Prihrana kroz sistem za navodnjavanje- venturi

Jesi li probao malo da skratiš crevo od venturija?
Dešava se da je predugačko crevo i onda treba da se stvori veliki podpritisak da bi se povukla kroz njega voda.
Ništa te ne košta, koliko shvatam ionako hoćeš da ga razmontiraš sa sistema.
 
Poslednja izmena:
Pa ja bih ga najradije ostavio , ali kako nisam zadovoljan kako funkcionise , pomislio sam da napravim ovako , da prhrana ide na usis vode, sta ti mislis o tom sistemu ?
Poksacu da skratim crevo , original crevo je bilo dosta kratko , tu oko 1m , kupio sam neko drugo , dosta mekse i malo manjeg unutrasnjeg precnika, svakako sam planirao da zamenim to crevo i da vidim da li ce biti bolje, a ako ne bude , moracu da ga skinem
 
citam i smatram da treba da kazem moje iskustvo .Ja vec godinama koristim ovaj sistem sa pumpom [hidropakom ]
posle T racve morate imati ventil i na kraju creva kojim izvlacite prihranu nepovratni ventil,da nebi dolazilo do vracanja
vode u rezervoar sa prihranom kad pumpa stane sa radom.
 
Kanački to to bi bila i moja preporuka da vratiš staro crevo pa da probaš ponovo. Možda to novo crevo svojim poprečnim presekom, dužinom i mekoćom (sužava se zbog usisa) pravi smetnje.

Što se tiče ovog sistema sa T račvom na usisu viđao sam to ponegde, ali nemam iskustava sa tim.
Ali evo vidiš član Grbavi ima i zna kako treba.
 
Nisam bas u toku sa problemom i nisam video sistem, ali evo da i ja kazem svoje misljenje :)
Nista nece dobiti skracivanjem ususnog creva na venturiju. Moje je 3 m i radi bez problema. Mislim da mogu biti dva razloga zasto venturi ne vuce kako treba. Prvi, da je venturi veci nego sto treba za taj sistem i da je mali protok. Mali protok stvara mali podpritisak i slabo vuce. Evo moj primer. Jedne godine sam imao 15 redova jagode razlicitih sorti i vremena prispevanja. Jedne tek cvetaju, druge formiraju plodove, jednima treba ovo, drugima ono... i ja probam da posebno prihranjujem po par redova. I venturi ne vuce. Pustim na sve redove i radi bez greske. Druga mogucnost je da je venturi manji nego sto treba i da jednostavno ne moze da povuce vise rastvora.
To je moje misljenje. Pod pretpostavkom da je venturi montiran kako treba i da nema neku falinku.
Sto se tice onog sistema sa slavinom pre pumpe, i to koristim i radi bez greske. Stavi se slavinica i jednostavno se regulise koliko prihrane izvlaci. Koristim tomosovu pumpu i nemam nikakvih priblema. Da li nekim drigim pumpama moze da skodi, ne znam.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pravo zbori član nebojsa. Trebalo bi možda montirati recimo od 1/2", a ako se ne varam trenutno imaš od 3/4".
 
Jeste li videli ovakav princip ubrizgavanja djubriva u sistem za navodnjvanje? To je MIX RITE pumpa za fertirigaciju. Vrlo je precizna. U njoj se nalazi klip koji usisava djubrivo iz te kante i upušta ga u sistem. Vrlo je precizna i zahteva prethodno lepo dimenzionisanje sistema. Ne zahteva nikakav izvor energije - struju. Radi samo na osnovu razlike pritisaka koji stvaraš zatvaranjem- otvaranjem ventila oko nje. Vezuje se isto kao i venturi- što se vidi sa slike.

big_new3.jpg
 
Ako mozes samo da mi pojasnis nesto , pre nego sto sam pocnem da sklapam ovaj sistem , da li sa usisa koji je 1'' mogu da redukujem ka prihrani na 1/2" ili mora da bude manje precnik creva koji vuce iz bureta kao na pravom venturiju ?
Mislio sam u bure 1/2" pa slavinom da redukujem kolicinu prihrane
 
Stavis slobodno 1/2" i regulises slavinom.Mozda i manje jer slavina je dosta gruba regulacija i brzo vuce prihranu iz bureta za malo otvaranje slavine (doduse kod mene je usis 2" pa verovatno i to cini razliku).
 
Ja sam stavio igličasti ventil(igličastu slavinu) ,puno je bolja regulacija nego sa zasunskim slavinama kod kojih ide malo il proguta brzo prihranu ,
Po meni to je najjednostavniji ,najjeftiniji i najučinkovitiji sistem za doziranje prihrane (iz moje osobne prakse ) mada i venturi ima dobrih osobina al zahtjeva dobro izbalansiran sistem .
 
Ma nije to bozije slovo. Ako mislis da prebrzo vuce, rastvoris djubrivo u vece bure i vozi :D

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kanacki kod mene je taj sistem na usisu pre pumpe i radi sasvim dobro. Obican muf od 1/2 cola je zavaren na cev gde je predhodno izbusena rupa od 10-12mm. Na muf se zavrce najobicnija slavina 1/2 cola i crevo.Crevo stavljam u bure od 60L ili vece svejedno gde predhodno napravim otopinu djubriva i bure je vislje os slavine.Ako je nize po nivou samo se mora napuniti crevo prvo do slavine da nema vazduha zbog pumpe.Celu proslu godinu sam koristiio tako i nikakvih problema a regulise se dobro samo koliko odvrnes slavinu.Mogu sutra poslikati to kao izgleda posto ce uskoro krenuti sa radom zalivni sistem.Masovno se kod nas tako radi a vrlo prosto
 
Bas spremam spisak redukcija i sta mi sve treba sutra da pokupujem pa da montiram i razmisljam o ovom delu gde ce biti vazduha u crevu dok ne povuce djubre , posto crevo ulazi u bure odozgo , mada mislim da to i nije neki problem po pumpu , povuce vodu , odvrnem slavinu za prihranu , to malo vazduha dok ne napuni crevo nije strasno , bar mislim da nije ?

Planiram da iskoristim creva fi16 za kpk u koje sam ubadao kapljace, da nece mozda biti problema kad sistem vuce prihranu da skuplja/deformise ta creva ili da mozda stavim okiten ipak je deblji ?

Jos nesto kad vec kucam , da li fini filter da stavim pre ili posle slavine,mada i za to ne vidim neku preteranu razliku ovako ili onako ,ali ajde da priupitam ..

hvala
 
Trake kap po kap ne mozes da koristis za povlacenje prihrane. Uzmes obicno bastensko crevo ili ono providno "vagres" crevo. To malo vazduha iz creva nije problem

I da... filter ide poslednji u nizu, znaci posle pumpe a pre razvoda

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Imam filter posle pumpe , pre razvoda ,ali sam mislio da stavim i filter za prihranu , pre pumpe
Na original venturiju sam imao filter na samom pocetku , u buretu sa prihranom , pa sam i sad mislio da stavim jos jedan manji od 1/2" pre pumpe , cisto da ne uvlaci nerastopljenu prihranu ili neku prljavstinu ..
 
Pozdrav svima,
rado bi da se ukljucim u razgovor sa vama ali nisu mi bas jasne neke stvari.

nebojsa,OgnjenZ,
ne bilo vam tesko, mozete li postaviti neku sliku kako ste vi resili ova problem...nesto ne kapiram kako, gde i sta treba da se namesti. Bilo bi mi od
velikog znacaja.
Unapred hvala.
 
Nazad
Vrh