MTZ Belarus

Serviseri poranili, zamenuli radni cilindar,navodno redak kvar,kod starijih rusa u radnom cilindru ima jedna krunasta matica sa segerom, a kod ovog ta matica se osigurava sa nekim lepkom, ali nije bila zalepljena pa se odvrnula:udri:
 
Poslednja izmena:
Po tezini oranja ,kad je jako tesko skroz donja ,manje tesko srednja i lako gornja,bar tako pise u uputstvu.Ja ga uglvnom u srednjoj.
 
Mirko kolega Steva ti je objasnio, pošto orem u plivajućem položaju uvek koristim gornju rupu zato što je tu najosetljiviji i brzo reaguje usled zaranjanja prednje glave i vraćanja na zadatu dubinu a i nedaj bože da zapnem nešto u zemlji pre odreaguje, inače naša zemlja je srednje teška za obradu a srednju rupu koristim kad radim pripremu, setvu, prskanje... i ostale poslove stim da isključim plivajući hod (ispod sedišta) i stavim ga u srednji položaj ili ti neutral.
 
j0w3u9.jpg

osovina radnog cilindra,odvrnula se matica
ovako nesto je bilo ne zamislivo pre15-20godina
 
Ja imam jedno pitanje za kolege???Zasto mi je na Belarusu 82 otezao volan mnogo???Mislio sam da je do onog stuba volana i kupim celu garnituru zamenim gumice i sipam novo ulje i opet isto????Unapred hvala
 
Mirko kolega Steva ti je objasnio, pošto orem u plivajućem položaju uvek koristim gornju rupu zato što je tu najosetljiviji i brzo reaguje usled zaranjanja prednje glave i vraćanja na zadatu dubinu a i nedaj bože da zapnem nešto u zemlji pre odreaguje, inače naša zemlja je srednje teška za obradu a srednju rupu koristim kad radim pripremu, setvu, prskanje... i ostale poslove stim da isključim plivajući hod (ispod sedišta) i stavim ga u srednji položaj ili ti neutral.

Ja sam sad orao prvi put u životu sa rusom. Plug je Leopard krivi gredelj. Zemljište dosta zbijeno, u tragovima kombajna kao beton (ok, nije baš beton al' je jaako tvrdo). Topling u gornjoj rupi i na traktoru i na plugu. Ručica između 5 i 6, plivajući režim rada. I hidraulik nije dozvoljavao da plug ide dublje od nekih 24-25 cm, a u tragovima kombajna ni 20-22 cm. Tako sam uradio prvih 5 kj. Onda sam spustio topling u srednju rupu na traktoru i drugu rupu od gore na plugu. Druga parcela, ali jednako zbijena kao i prva, u dolu možda i više. Ručica isto. Sad sam imao 24-25 cm dubinu na tvrdom, a u mekanom 26-27 cm. Treća parcela je bila mekša od prve dve. Sve isto, ali je sad dubina bila 25 cm na najtvrđem, do 30 cm u mekšem. Danas mi je bio majstor i raspustio neki šraf pozadi na nekoj polugici za možda 1-2 mm, i kaže mi da će sad ručica za istu dubinu biti za broj manje, tj da ću imati fore i za tvrđe. Kaže da ako još manje smanji osetljivost hidraulika da onda neće biti dovoljno osetljiv za npr. sevospremač (mada ja za setvospremač koristim točkove i ne želim da mi hidraulik podešava dubinu rada jer mi se ta opcija ne sviđa iz više razloga...), i da ako imam potrebu za još dublje ili je tvrđe zemljište spustim topling još niže (bilo na traktoru - grublje, ili plugu - finije).
 
Dukej i kod mene na starom orem na drugom podeoku a novom na trećem tako da kad orem vratine mogu uvek za podeok-dva spustim niže i on održava željenu dubinu a ako prošlafuje dovoljno je da je vratiš na radni podeok on oma malo cimne plug gore, što se tiče setvospremača 820 nemože vući neke velike setvospremače tako da prednji kraj osloniš na topling a zadnji na rotore ili ako ima točkove tako da nema potrebe koristiti plivajući.
 
Kod mene na rusu ako hoces da ores oko 30-35 moras na broju 6 da bude rucica. Nekada dok nismo hidraulik cackali tu dubinu je imao izmedju broja 4 i 5 u zavisnosti od zemlje. http://i50.tinypic.com/2lom4y.jpg Za kakvo stelovanje sluzi ta zaokruzena rucica, a za sta ta druga?
 
Kod mene na rusu ako hoces da ores oko 30-35 moras na broju 6 da bude rucica. Nekada dok nismo hidraulik cackali tu dubinu je imao izmedju broja 4 i 5 u zavisnosti od zemlje. http://i50.tinypic.com/2lom4y.jpg Za kakvo stelovanje sluzi ta zaokruzena rucica, a za sta ta druga?

E na toj zaokruženoj polugici mi je majstor štelovao hidraulik. Druga ne znam čemu služi. Inače, on je još zimus (kad mi je pretresao traktor) na skali povukao dve crte flomasterom na otprilike 2.75 i 4.75, i rekao da u tom opsegu radi plivajući hidraulik, mada sam ja sad video da ipak radi i malo preko te gornje crte (npr. na 5.5 mi je isto radio plivajući - kad uđe u tvrdo on malo podigne plug, vidim to po točku). Što se tiče plivajućeg režima, kod mene radi sasvim korektno - bez problema može da ore bez točka (točak podignem toliko da u mekanom ne potone plug više nego što hoću, a na radnoj dubini je koji cm u vazduhu), rekao bih negde u rangu Rakovice.
 
Radi vam korektno zato sto taj traktor ima malo vise snage za to sto radi pa ne oseti to prpadanje i iskaknje.... a da je tu motor od rakovice da vidim sto bi radio korektno!
 
Ma gde vi to štelujete plivajući položaj na MTZ-u?
ispod kabine u pravcu sedišta se namešta plivajući režim

- - - - - - - - - -

Radi vam korektno zato sto taj traktor ima malo vise snage za to sto radi pa ne oseti to prpadanje i iskaknje.... a da je tu motor od rakovice da vidim sto bi radio korektno!
Kakve to veze ima sa snagom traktora i motora?Priča se povela o hidraulici i adekvatnom radu plivajućeg režima
 
Pa ima i to velike.... Ali ne vredi da se raspravljamo o plivajucim hidrauliku na rusu jer ko god kaze da to radi dobro nije radio sa boljim. Ja iskreno mislim da je to tesko sranje!
 
Radi vam korektno zato sto taj traktor ima malo vise snage za to sto radi pa ne oseti to prpadanje i iskaknje.... a da je tu motor od rakovice da vidim sto bi radio korektno!

Ok, verovatno je i to, ali ja na rakovici mnogo više osetim cimanje hidraulika kad malo podigne plug nego kod rusa. Odnosno imam utisak da Rakovica uvek malo zakasni sa dizanjem pluga i onda on za to vreme propadne još dublje pa traktoru bude još teže (a dobar mi je hidraulik na Rakovici tj. mogu da orem sa njom bez točka). Kod rusa je to mnogo manje, skoro se i ne oseti (ok, slažem se ja da to neće toliko osetiti tarktor po pitanju vuče, ali ja svakako osetim kad on cimne hidraulik na gore (bez obzira što mu nije teško) i to je mnogo manje nego kod Rajke). Imam i IMT, i na njemu se to cimanje ni ne oseti, tj. on to cimanje radi u kontinuitetu i jednostavno se ne oseti kao cimanje...
 
Nazad
Vrh