Prihrana kroz sistem za navodnjavanje- venturi

retlav

Član
Učlanjen(a)
29 Nov 2011
Poruka
438
Lokacija
Beograd
Koja su Vaša iskustva sa venturi cevima? Prikažite kako ste postavili na vaše sisteme venturi cev i kako regulišete dotok rastvora vodotopivog đubriva u glavni vod sistema? Da li ste imali problema u radu venturija i da li su vam se nekad zapušile kapalice? Kako ste to rešili?

član @ nikaragva mi dao ideju postavkom ovog snimka:

Smatram da venturi sistem zaslužuje posebnu temu.
 
Na osnovu čega si došao do zaključka da treba posebna tema za ovo. Kakve je konkretnu razlika između ovih ventura creva i običnih koji se uglavnom koriste. Nisam baš nešto do sad se upoznao sa ovim, pa me zanima.
 
Na snimku je prikazana samo improvizacija venturi cevi. Tema nije posvećena konkretno toj improvizaciji već uopšte venturi sistemima prihrane kroz navodnjavanje. Dakle pomoću venturi efekta. Sad neka članovi kače i komentarišu ovde jer se slike venturi sistema pojavljuju svuda po temama o navodnjavanju i prihrani al nema konkretne teme za to. Išao sam i u search i tražio, ali nisam video nigde temu o venturi cevima i konkretno tehničkim detaljima prihrane kroz sistem za navodnjavanje, što ne smatram nebitnim.

Pod tehničkim detaljima podrazumevam: radni protok venturi uredjaja, radni pritisak, priključak, izvedbu na sistem, puštanje u rad-prihrana...

Pom mom zapažanju, mnogo se oftopikuje na navodnjavanju u povrtarstvu. Pitanja o ceni kopanja ili bušenja bunara postavljaju se na temama o rasprskivačima i navodnjavanju kap po kap, pitanja o subvencijama za trake kap po kap se postavljaju na temi o pumpama itd. Smatram da sve to zahteva posebnu temu.
 
Poslednja izmena:
Ja sam kupio pre nekoliko godina venturi uredjaj.Prve godine je radio kako treba .Sledece godine ,vise nije hteo .Zapuseno nije nista, izduvao sam ga sa kompresorom,sipao vodu,sve je u redu ,kada ga postavim i ukljucim,on nece da vuce.Zvao sam nekoliko firmi koje se bave uvozom opreme za navodnjavanje,svi tvrde da prvi put cuju tako nesto.Stvarno je neverovatno.Dali se nekom desilo nesto slicno,zna li neko sta je u pitanju?
 
Ja sam kupio pre nekoliko godina venturi uredjaj.Prve godine je radio kako treba .Sledece godine ,vise nije hteo .Zapuseno nije nista, izduvao sam ga sa kompresorom,sipao vodu,sve je u redu ,kada ga postavim i ukljucim,on nece da vuce.Zvao sam nekoliko firmi koje se bave uvozom opreme za navodnjavanje,svi tvrde da prvi put cuju tako nesto.Stvarno je neverovatno.Dali se nekom desilo nesto slicno,zna li neko sta je u pitanju?
kolega postavi ti lepo sliku tog tvog venturi uredaja pa da vidimo o cemu se radi nema tamo sta dase kvari ja imam već 9-10 god i svake godine prode kroz njega mnooogo i još uvek radi kako treba al nekad sam to platio oko 100 dm ili eu neznam tacno.. neznam sta tu moze biti problem toje jako prosta stvarčica
 
Venturi koga ja imam je fabricki pravljen uredjaj,znaci nije samogradnja.Nema na njemu sta da se pokvari,ali to mi je slaba uteha kada on nece da radi ,a secam se da sam ga skupo platio.Na gornjem delu se nalazi kugla ventil,ja ga zatvorim potpuno i tecnost krene preko njega.Tako je bilo prve godine kada sam ga kupio i nikada vise nije hteo da radi.Cak imam utisak da u momentu kada zatvorim kugla ventil ,na momenat krene da vuce i zatim stane.Nista nije zapuseno,nema sta da se pokvari,ali on nece da radi.Ja bih razumeo da od pocetka nije hteo da radi ,pa bih ga reklamirao,ali radio je prve godine.NEVEROVATNO
 
Koliki je protok kroz sistem to jest koliki je protok kroz venturi? Moja preporuka je da probaš sa većim protocima da ga pustiš u rad.
 
Ja sam kupio pre nekoliko godina venturi uredjaj.Prve godine je radio kako treba .Sledece godine ,vise nije hteo .Zapuseno nije nista, izduvao sam ga sa kompresorom,sipao vodu,sve je u redu ,kada ga postavim i ukljucim,on nece da vuce.Zvao sam nekoliko firmi koje se bave uvozom opreme za navodnjavanje,svi tvrde da prvi put cuju tako nesto.Stvarno je neverovatno.Dali se nekom desilo nesto slicno,zna li neko sta je u pitanju?
identican sam i ja problem imao, dok nisam otvorio filter, i onaj mrezasti ulozak je bio zapusen, zamenio sam ulozak i vuce kao blesav.... interesanto je to da dok je zalivano nije bilo problema sto se protoka kroz filter tice ali kako zavrnem ventil na venturi sistemu i pustim prihranu sistem jedva vuce vodu ili je uopste ne vuce.
 
Koliki je protok kroz sistem to jest koliki je protok kroz venturi? Moja preporuka je da probaš sa većim protocima da ga pustiš u rad.

E sada zbog ove rečenice.
Ja imam malu baštu i pokušavam nešto da naučim.Dužina kapajućih traka je oko 60 metara.Ako pustim veći protok venturi radi ali na trakama imam vodu koja maltene teče u mlazu .Da li postoji drugo rešenje osim većeg protoka tj. pritisak vode?
 
E sada zbog ove rečenice.
Ja imam malu baštu i pokušavam nešto da naučim.Dužina kapajućih traka je oko 60 metara.Ako pustim veći protok venturi radi ali na trakama imam vodu koja maltene teče u mlazu .Da li postoji drugo rešenje osim većeg protoka tj. pritisak vode?

Postoje venturi uređaji veličine priključka od 1/2", 3/4", 1", 1,5", 2" itd. Vidi karakteristike najmanjeg tog od 1/2". On počinje da radi sa vrlo malim protokom od 5 l/min pa ide do 14 l/min.
Dakle, on se preporučuje za manje sisteme. Međutim ako imaš još manji protok onda ćeš morati da se snađeš na druge načine.

@rade j
Obično se stavlja prvo venturi pa onda npr. odgovarajući plastični filter. S tim da treba imati u vidu da pre venturija obično ide hidrociklon ako u vodi ima puno peska. Taj pesak ipak ne treba da dođe u kontakt sa suženjem u venturijevoj cevi.
 
Postoje venturi uređaji veličine priključka od 1/2", 3/4", 1", 1,5", 2" itd. Vidi karakteristike najmanjeg tog od 1/2". On počinje da radi sa vrlo malim protokom od 5 l/min pa ide do 14 l/min.
Dakle, on se preporučuje je za te manje sisteme. Međutim ako imaš još manji protok onda ćeš morati da se snađeš na druge načine.

@rade j
Obično se stavlja prvo venturi pa onda npr. odgovarajući plastični filter. S tim da treba imati u vidu da pre venturija obično ide hidrociklon ako u vodi ima puno peska. Taj pesak ipak ne treba da dođe u kontakt sa suženjem u venturijevoj cevi.

Imam venturi od 1/2 cola.Očigledno je da imam mali protok.Koja su to druga rešenja?Da li kapajućim trakama smeta veći radni pritisak od 0,8 bara da li će se kapaljke oštetiti?
 
Mislim da ako si zdrav i prav neće ti biti teško da rastvoriš vodotopivo đubrivo u kantu od 10 l i da zaliješ povremeno ručno. Ipak je to samo 60 m.

Što se tiče oštećenja traka treba da pogledaš koje su preporučene vrednosti protoka i pritisaka. To sve proizvođač definiše.
 
Mislim da ako si zdrav i prav neće ti biti teško da rastvoriš vodotopivo đubrivo u kantu od 10 l i da zaliješ povremeno ručno. Ipak je to samo 60 m.

Što se tiče oštećenja traka treba da pogledaš koje su preporučene vrednosti protoka i pritisaka. To sve proizvođač definiše.

Kao što rekoh pokušavam nešto da naučim iako nisam baš ni zdrav ni prav.Dobro imam ko će mi pomoći za ručno prihranjivanje.
Traku sam kupio bez deklaracije.Zna li neko ovako iz glave da odgovori na pitanje o većem pritisku i opasnosti po kapaljke?
 
vent1_1_zps1c58932a.jpg


Posto nisam zadovoljan sa svojim `venturi` uredjajem ,razmisljao sam da ove godine postavim ovako nesto , tj. da na usisu stavim jedan T komad sa slavinom i da pumpa ujedno vuce vodu iz bunara i prihranu iz bureta.
Moje pitanje je da li ovakav sistem moze da funkcionise i da li moze da ima nekih posledica po pumpu zato sto ujedno vuce i prihranu kroz nju ?
Slavinom bih dozirao prihranu kao i na venturiju
 
Barem kod mene u kraju je ovo daleko bolje rješenje nego venturi. Sa ovakvim sistemom se može daleko veća površina prihranit u kraćem vremenu nego sa venturijem. Ovakav sistem nema baš nikakav utjecaj na pumpu, jedini je problem dok se neuhodaš koliko trebaš otvorit slavinu.
 
kanački šta je problem sa venturijem? Jel to onaj o kom smo pisali na temi "navodnjavanje kap po kap"?
 
To je taj , iako si mi razjasnio da je sve ok sa pumpom i da moze tako da funkcionise, ja bih ipak napravio ovako nesto , da je skroz rasteretim i da imam pun protok.
Ako se secas , da bi venturi povukao , moram dobrano da zatvorim ventil i pumpa promeni zvuk
 
Nazad
Vrh