pa je moguće da drvo nema vlagu zbog ove suše i da je počelo da odbacuje plodove....

30as2lh.jpg


2i6dnux.jpg


Evo kako je izgledala ta šifra sa pijace... u februaru 2015.

35k99v5.jpg
 
Poslednja izmena:
Mene ovo podseća na staru sortu "kolačaru"....doduše malo je sitnija od nje , ali to možemo pripisati suši...Po svemu , kako si opisao i ovo kako vidim , i sadašnje i ove iz ...15-te...najsličnija.
 
To joj je prvi rod pa nemam neka iskustva. Verovatno može da se dugo čuva jer smo plodove kupili u februaru a taj što prodaje na pijaci nema hladnjaču sigurno - verovatno ima nešto priručno gde ih čuva. Ove sadnice su na m9 pa lepo rastu iako se ne prskaju. Doduše imam samo dve sadnice. Prošle godine su mladare napadale vaši ali to je standardno jer je takva podloga. Ove godine nisam video vaši.
Plod je onako tvrd i nakiseo. Sigurno još nije sazreo i trebaće mu neko vreme da stoji ali mi polako grickamo tako da ove godine sigurno nećemo da ih čuvamo.
 
Ok je M9 skroz, samo se mora vezati, malo bude razvodnjen ukus to je zato sto je krupniji plod na njemu, ako zelis sortu da bude vecnija cucemo se :)
Jos lepo rade sokovi u podlozi sto je imam.
 
Nazad
Vrh