Prihrana kroz sistem za navodnjavanje- venturi

Pozdrav svima,
rado bi da se ukljucim u razgovor sa vama ali nisu mi bas jasne neke stvari.

nebojsa,OgnjenZ,
ne bilo vam tesko, mozete li postaviti neku sliku kako ste vi resili ova problem...nesto ne kapiram kako, gde i sta treba da se namesti. Bilo bi mi od
velikog znacaja.
Unapred hvala.
Mozda stignem u subotu da uslikam i posaljem.pozz
 
Evo kako sam ja uradio i po meni funkcionise ,ne vidim neki nedostatak za sada.. Slavinom mogu fino da regulisem usis prihrane

a313c2156613f695cb52e00a7d272715.jpg


4279c40a592c80b54a93ab54cd6b6b1c.jpg


df5480d7fa19b0533c81cc0bceb3f86d.jpg


Usis pumpe je 1" ,montirao sam selnu na usis od 3/4" pa redukcije za slavinu 1/2" pa opet redukcija za filter koji je 3/4" u filter okiten za kpk fi 16mm ,par kolena i u bure.
Probaj da izbegnes sve ove redukcije , ja sam radio od onoga sto sam imao trenutno ,ali mislim da cu izbaciti sve nepotrebne redukcije ,da slucajno ne bi tu vuklo vazduh vremenom .
Nisam stavio nepovratni ventil u bure .
Dok pumpa ne povuce vazduh iz creva ovog fi16mm malo se buni ,ali cu uvek ostaviti malo vode u buretu da ne povuce vazduh u to crevo ,mada kao sto je i kolega napisao u ovoj temi ,ne vidim da je to neki problem za pumpu
 
Eee sad bolje razumem stvari:osmeh:hvala puno.
Ovo je lepo, pedantno i meraklijski instalirano, na pumpu.
Kod mene je ovakva situacija:
Imam KPK koji odlicno funkcionise.
Dovod vode je sa cesme+ ventil koji smanjuje pritisak vode+obicno zeleno crevo+ okiten 5/4, slavinice i creva kpk.
Moje pitanje je:
da li moze da funkcionise ovaj venturi sistem kod mene, jer dovod vode je sa cesme?
Pozdrav.
 
Rekao bih da ne moze da funkcionise kod tebe , ovaj sistem ide na usis vode ,znaci pumpa vuce vodu iz bunara i vuce prihranu iz bureta ,pa tek na izlazu pumpe gura u kpk , kod tebe ne bi vuklo vec obrnuto ,guralo bi i u prihranu.
Jedino resenje je pravi venturi sistem ,ali to je sad vec pitanje da li ima dovoljno pritiska u tvom sistemu da bi venturi funkcionisao ,a to vec nisam siguran ..
 
Evo slike sa malim zakasnjenjem jer nemogu sve stici da se seti
picture-233.jpg
[/IMG] Ovo zeleno armirano bastensko crevo sto je preko cesme prebaceno je za ubaciti u bure sa rasvorom djubriva. Vidi se obicna slavina koja je uvrnuta u muf koji je zavaren za cev. Bez ikakvih problema vuce i moze se lepo uskladiti mada je bolje sto veca posuda za rasvor

- - - - - - - - - -

Mozda se bolje vidi sad
picture-234.jpg
[/IMG]
 
Rekao bih da ne moze da funkcionise kod tebe , ovaj sistem ide na usis vode ,znaci pumpa vuce vodu iz bunara i vuce prihranu iz bureta ,pa tek na izlazu pumpe gura u kpk , kod tebe ne bi vuklo vec obrnuto ,guralo bi i u prihranu.
Jedino resenje je pravi venturi sistem ,ali to je sad vec pitanje da li ima dovoljno pritiska u tvom sistemu da bi venturi funkcionisao ,a to vec nisam siguran ..
:sta::sta::sta: znaci za Rajka(u) nema kapa...sem original venturija. E sad sam bas na interesantne muke. Makar sam pokusala.
Ljudi, hvala vam puunoo i svako dobro vam svima zelim.
Pozdrav.
 
Šta se dešava kada u buretu nestane prihrane ? verovatno da pumpa uvuče vazduh i stane,znači mora se dežurati i zatvoriti ventil pre nego što izvuče svu prihranu ili grešim? I dali mora da se puni crevo koje ide u bure sa vodom da pumpa nebi uvukla vazduh pre nego što povuče prihranu iz bureta?
 
Ja nisam punio crevo vodom, malo dok ne povuce prihranu, vuce vazduh , ali pumpa ne staje .. Bar kod mene . Ostavio sam malo vode u buretu , pa je sad crevo uvek puno vode ,tako da sledeci put nece biti vazduha. A kad nestane prihrane sigurno vuce vazduh , sta se desava sa pumpom ne bih znao , ja sam tu dok ide prihrana ,pa pred kraj zavrnem na slavinu.
 
Jedino mi ostaje da probam da namestim ovaj venturi, i da vidim oce ili nece da funkcionise na dovod vode sa cesme. Jedan pamet mi kaze, daaa ako funkcionise na pumpu-trebalo bi da bude ok na cesmu. Jer protok vode je upitanju, e sad da li je protok usisni ili izduvni ne znam da li ima razlike:sta: . Svaki savet je dobro doso.

Interesuje me i, da li ovaj jednostvan venturi sistem funkcionise ako je dovod vode iz cisterne od 1000l? Da li je neko probao?

vica022
,
hvala na odlicnim slikama...

 
Jedino mi ostaje da probam da namestim ovaj venturi, i da vidim oce ili nece da funkcionise na dovod vode sa cesme. Jedan pamet mi kaze, daaa ako funkcionise na pumpu-trebalo bi da bude ok na cesmu. Jer protok vode je upitanju, e sad da li je protok usisni ili izduvni ne znam da li ima razlike:sta: . Svaki savet je dobro doso.

Interesuje me i, da li ovaj jednostvan venturi sistem funkcionise ako je dovod vode iz cisterne od 1000l? Da li je neko probao?

vica022
,
hvala na odlicnim slikama...


Kod mene na 60 metara KPK vuče jedino ako je česma skroz otvorena.Zato sam na jedan kraj glavnoga creva stavio bure da smanjim pritisak u KPK.
Nadam se da sam jasno opisao.
 
Kod mene na 60 metara KPK vuče jedino ako je česma skroz otvorena.Zato sam na jedan kraj glavnoga creva stavio bure da smanjim pritisak u KPK.
Nadam se da sam jasno opisao.

Nisam bas razumela...

Ja na cesmi imam reducir (ventil koji smanjuje pritisak vode) i onda ide KPK koji odlicno radi. Ali pitanje koje me muci je: da li ce da funkcionise venturi crevo za prihranu ako ga postavim? Princip je isti kao na slikama koje su postavili clanovi kanački i vica022.
 
Nisam bas razumela...

Ja na cesmi imam reducir (ventil koji smanjuje pritisak vode) i onda ide KPK koji odlicno radi. Ali pitanje koje me muci je: da li ce da funkcionise venturi crevo za prihranu ako ga postavim? Princip je isti kao na slikama koje su postavili clanovi kanački i vica022.

Venturi od 1/2 cola neće funkcionisati zato što nema dovoljno protoka vode da stvori podpritisak.
Funkcionisao bi venturi prečnika 1/4 ili1/8 cola.
 
Kad nestane u buretu rastvora pumpa ce povuci vazduh i muljati vodu u prazno sto nije dobro po nju.Zato se mora voditi racuna i pratiti a dok vuce rastopinu ja sam uvek u blizini i pratim desavanja i sistem kap po kap kako radi. E sad sam smislio jos jedan sistem radi te sigurnosti a to je na izlaz pumpe gde je vijak za sipanje vode u pumpu da napravim reducir za malu slavinu i tako dopunjavam bure po malo a da imam ujedno vode u buretu za sledecu turu prehrane i negasim pumpu. Uvek se moze nesto resiti i smisliti a ja sam uvek za prostija resenja koja vecinom neprave probleme i jeftina su. Vecinu sistema navodnjavanja sam smisljam i radim i tako prodjem jeftinije sto nije zanemarivo u ovo vreme. Zato podelim i drugima da mogu raditi isto sto funkionise dobro. Sad sam uradio nesto sto nikom jos nije palo na pamet dosad .Vucni frezer sa brzinama za hondu. Ispao je bolji od fabrickog u radu
 
Pozdrav svima. Ostaje mi da vam se puno puno zahvalim na pomoci, a pogotovo clanu homerruma. Jeste da je sistem minijaturan ali funkcionise odlicno:osmeh:. Po savetu stavila sam cevo 1/4" u zeleno crevo i to je to.
Pogledajte slike




 
Poslednja izmena:
Pozz. Planiram neki manji zasad jagoda 15 redi po 35m, znaci ukupna duzina KPK creva trebalo bi da mi iznosi oko 525m. Hteo bih da pitam dali bi mi bilo dovoljno bure od 1000l gde bih mesao vodu sa prihranom i na kojoj visini bi moralo da bude da bi imalo dosta pritiska da zalivam prirodnim padom? :sta:
 
Nazad
Vrh