Cena jagoda 2014.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja dajem prvu klasu na 110-120 srednju na 80-90 a rinfuz na 40 dizu Rusi sve,osim rinfuza to valjda nektar otkupljuje.
 
Trenutno u Sapcu, 40din sitnija, 55din lepa. S tim da bi ovaj dao tu njegovu sitniju za 35din. Jos malo pa ce deliti za dz... Izgleda da su pobegli rusi iz macve :osmeh:
 
Možda sam malo dosadan, ali mene zanima cena zenge ako je neko upoznat?
Pišete o cenama a ne navodite sortu, pa se slabije snalazim.
 
Nece biti, a kada bolje razmislim I ne treba da bude. Svi se uhvatili da sade jagode. Drzava da povracaj sredstava I koliko god se zaradi lepo. E, sada druge, trece godine, mnogi kukaju. Jeste ovo katastrofalna cena sve ispod 100 - 120 dinara, ali cim nesto jedne godine ima malo cene, svi sade tu kulturu.

Da smo lepo ostavili samo "stare proizvođače" - npr tebe - da proizvodiš jagode, možda bi i zaslužili da nam bude bolje, ovako stvarno nema smisla! :osmeh: Stvarno je poplava došla zasluženo, Bog se rasrdio na jagodare početnike...

Ovo što pominješ što država daje povraćaj sredstava - ne znam kad si poslednji put sadio/dobijao te povraćaje, ali evo da pitam - je l znaš koliko je država davala prošle godine po ha jagoda? U procentima, dinarima, bilo čemu?
Ja ne znam koliko su davali, ali mogu tačno da ti kažem koliko sam ja dobio. Ako se iko ovajdio od jagoda i povraćaja to je bilo kad je država davala po skoro milion dinara po ha, al to vreme prođe... Možda sledeći put kad neki šabački (ili neki drugi) političar bude širio zasad opet bude velike pomoći.
 
@ Radasin I Amos Zato sto se tako radi I sto narod gleda samo pravolinijski ce I biti jagoda po 40 dinara. Nemam razlog ni sa kim da se zezam, valjda sami vidite da jagode ima samo tako, ko ni jedne godine do sada. A cena je blago receno katastrofa, I jos I ove kise unistise I ljudi postrase nacisto. Mene licno ne doticu ti pocetnici, samo kazem primer, Ukljuci se covek na forum, nezna ni kako izgleda jagoda, izcita temu (mnogi cak I ne procitaju I to im je tesko) nacupaju rasade kod komsije, prijatelja I krenu u proizvodnju. Vec su u napred izracunali koliko ce zaraditi. Ja nisam dinara dobio od tih subvencija I povracaja, ali znam ljude koji zive u gradu, a na mirazu u selu sade jagodu I dobijaju povracaje. Uostalom ima I ljudi na forumu koji su dobijali subvencije, ako se ne varam. Licno nemam nista protiv ljudi koji sade jagodu, samo kazem da ako se jedna kultura pokaze donekle unosnom jedne godine mnogi pocinju da to sade. Ko ne veruje neka ode u Pocerinu, na prim, u selo Rumsku ili Grusic, pa da vidi posto je jagoda. To je bruka I da nije stradala od kise tesko da bih bila mnogo skuplja. Svima zelim prinosnu I uspesnu sezonu. :ppozdrav:
 
@ Radasin I Amos Zato sto se tako radi I sto narod gleda samo pravolinijski ce I biti jagoda po 40 dinara. Nemam razlog ni sa kim da se zezam, valjda sami vidite da jagode ima samo tako, ko ni jedne godine do sada. A cena je blago receno katastrofa, I jos I ove kise unistise I ljudi postrase nacisto. Mene licno ne doticu ti pocetnici, samo kazem primer, Ukljuci se covek na forum, nezna ni kako izgleda jagoda, izcita temu (mnogi cak I ne procitaju I to im je tesko) nacupaju rasade kod komsije, prijatelja I krenu u proizvodnju. Vec su u napred izracunali koliko ce zaraditi. Ja nisam dinara dobio od tih subvencija I povracaja, ali znam ljude koji zive u gradu, a na mirazu u selu sade jagodu I dobijaju povracaje. Uostalom ima I ljudi na forumu koji su dobijali subvencije, ako se ne varam. Licno nemam nista protiv ljudi koji sade jagodu, samo kazem da ako se jedna kultura pokaze donekle unosnom jedne godine mnogi pocinju da to sade. Ko ne veruje neka ode u Pocerinu, na prim, u selo Rumsku ili Grusic, pa da vidi posto je jagoda. To je bruka I da nije stradala od kise tesko da bih bila mnogo skuplja. Svima zelim prinosnu I uspesnu sezonu. :ppozdrav:

Cena jagode trenutno je direktna posledica kisa odnosno poplava tj smanjenog izvoza. Prosla godina nije bila nikakva, ali sad u poredjenju sa ovom je bila pesma... Ako se jedna kultura pokaze dobra jedne godine, logicno je da ce poceti mnogi da sade. To kako si rekao mi deluje kao da je to nesto nelogicno i lose. Ti si zasadio jagodu, pokazala se kao dobar izbor, i sad komsija vidi tebe, ima slobodne zemlje i hoce da ulozi pare, tom tvojom logikom, sledece godine treba da zasadi ananas ili nesto trece samo ne jagodu?
Moze cela Srbija zasaditi jagodu, dok Rus iole kupuje tj postoji izvoz, cena ce biti ok. Nece biti 200din ali nece biti ni 40. Ova sad cena je direktna posledica poplava. To ce pokazati sledeca sezona.
Pozdrav :osmeh:
 
Kvantaš 60 din i to kakva...jbg, tako je kako je. Nadam se da će naredne biti bolje ovo jedva ili i nema za troškove ne smem da stavim na papir...
 
Kod nas u Bosni na veliko 1 km ili 60 din i nemrda ni gore ni doe vec 20 dana a u prodavnicama po 2.5 km pa vidi ko je tu pametan?
 
Zrelila je jagoda I pre poplava pa nije bilo neke cene. Pre ovih kisa na Sa kvantasu je cena padala na 80 dinara. A to je bilo poodavno. Onda je bio izgovor da hladnjace nisu pocele otkup, a Rusi nisu pristigli. Znaci mi se drzimo svi za slamku. Jagod je bilo po pijacama kao nikada. I kada su hladnjacari izasli sa cenama, bilo je nesto ispod realne. Vidim da ima ovde dosta pocetnika koji su se nasli uvredjeni, ali sta da radimo. Jagode je mnogo nasadjeno I nase trziste je preplavljeno.
 
Juce na kvantasu u Leskovcu cena od 60-75 dinara. Ja sam prodavao po 60, 80 i 100 dinara (ne na kvantasu).
 
У Чачку кажу одоше Руси. Прича се да је проблем у поплавњеном земљишту и немају довољан квалитет и количину. На пијаци накупци нудили и 25 динара. Шта ће бити, видећемо.
 
Neka godina je bolja, neka losija, tako je kada se gleda u nebo. Ova je katastrofalna. Elem, cela Srbija samo jagodu da gaji, pa bi Rusi sve otkupili, ali je drzava krivac. Da postoje zvanicni otkupni centri kao nekada zadruge i koliko-toliko sigurnost ne bi se ovakve price pricale. Oni pocetnici koji su prosle godine jagodu zasadili vise je saditi nece. Ja se nadam boljoj narednoj sezoni i na ovu se ne zalim. Danas jagoda na malo u Jagodini 60 (trula)-120 (extra kvaliteta), i da bi moj komentar imao smisla dodala bih da nisam pocetnik
 
@ Radasin I Amos Zato sto se tako radi I sto narod gleda samo pravolinijski ce I biti jagoda po 40 dinara. Nemam razlog ni sa kim da se zezam, valjda sami vidite da jagode ima samo tako, ko ni jedne godine do sada. A cena je blago receno katastrofa, I jos I ove kise unistise I ljudi postrase nacisto. Mene licno ne doticu ti pocetnici, samo kazem primer, Ukljuci se covek na forum, nezna ni kako izgleda jagoda, izcita temu (mnogi cak I ne procitaju I to im je tesko) nacupaju rasade kod komsije, prijatelja I krenu u proizvodnju. Vec su u napred izracunali koliko ce zaraditi. Ja nisam dinara dobio od tih subvencija I povracaja, ali znam ljude koji zive u gradu, a na mirazu u selu sade jagodu I dobijaju povracaje. Uostalom ima I ljudi na forumu koji su dobijali subvencije, ako se ne varam. Licno nemam nista protiv ljudi koji sade jagodu, samo kazem da ako se jedna kultura pokaze donekle unosnom jedne godine mnogi pocinju da to sade. Ko ne veruje neka ode u Pocerinu, na prim, u selo Rumsku ili Grusic, pa da vidi posto je jagoda. To je bruka I da nije stradala od kise tesko da bih bila mnogo skuplja. Svima zelim prinosnu I uspesnu sezonu. :ppozdrav:

Verujem potpuno za Varnu i šabački kraj. Cini mi se da je tu donekle "kriva" i opština jer koliko čujem davali su neke pare za bunare, pa dele silne sadnice trešnje, pa ovo pa ono. To je možda dobro, a eto možda ima i neke loše strane, posebno ako se radi lokalizovano. Ne znam, možda si u pravu, ali ja sam prilično siguran da u Srbiji nije problem količina već samo plasman, a evo i zašto:

1) Sa jedne strane slušamo priče o Moskvi, koja može da otkupi sve što se proizvede odavde do Marsa, i ta se priča nonstop potencira na malim ekranima, dok u realnom svetu sasvim druga priča - jedne godine Rusa nema jer je pala kiša, druge zbog suše, treće jer je bilo 60 tona JABUKE sa viškom pesticida. Znači ti Rusi ili nisu Rusi već obični naši preprodavci ili su potpuno nepouzdani. Znači - ovde se svodi na plasman, kojeg nema ili je nesiguran, a mali ljudi, potencijalni proizvođači se obmanjuju da je siguran i da treba samo da ulete u biznis.

2) pre nego što su počele kiše, moja jagoda je išla od 170 do oko 120, što nije bilo loše - onda je došao 1.Maj, spojeni praznici i kiša zajedno i preprodavci su odlučili da će teško to prodati i prosto nisu hteli da kupuju, bar ne za normalne novce. Tad sam prodao prvi put za 80 i 70, ali se ta ista jagoda i dalje išla na malo po 160. Znači - i ovde se svodi na malo tržište i nesiguran plasman.
Posle toga je naravno došla ova propast. Sad eto čujemo da Rusi odlaze jer misle da nema dobre jagode - opet problem "samo" plasman.
Ja lično nisam brao jagodu posle svega još i dodatnih 7 dana, jer sam čekao da me država mikrobiološki istestira, sve naravno o mom trošku.
Planirao sam da sam poradim na izvozu, ali to je s obzirom na sve sad palo u vodu. Bar mi je to trenutno opravdanje. :)

3) Koliko smo izveli jagode u EU? Ako se ne varam, našao sam neki podatak da je u 2013 to bilo reda par šlepera. Znači - nemamo plasman nigde sem na rusko tržište (nestabilno, možda zbog loših veza sa njima) ili na domaće tržište - nestabilno zbog mogućnosti da neko uveze jagode u markete i skemba celu sezonu ili usled kojekakvih zgodnih okolnosti za obaranje cene od strane preprodavaca. A kad jednom cena padne, ne vraća se tako lako.

Na sve to - prethodnih nekoliko godina je cena jagode bila dosta stabilna i solidna, u svakom slučaju odlična u poređenju sa ovom, pa je nekako i logično da mnogi stave prst na čelo i kažu pa čekaj, a zašto ja radim kukuruz? I ja to skroz podržavam.

Sve u svemu - kao što neko odluči da batali 10 jutara žita i krene sa jagodom na 1 jutru, tako će možda neki od sadašnjih uspešnih proizvođača morati da batale proizvodnju i krenu da organizuju izvoz, jer će zaraditi više a time i pomoći preostalim proizvođačima da plasiraju svoju robu. Te vas ja ovom prilikom sve pozivam u što većem broju u izvozničke vode. ::novac:: :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

У Чачку кажу одоше Руси. Прича се да је проблем у поплавњеном земљишту и немају довољан квалитет и количину. На пијаци накупци нудили и 25 динара. Шта ће бити, видећемо.

Nama izgleda trebaju neki novi i bolji nakupci. Kad bih ja lagao svoje mušterije, koliko mene lažu nakupci, pa ja bih prskao svičem 3x nedeljno i odmah po prskanju iznosio na pijacu i sve vikao "uzmi narode, ponesite deci, domaća neprskana"!!
 
Dobra strana ovakve godine i cene jagode je ta sto ce narednih godina biti skuplja... neminovno ce se ljudi odluciti za drugu kulturu.Kada sam video da ljudi na malo prodaju jagodu solidnog kvaliteta po 50 dinara sve mi je bilo jasno. Pa pobogu kukuruz je 20 i neki dinar cena. Treba toliko uloziti rada i para i na kraju 100 kg prodati za 4-5000? To je cena van svake pameti i realnosti i daleko od isplativosti.
 
Interesuje me vaše mišljenje, stavio sam na papir i došao do toga da ukoliko je živić kupljen a ne razmnožen da oko 50 dinara koštaju ukupni troškovi po živiću, znači prehrana folija creva prskanje živić radnici... jesam li omašio cifru, koji je vaš račun troškova po živiću?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh