Organsko voćarstvo i odgovornost prema prirodi - čuvanje flore i faune i čoveka, vreme i načini primene pesticida

Pa nego kako, ja pričam ljudima barem da ne prskaju preko dana a oni mi pričaju "pa ne prskam insekticidom" a ne kapiraju da je i fungicid otrov. Ako pčeli ne smeta da je okupaš tim fungicidom, onda što se ne okupaš time i što na preparatu piše da je otrov?

Idu ljudi u njive u sred podneva i vuku prskalice bole ih...a onda u povratku izuva flašicu rakiju, kome pa da pričaš.
 
Kako drugačije da razmišljaju pored onakvih poljoprivrednih emisija... Ponekad naidjem na netu i pogledam neki prilog Uroša Davidovića iz emisije koju i ne znam kako se zove i do skora nisam ni bio svestan na šta ta emisija zaista liči jer nemamo tv već godinama. Pa to je kompletno proseravanje hemijske industrije, 60% emisije su njihovi "prilozi", to nisu više reklame nego ispiranje mozga.... Kojekakvi nadristručnjaci plaše pogromima ako se ne prska, još malo pa svakodnevno. I nigde da vidiš nekog pametnog čoveka (a dobrih stručnjaka još uvek imamo) da kaže neku reč kontra toga. Nigde nekog da kaže koliko je to sranje otrovno po čoveka koji radi sa tim, obično bez ikakve zaštite. Naravno da loču rakiju kad su već načeti udisanjem tih sranja, njihov mozak već ne funkcioniše kako treba, polovina pesticida su neurotoksini.
 
Pa i to, zaštitu niko ne koristi. Eventualno se zagrnu kragnom od majce ili maramom.

Svi su nešto uspaničeni, jedna buba se vidi i odmah se trči po preparate. Eno i prilog u toj emisiji o pšenici do kolena jer je bacio valjda 600 kila veštaka na hektar, mudar neki čovek, sad svi trebamo tako, a šta ostaje posle od te zemlje, čist kamen.
 
MA ne treba preterivati ni sa prskanjima.Uvek ce biti nekih bubica,nemozemo mi sada da stvorimo sterilnu sredinu od vocnjaka.Priroda to sve manje vise uredi sama,treba prskati ali umereno.
 
OKTOPOD: Otvaram temu sa namerom da diskutujemo o preparatima koji su štetni za pčele, za čoveka, za prirodu, u koje vreme kojim preparatima tretirati.


Kovrdzavost se ne radi u cvetu vec u fazi bele tacke, preparat dakoflo. Kad prodje tu fazu dzaba posle prskamo jer je infekcija vec ostvarena. I naucite vec jednom da se u cvetu ne prska ama bas nista mislite na pcele na buducu decu... !
 
Poslednja izmena od urednika:
Odgovorno prema prirodi - čuvanje flore i faune i čoveka, vreme i načini primene pesticida

Monilia ne prodire kroz cvet?
 
Poslednja izmena od urednika:
Rosuljac@, u pravu si , nisam zapamtio precizno,imam svega par breskvi i to vinogradarske, i ne prskam ih uopste. A sto se tice prskanja u cvetu , bojim se da nisi u pravu.
Upravo ovde na forumu ima puno preporuka, o prskanju, upravo, u cvetu, za razno voce.Mogu ti nabrojati i vocke i postove i one koji preporucuju, ali neka javice se oni sami.
 
Pa treba, tjt. mora sto vise da se pise i stalno da se upozorava, da bi ljudima stalno bilo na umu ovakve stvari!!!
 
Zabranjeno je i ubija pcele ! Zar treba da se to uopste pise ?

Prijatelju, izvini, ali ti si se izgleda nešto zbunio... Naravno da se slažem sa tobom kao čovek - najbolje je ne tretirati hranu ni sa kakvom hemijom, tačka.
Međutim, što se DOZVOLJENE zaštite tiče, najvažnija zaštita voća protiv raznih gljivica se i vrši UPRAVO U CVETU. Dozvoljenim fungicidima koji NE UBIJAJU PČELE. Pozdrav, živ ti meni i zdrav bio.
 
Samo je bitno da se prska uveče a ne u sred bela dana kao veći deo populacije. Opet kažem neko moje mišljenje, fungicid je takođe otrov, ako je otrov za čoveka, onda je otrov i za pčele, prskanjem u sred bela dana se ta mala bića skroz okupaju fungicidom, ako ih to ne ubije onda onaj ko tako misli nek uskoči u atomizer i zagnjuri na par sekundi i nek napiše nekom iz kuće poruku da nam javi ovde na forum šta je bilo :osmeh:

To prskanje uveče takođe ostavlja neke ostatke na cvetu za naredne dane, da li su oni štetni za pčele možemo samo da polemišemo i da verujemo korporacijama koje okreću zilijarde eura godišnje kad nam kažu da ne šteti.
 
Ипак ако се не прска док пчеле лете није тако страшно. Мени је корус кануо на спољни дио шаке и ништа није било. Зато кад ми је кануо инсектицид директ (у мањој количини од коруса) поискакали су омањи пликови. Ово говорим из личног искуства.
 
Ma ja iskreno da ti kažem sam imao raznih iskustava pa ništa, šake često ovlažim rastvorom kad muljam ili krene da kapa iz spoja creva i pumpe, leđnu koristim, jednom sam čak i krenuo a nisam zatvorio poklopac kralj pa sam okupao leđa sa 3-4 litre i ... ništa. Ali mi se od nekih desi da iako imam masku, pojavi mi se crvenilo ispod nosa, a od Merpana sam imao i lucidne, nemirne snove, neka tenzija, agresija, posvađao bi se sa nekim ma ne pitaj :osmeh:
Od ovih topivih prehrana ako ne nosim naočare zaštitne, nekad ne nosim jer se brzo zamagle, oči peku ubiše, tako da se sa time više ne zezam.

E sad zamisli pčelu okupanu merpanom i prehranom. Oćoravi a ako i stigne do košnice posvađa se sa svima :osmeh:
 
Nedavno je utvrdjeno da su i fungicidi jedan od uzroka CCD, što je žalosno da je trebalo da poumire polovina pčela pa da počnu da se istražuju uzroci i uopšte štetnost pesticida na pčele.
 
U redu je to što pište ,treba prskati uveče , ali šta mislite kako će da poprska onaj koji ima desetak hektara u proleće uveče brzo pada rosa a i temprature za prskanje česo nisu ni po danu optimalne. kada će on a prska?
 
U tom slucaju bi taj koji ima ogromne povrsine pod vocem, trebalo da ima svoje kosnice sa pcelama, makar nemao nikakvu zaradu na njima, imace stostruku korist pri oplodnji. Onda ce voditi racuna o vremenu tretiranja insekticidima jelda...
 
Kovrdzavost?

Ja se izvinjavam , ako smem da izvucem zakljucak, iz zadnjih desetak postova.

Za kovrdzavost lista breskve, koriste se preparati pre kretanja vegetacije, kad i pcele nisu toliko aktivne na samom vocu, tako da nema neke opasnosti ( direktne ) po njih.
Svako prskanje van ovih termina je bespotrebno i cisto trovanje korisnih insekata i coveka .
 
Gandrade, to je tačno, ali ovde priča ode u generalno o prskanju i štetnosti za pčele, nevezano za kovrdžavost :)

Bez uvrede nekom, znam dosta ljudi koji imaju nekoliko hektara voća a daleko su od imućnih, ali ako već imaju nekoliko hektara a nemaju dovoljno mehanizacija da odrade posao kad i kako valja (dva ili više traktora, atomizeri od 1000 litara a ne 300 itd) onda treba da se zapitaju gde greše sa poslovanjem.

Šta da radi automehaničar privatni kojem su doterali 3 auta a on radi od 8 do 16h? Ili da radi duže ili da zaposli još nekog ili da plati dnevnicu nekom da mu pomogne ili da izgubi mušterije.
 
Nazad
Vrh