Politicko organizovanje poljoprivrednih proizvodjaca

senator je napisao(la):
Moja uloga u svemu ovome je da pomognem ljudima dobre volje i onima kojima ovakva ideja zvuci ostvarljivo da se organizuju i postave pravne okvire svoje organizacije i njenog delovanja. Kao sto ste mogli da vidite, nigde na celom forumu nema moje slike niti mog imena. Ja, da pretendujem da se bavim politikom, prvo bih promovisao sebe kroz svoje ideje, a onda se bacio na njihovu realizaciju.

Ja bas na prethodnoj strani napisah da me politika ne interesuje, da nemam nameru da pravim stranku u kojij cu ja imati neku funkciju i da me ne povezujete sa bilo kojom postojecom strankom, al izgleda nemam kome da pisem.
 
Glasali smo za nesto 2000-te godine i sta dobismo, ovi su pet puta gori nego sto je bila predhodna vlast. Sve isprodavase. Non-stop negde putuju, sa cijim parama?
Obisli su svi ceo svet uzduz i popreko, sramota sta se radi, ne razumem dokle ce vise da trpi i da cuti ovaj narod!
 
pa mozemo i mi da putujemo, :haha: citam da su avionske karte sve rasprodate doduse ove za autobus i voz nesto slabo idu rekose, pa sad putuj evropo
 
Jos od kada je Srbija iz plemenske faze zagazila u fazu drzavne organizacije na celu sa vladarskom porodicom Viseslavljevica, pocela su prva trvenja oko vlasti koja traju i do danas. Naime, knez Mutimir je, nakon uspesnog rata sa Bugarima, zarobio dvojicu svoje brace, Strojimira i Gojnika, pa ih predao Bugarima da ih utamnice. Mutimira je nasledio sin Pribislav koji je sa bracom Branom i Stefanom zasnovao udeone knezevine. Ubrzo, Gojnikov sin, Petar Gojnikovic, koji je odbegao u Hrvatsku jos za vreme Mutimira, vraca se nazad i, nakon godinu dana vladavine, proteruje sa vlasti Pribislava i njegovu bracu. Sve se to desilo u 9. veku u razdoblju izmedju 850. - 891. godine.
Onda je usledila visevekovna borba oko vlasti u Srbiji. Oslepljivao je i ubijao brat brata, sin oca, kum kuma sto jasno indicira samo na jednu stvar- vlast se u Srbiji jos od njenog nastanka pa do danas predaje nasilno zato sto je pogresno interpretiraju upravo njeni nosioci. 90% ljudi koji danas sede u vladajucim institucijama, uprkos fakultetskim diplomama, su iskompleksirani, gladni i ograniceni krmci koji misle da ako oni pisu i donose zakone da su i iznad njih. Prvi zakon o udruzenjima i zborovima donet 1. aprila 1881. godine, bio je daleko liberalniji u odnosu na aktuelni s obzirom na tadasnje politicke okolnosti i postignuti stepen kulturnog razvoja i politicke svesti. Zamislite koliko smo mi onda danas unazadjeni kao nasa vlast donosi zakone gore od onih od pre 128 godina!
 
Sranja su se dogadjala i dogadjaju se svuda, pa i u Srbiji. Mozda nije lose tako pogledati na stvari...
 
anarhija je najvisi oblik demokratije :D malo je of ali zar nikom ne smeta planirano postavljanje kamera, cak cuh ako je tacno da planiraju da pokriju autoput sa video nadzorom.sta kad se nekom pripiski a u blizini nema onih plasticnih kutija
 
Karalic je napisao(la):
... Jer , zasto bi mi uzimali zakon i koristili isti , ako se on koristi u zakonodavnom telu Sjedinjenih Americkih Drzava!!! Bez obzira sto ima perfix , international.. Jer je on naprosto napisan za anglo saksonsko pravo, sa kojim mi nemamo dodirne tacke. :nono: :nono: :nono:
A sada , srecna Nova godina Svi nasim Clanovima , Moderatorima i Administratorima :veseljak::

Karalicu, nemoj da se ljutis, znam da konkretno ovaj tvoj post nije vezan za ovu temu, ali, procitavsi ga, imao sam jednu asocijaciju vezanu za uticaj politike na Srbe i njihov zivot kroz istoriju. Presadjivanje evropejskih zakona na neplodno srpsko tle i vestacko i nepravovremeno uskladjivanje domacih zakonskih normi sa evropskim nije nikakva novost na ovim prostorima.

"Ideja o modernoj pravnoj izgradnji Srbije potekla je od Vuka Karadzica. On je, u leto 1820, dosao u Srbiju s namerom da nagovori Milosa da donese najmanje "sto zakona, koliko je god moguce prema danasnjem stanju te zemlje, da bude koliko godj nalik na Evropejsku drzavu." Posle Akermanske konvencije (1826), kada je bilo samo pitanje vremena kada ce se Srbiji priznati samouprava, Milos je odlucio da spremanjem zakona stavi do znanja Evropi da su Srbijanci sposobni sami sobom da upravljaju. Imajuci u vidu mnoge pohvale izrecene Napoleonovom zakoniku, u knigama i listovima koji su mu citani, on je hteo posto-poto da ga uvede u svojoj zemlji.
Prema planu koji je napravio Davidovic, prvo je trebalo da se Napoleonov kodeks prevede "na Srpski (od reci do rijeci, samo da se razumije), pa ce komisija izabrati ono, sto je za Srbe, a izostaviti ono sto nije". Gradjanska materija bila je data na prevodjenje zemusnkom ucitelju Georgiju Zaharijadesu. Sa njegovim prevodima Milos je bio "sovrseno zadovoljan". Medjutim, Joakim Vujic ubedjivao je Milosa da prevodi zakona nista ne valjaju, jer prevodioci, "marva i skotovi jedni", nisu znali "aplicirati prava za narod, nego narod za prava. Valjda su mislili da je nas narod u takvo prosvescenije dosao da je francuski. Obace k tome ce proci i nekoliko stotina, a moze biti i hiljadu godina, dokle Code Napoleon bude sposoban za srpski narod."
Posle petipogodisnjeg drzanja francuskog uzora, knez Milos je (10. aprila 1834) pozvao zakonopisce da se oslone i na austrijske gradjanskopravne zakone. U dogovoru sa austrijskim konzulom u Beogradu, knez Milos angazovao je kao nove zakonopisce dvojicu skolovanih pravnika iz Austrije: Jovana Hadzica , novosadskog senatora, i Vasilija Lazarevica, zemunskog gradonacelnika. Oni su stali na stanoviste "da ce najbolje i najshodije biti za Serbiju srbske zakone sociniti, koji bi i potrebama i vremenu i stanju naroda, i ponjatiju i sklonostima i dosadasnjem poredku i obicajima odgovarali." Pogadjajuci Milosevu misao, Hadzic i Lazarevic su napomenuli da zakoni za Srbiju treba da budu "sto prostiji, kraci i vrazumitelniji."
Projekat zakona obnarodovan je "na Blagovesti 25. marta 1844. godine." Bio je to prvi Srbijin pravni akt evropskog obima i oblika- samim tim sto je bio, kodifikacija.
Gradjanski zakonik Knezevine Srbije nastao je kao skraceni prevod Austrijskog gradjanskog zakonika i to tako sto su pojedini paragrafi ovog zakonika spajani, drugi rasclanjavani, treci prepravljani, cetvrti skracivani, peti izostavljani. Ustanova porodicne zadruge bila je predmet posebne paznje.
* Zadruga- Zadruga je jedan oblik velike, patrijahalne porodice, koji je nastao u vreme primitivnog privrednog i drustvenog zivota. Zajednicko imanje pripada porodici; niko pojedince ne moze svoj deo ni pokloniti niti se zaduziti na svoje deo. On ima pravo samo da zivi i radi u zadruzi. Clanovi zadruge, zadrugari, bili su samo uzivaoci zadruzih dobara. Nasavsi se pred zadrugom, kao posebnim tipom porodice, Hadzic je trebalo na poseban nacin da je uredi. Na Austrijski grdjanski zakonik nije se mogao osloniti, posto u njemu nije bilo odredbi o zadruzi. Clan 510. kaze: "O zadruznom dobru bez soglasija sviju punoletni i ozenjeni muzki glava jedan ili drugi nije vlastan raspolagati, kao ni prodati ili zaduziti." Clan 514. kaze: Koji bi zadrugar mesto pomoci stetu ili dug protiv volje zadruge cinio, onoga imaju pravo ostali od sebe odcepiti, davsi mu njegov deo po proceni vestaka, ili ako im je volja u naturi."
Iako je nastojao da se nacelno drzi obicajnog koncepta zadruge, Hadzic je od njega odstupio vec time sto je ostavio mogucnost otudjivanja ne samo nekih, nego svih zadruznih dobara. Problem spoljog zadrugarskog duga odveo je Hadzica na put svojinskog individualizma i u odosu prema zadruzi..."

Izvor: Marko Pavlovic, Srpska pravna istorija

Ovo je samo primer koliko pelcovanje stranih zakonskih normi moze drasticno da utice na nas nacin zivota. Istorija se ponavlja.
 
Ma ima jos, da vidis samo kolike su zloupotrebe i kolika je peripetija nastala oko zamljisnih knjiga. Naime, SGZ-om je bilo predidjeno "da se nepokretne stvari u knjige bastinske kod Sudova okruzni uvode". Medjutim , zakonodavac je prevideo da nema ni novca ni strucnih ljudi za tako krupan posao kao sto je uvodjenje zamljisnih knjiga. Posto je posle nekoliko godina uvideo svoju nerealnu procenu, on se vratio tapijama i dao im znacaj upisa u zemljisne knjige. Iako su tapije bile upodobljene upisima u zemljisne knjige, o njima sudski registri nisu bili vodjeni narednih 80 godina. Zbog toga, pravna sigurnost tapija bila je daleko od one koju su sa sobom nosile zemljisne knjige. Tapije nigde nisu objavljivane, pa se desavalo da jedno lice izda dve ili vise tapija na istu nepokretnost.
 
Ma gde ja na Tebe da se naljutim, moj Senatore...
Nego , u toj temi gde sam ja napisao taj post... Tu je pitanje tog posta kompleksnije nego sto izgleda.
Jer, sad se reaguje. I kao sto rece Valtazar Bogisic: sve sto se grbavo rodi, vrijeme ga ne ispravi!
 
Zoran Kostović je napisao(la):
A gde su guske?
Bravo za pitanje.. Dobra moc zapazanja...
Guske poklane , na susenje.. A zveri da se vidi da sam ko i oni (u kavezu :haha:)
Post je spojen: [time]1262467123[/time]
_________________________________________________
Mislim da nije dobro u
Karalic je napisao(la):
Ma gde ja na Tebe da se naljutim, moj Senatore...
Nego , u toj temi gde sam ja napisao taj post... Tu je pitanje tog posta kompleksnije nego sto izgleda....
Jer, sad se reaguje. I kao sto rece Valtazar Bogisic: sve sto se grbavo rodi, vrijeme ga ne ispravi!
Jer , slozicete se da imamo dovoljno nasih pravnika , validnih i edukovanih.. mislim da nema potrebe da ih nabrajam...
 
Papreni harač

2nqznfc.jpg
SUBOTICA - Oko hiljadu poljoprivrednika iz svih krajeva Vojvodine, kako je najavljeno, okupiće se u utorak ispred Skupštine AP Vojvodine kako bi protestovali protiv plaćanja takse za odvodnjavanje zemljišta. Članovi čak 40 udruženja, članova Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine, doputovaće organizovano autobusima u Novi Sad. Okupljanje je simbolično zakazano u pet do 12 časova, a paori će zatražiti od nadležnih da ukinu taj “namet na vilajet”.
- Svi ćemo poneti rešenja koja su nam stigla kao “čestitka” za Božić i Novu godinu od JP “Vode Vojvodine”, a na kojima je obračunato da za čak dve godine treba da platimo za 50 odsto skuplju naknadu za odvodnjavanje. Taj namet, koji paori treba da plate teško zarađenim dinarom u kriznoj godini,
tako sada dostiže 1.400 dinara po hektaru obradivog poljoprivrednog zemljišta. Prema našim procenama, JP “Vode Vojvodine” tako će napuniti svoju kasu sa čak 30 miliona evra! Tražićemo odgovor od nadležnih u Skupštini Vojvodine, koja je osnivač ovog preduzeća, na šta će biti utrošen taj novac kada seljaci za to što plaćaju već godinama, ne dobijaju ništa zauvrat - izjavio je u ponedeljak za “Novosti” Miroslav Kiš iz Subotice, predsedavajući Upravnom odboru Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine, organizator protesta.
On ističe da su paori iz subotičkog atara ogorčeni i načinom na koji je namet obračunat. Kiš tvrdi da su vojvođanski paori prinuđeni da na ovaj način zatraže pravdu, jer su deset dana uzalud čekali odgovor na pismene zahteve koje su poslali, kako na adresu JP “Vode Vojvodine”, tako i na Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, Skupštinu AP Vojvodine, te Ministarstvo poljoprivrede.
- Nije nam odgovorio niko od nadležnih. Zato ćemo pitanja o haraču koji plaćaju poljoprivrednici, a ne dobijajući ništa zauzvrat u pogledu uređenja zemljišta ili povećanja prinosa - lično postaviti na protestu. Očekujemo direktan odgovor nadležnih - poručuje Kiš.

PAKOVANjE I OSTALIH RAČUNA?
- KADA staračko seosko domaćinstvo dobije na kraju godine rešenje od Poreske uprave da treba da plati nekoliko desetina hiljada dinara, ti ljudi daju poslednji dinar sa uverenjem da plaćaju porez na zemljište iako je, zapravo, obračunati porez nula, a sav taj iznos predstavlja naknadu za odvodnjavanje koje se ne sprovodi - objašnjava Kiš. - Zato ćemo pitati nadležne da li planiraju da nam tako “upakuju” i račune za struju, čije poskupljenje najavljuju, ili TV pretplatu?
 
peto1 je napisao(la):
Papreni harač

2nqznfc.jpg
SUBOTICA - Oko hiljadu poljoprivrednika iz svih krajeva Vojvodine, kako je najavljeno, okupiće se u utorak ispred Skupštine AP Vojvodine kako bi protestovali protiv plaćanja takse za odvodnjavanje zemljišta. Članovi čak 40 udruženja, članova Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine, doputovaće organizovano autobusima u Novi Sad. Okupljanje je simbolično zakazano u pet do 12 časova, a paori će zatražiti od nadležnih da ukinu taj “namet na vilajet”.
- Svi ćemo poneti rešenja koja su nam stigla kao “čestitka” za Božić i Novu godinu od JP “Vode Vojvodine”, a na kojima je obračunato da za čak dve godine treba da platimo za 50 odsto skuplju naknadu za odvodnjavanje. Taj namet, koji paori treba da plate teško zarađenim dinarom u kriznoj godini,
tako sada dostiže 1.400 dinara po hektaru obradivog poljoprivrednog zemljišta. Prema našim procenama, JP “Vode Vojvodine” tako će napuniti svoju kasu sa čak 30 miliona evra! Tražićemo odgovor od nadležnih u Skupštini Vojvodine, koja je osnivač ovog preduzeća, na šta će biti utrošen taj novac kada seljaci za to što plaćaju već godinama, ne dobijaju ništa zauvrat - izjavio je u ponedeljak za “Novosti” Miroslav Kiš iz Subotice, predsedavajući Upravnom odboru Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine, organizator protesta.
On ističe da su paori iz subotičkog atara ogorčeni i načinom na koji je namet obračunat. Kiš tvrdi da su vojvođanski paori prinuđeni da na ovaj način zatraže pravdu, jer su deset dana uzalud čekali odgovor na pismene zahteve koje su poslali, kako na adresu JP “Vode Vojvodine”, tako i na Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, Skupštinu AP Vojvodine, te Ministarstvo poljoprivrede.
- Nije nam odgovorio niko od nadležnih. Zato ćemo pitanja o haraču koji plaćaju poljoprivrednici, a ne dobijajući ništa zauzvrat u pogledu uređenja zemljišta ili povećanja prinosa - lično postaviti na protestu. Očekujemo direktan odgovor nadležnih - poručuje Kiš.

PAKOVANjE I OSTALIH RAČUNA?
- KADA staračko seosko domaćinstvo dobije na kraju godine rešenje od Poreske uprave da treba da plati nekoliko desetina hiljada dinara, ti ljudi daju poslednji dinar sa uverenjem da plaćaju porez na zemljište iako je, zapravo, obračunati porez nula, a sav taj iznos predstavlja naknadu za odvodnjavanje koje se ne sprovodi - objašnjava Kiš. - Zato ćemo pitati nadležne da li planiraju da nam tako “upakuju” i račune za struju, čije poskupljenje najavljuju, ili TV pretplatu?
Nije baš najpametnije davati im ideje... Sami od sebe se valda neće setiti....
 
@ senator

Eto jednog udruzenja. Moda im treba podrska.

Članovi čak 40 udruženja, članova Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine
 
Nazad
Vrh