USKRS Najveci Hriscanski praznik. Obicaji u vasem domu, selu i kraju?

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.751
Lokacija
jagodina
Evo ljudi ,jos malo pa ce Uskrs, najduzi period odmora za seljaka , a najvise posla. Pozivam vas da, obicaje i nacin , kako vi licno i vasa porodica, slavite ovaj praznik, podelite sa nama.
Podelite vase obicaje sa vasim sagovornicima iz tema, gde najcesce diskutujete, Jer sto vise znamo jedni o drugima, sa vise poverenja cemo razmenjivati informacije o zasadima, zapatima i proizvodnji, koje posedujemo ili planiramo da pokrenemo u ovoj nasoj zemlji seljackoj.
Kod nas u selu kazu:"sto sela sto obicaja", pa kao sto nema dva ista sljivara ili kukuruzista ili zitnih polja , tako i obicaji, mogu biti samo slicni.

Pa evo ja da pocnem od mene. Slusaj da nije ove kise , bilo bi kao prosle god. padanje na nos od posla, pa onda zurba da se sto vise posla zavrsi, pa jurenje traktorima i na veliki cetvrtak i petak, uz gundjanje komsija (neradnika) a velika subota je vec radni dan. Ili je to bilo pretprosle, a? Pa da prosle god. je bio Uskrs 5 maja , tako je, odmah drugi dan je bio Djurdjevdan.
Ove god. nisam spremio ni prasence ni jagnjence, ni jarence ( kao ranijih god. kako kad), koljem tovljenika, od oko 120 kg.(njegov brat je prodat pre dve nedelje sa 123 kg.). Sredicemo ga u subotu ja i moj zetic, zato sto ovi moji mangupi rade u subotu. U nedelju cemo , Boze zdravlja, rostilj od tazevine( moram da ga stavim u subotu u pac, da odstoji , valjda necu da zaboravim) , dok mi ne dodje unuk, bice gotov. Mora sve biti pod konac. Ova moja ce valjda jos sutra da obari i ofarba jaja, ja joj se to ne mesam. Pa opet necemo biti svi tu, gospodja radi do 11 pa od 5 , ovaj mladji ide u prvu ( trgovac) ali dobro sta je tu je. Tu je Majka tu je buraz, a mozda naleti prija i jos neko od rodjaka. Mada? Mada kod nas postoji ona prica: "Kume jel si kuci za Uskrs?" a onda odgovor " Da ga ...ebem Kume ko nije kod svoje kuce za Uskrs". I tako, sto bi reko Radasin.
Prijatno vam zelim da provedete praznik, HRISTOS VASKRS!
 
Lepa tema o kojoj se da lepo pisati. Mislim da si trebao poceti sa Velikim Petkom danom Isusovog raspeca, posto je to vezano za Uskrs. Mislim malo vise o samom tom danu, odnosno kako se kod Vas u Vasem kraju posti odnosno kako se vernici ponasaju na Veliki Petak.
 
Pa kao i svuda, rucak prebranac riblja corba i riba. Zene kasnije farbaju jaja, a uvece u crkvu. I kod nas je neki red da se ne ide bas nesto preterano po selu. Subota je radna. U nedelju sve po redu za rucak, od rinflajza do prasetine, i ujutru u crkvu na sluzbu obavezno. U ponedeljak celo selo izlazi na groblje, tamo smo do podne. I utorak je vec pomalo radan, neki rade neki ne. Mozda gresim zar nije Bozic najveci hriscanski praznik?:sta:
 
Napisao sam ovo za post na Veliki Petak posto na jednom pecaroskom forumu se mal te ne utrkuju ciji je riblji paprikas danas bolji. Danas je dan Isusovog raspeca i nije dan ni za kakve uzitke pa ni u jelu. Ovamo saosecaju sa Isusovim patnjama na dansnji dan a ovamo spremaju kojekakve posne krkanluke, malte ne da slave. Pravi vernici danas pokusavaju izdrzati samo na vodi a onaj koji bas i ne moze pridoda malo hleba ili pogace, bez bilo kakvih drugih uzitaka sem u molitvama. Nemoj da neko pomisli da sam ja neki crkveni covek ili neki preterani vernik ali red je red.
 
Nazad
Vrh