Prihrana kroz sistem za navodnjavanje- venturi

Na usis pumpe T komad, na T komad slavina ka buretu, znaci slavina izmedju T i bureta sa prihranom.
Mozes mi i poslati mail, pa kad budem u mogucnosti pogledacu to sto si zamislio, ali uopste nije komplikovano, pogledaj slike po temi.

E sad je ok, zbunilo me sto si rekao da slavina ide izmedju pumpe i bureta i to sto blize pumpi. Sad je jasno.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav !
Procitao sam celu temu, ali ne nadjoh odgovor.
Naime, postavljam kap po kap sistem za navodnjavanje maline. Od prikljucka sa kog uzimam vodu ide cev 3/4" i na nju bih montirao venturi pa posle njega reducirao na 5/4" i na to crevo kacio fi16 creva za redove.
Pritisak koji bih imao nisam merio ali je dovodni oko 5 bara (gradski vodovod).
Potrosnja u sistemu bi mi za sve redove odjednom bila 14 m3/h, mada mogu da zalivam pola odjednom i u tom trenutku bi mi trebalo 7m3/h.
Uzeo bih baypass venturi sistem, bas iz razloga da mogu da imam nesmanjen protok u delu zalivanja kada ne koristim prihranu.

Ne mogu da protumacim ovu tabeli za venturi -> tj. ne znam koji promer venturija mi treba ?? Ne bih da napravim gresku pa da da venturi ne radi zbog prevelikog/premalog protoka

Svaka pomoc je dobrodosla posto sam pocetnik u ovome.
 
Ne verujem da je u gradskom vodovodu pritisak 5 bara obično je pritisak imeđu 2 i 3 bara.Uzmimo za primer da je pritisak 3 bara i protok 7000l/h kroz glavni vod.
vwwwbb.jpg

Ovaj isečak iz tabele nam govri da će kroz bajpas i venturijevu cev 1/2" za sat vremena proteći 448 litara vode i u sistem biti uvučeno 71 litra prihrane,kroz venturija 3/4" proći 1372 l vode i usisati 113 l prihrane i kroz 1" 3691 l vode i usisano 352 l prihrane.
Zaključak je da možete koristiti sve tri veličine cevi jer ispunjavate uslov pritiska 3 bara i protok 3691 l.V imate protok 7000l.Da je protok manji od 3691 l venturijeva cev ne bi funkcionisala.Naravno da uzimate colovnu venturijevu da bi se prihranjivanje završilo što pre zatvorio bajpas i vratio protok u glavni vod i snabdevao sistem sa 7000l.
Nadam se da sam pojasnio.
 
Ne verujem da je u gradskom vodovodu pritisak 5 bara obično je pritisak imeđu 2 i 3 bara.Uzmimo za primer da je pritisak 3 bara i protok 7000l/h kroz glavni vod.
vwwwbb.jpg

Ovaj isečak iz tabele nam govri da će kroz bajpas i venturijevu cev 1/2" za sat vremena proteći 448 litara vode i u sistem biti uvučeno 71 litra prihrane,kroz venturija 3/4" proći 1372 l vode i usisati 113 l prihrane i kroz 1" 3691 l vode i usisano 352 l prihrane.
Zaključak je da možete koristiti sve tri veličine cevi jer ispunjavate uslov pritiska 3 bara i protok 3691 l.V imate protok 7000l.Da je protok manji od 3691 l venturijeva cev ne bi funkcionisala.Naravno da uzimate colovnu venturijevu da bi se prihranjivanje završilo što pre zatvorio bajpas i vratio protok u glavni vod i snabdevao sistem sa 7000l.
Nadam se da sam pojasnio.

Jeste, sad mi je jasno. A za pritisak, toliki je, proverio sam sa drugom koji radi u vodovodu.
Hvala puno !
 
Ne pametujem ali toliki pritisak oni očitavaju kod njih u startu.
Svaka udaljena tačka ima smanjen pritisak što zavisi od udaljenosti i nadmorske visine.
U zgradi kod krajnjeg potrošača nije isti pritisak na prvom i dvadeset prvom spratu.
P.S.
Kod Vas bi uzimajući u obzir protok funkcionisala i venturijeva cev većega prečnika ali nemam podatke koja je granična vrednost.
 
Da li sam iole dobro smislio ovo:


Naime, dovodni vod mi je 3/4, razvosni za malinjak 5/4.
Nisam siguran oko organizacije u sahti.
Da li je ova pozicija filtra dobra i da li sam stavio ok fitinge ?
Svaka sugestija je dobrodosla.
 
@kupina ovo ono Potrebno je znati i koliki je pritisak u sistemu za navodnjavanje a zatim iz tabele iščitati protok vode kroz venturijevu cev i količinu prihrane ili zaštite koju će venturijeva cev ubaciti u sistem za navodnjavanje.
nyipop.jpg

Da li neko primećuje u ovoj tabeli da se sa povećanjem pritiska pre venturija i protoka kroz venturi ne povećava značajno usisni protok venturija.
Za ovaj 3/4" usis se povećao samo od 97 l/h do 114 l/h a posle pao na 113 l/h i tako ostao do kraja. Siguran sam da ovde postoji još neka vrednost pritiska (npr. izlazni pritisak venturija) koja nije prikazana i da od nje zavisi usisna moć. Sva tri venturija po ovoj tabeli nisu dovoljno iskorišćena.

- - - - - - - - - -
screenshot windowscertificity.com
 
Izmerio sam protok, 50 l/min tj. 3.000 l/h na 3.5 bar.
Bypass cu sam da pravim, ali mi treba pomoc koji precnik sama vanturiijeva cev da bude ?
 
Imam venturi 3/4 cola.Zalivam 400m spalira u basti sa vodovoda.Prvih dva meseca je radio odlicno,a pislednjuh nekoliko dana nece da vuce.U cemu bi mogao da bude problem?

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Probaj dobro operi venturi cev i crevo koje vuce prihranu do njega , da se nije zapusilo vremenom, kratko sam koristio venturi , jedino sto mi pada na pamet je ili slab pritisak vode iz vodovoda , pa kad preusmeris protok kroz venturi ne moze da povuce prihranu ili je nesto zapuseno , ne pada mi na pamet nesto trece da sad ne funkcionise , a da je radio bez problema. Valjda ce se neko od iskusnijih javiti da ti resi problem.
 
Interesuje me da li negde moze da se nadje koja kolicina i u kojoj fazi razvoja biljaka ide vodotopivog djubriva za ratarske kulture. Izvinjavam se ako sam omasio temu. Ali bi mi pomoc dobro dosla.
 
Ako preko ventura krene da vuce prihranu iz kante,i kad se isprazni kanta do pola,zasto se voda vraca u kantu? Da li to ima neke veze sa tim sto je parcela koja se navodnjava cc 20x20?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Venturi bi trebao da ima nepovratni ventil,tako da se voda(djubrivo) ne moze vratiti.Uglavnom,ako je pritisak uskladjen sa duzinom parcele,trebalo bi da vuce bez problema i da nevraca.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima....Vidim mnogo rasprave oko venturi sistema...Jasno je da je taj sistem manje vise odlican ali me zanima da li je neko ko nema para za venturi radio(citaj budzio) nesto na svoju pumpu kako bi ubacio prihranu kroz KPK trake...

Konkretno me zanima kako to izgleda(ako moze slika ko ima) i kako se ustvari razredi vodotopivo djubrivo sa vodom pre ubacivanja djubriva u prihranu..Koji je odnos u pitanju?Moze li da se spali koren mozda ako se ne razredi pre same prihrane...i koji odnos vode mora biti a koji odnos djubriva(razdredjenog)od cega to zavisi....

Moj slucaj je jagoda..Ako ide 1gr po biljci koja je preporuka da se razredi sa vodom...

Eto nadam se da nisam iskomplikovao previse...

unapred Hvala na odgovorima,....
 
Bump!

Da li postoji venturi sistem za male protoke i pritiske? Da li je to izvodljivo za kap po kap iz cisterne podignute na visinu od 2m? Kako bi mogli da ubacimo prihranu u cev a da izbegnemo mesanje prihrane direktno u cisternu? Tnx.
 
Nazad
Vrh