MTZ Belarus

To je normalan mehanizam kod skoro svih vodeno hlađenih motora. Za to služi opruga na čepu.
Kada vrela voda nabije temperaturu i pritisak onda taj pritisak savlada otpod opruge i istera kritični višak na odušak. Čuva sistem hlađenja od opterećenja.
Kao što je grunt iznad napisao količina izbačene vode zavisi od količine rashladne tečnosti i kapaciteta rashladnog sistema.
Mislim da su to najosnovnije stvari što se tiče mehanike i sistema rada motora sa vodenim hlađenjem.

Bitna stavka je i sam čep koji bi trebalo da je odgovarajući jer on ima svoje sedište na ulazu hladnjaka i ako on nije odgovarajući i ako ne zatvara pritiskom opruge hladnjak onda može da se desi da voda pljuska napolje. Trebalo bi čak i da ima i gumica na samoj površini naleganja čepa na sedište u hladnjaku al to je već viša filozofija za naše uslove.
 
Radoslave, ovo što je sremac84 napisao u prethodnom postu se meni dešava na 52, izbacuj na odušak. Ja ga napunim do vrha a on sam izbaci oko 2,5 litre i posle toga ne izbacuje.
Gledao sam i na odušak od samog starta čim sam primetio da nestaje vode i ni kap nije izbacio, a imam i plastične blatobrane:osmeh: Zato isključujem ovu mogućnost koju navode Sremac84 i BokiBole.Kod mene je gumeno crevo na odušku i izbačeno je napolje nuz blok motora kao i crevo od iber-laufa baš iz tog razloga da bih uočio ako dođe do nečeg sličnog.Kod mene je već velika potrošnja vode . Sinoć sam u hladnjak dosuo 5 lit. je falilo , jutros stoji voda netaknuta.Mislim da su kolege koje su rekle da je probio dihtung glave bile u pravu.Žaregakovo je dao najprecizniji odgovor da je u pitanju blaži oblik proboja dihtunga i da voda faktički prolazi do cilindra ,sagoreva zajedno sa naftom i zato nestaje,videćemo kad skinemo glavu. Koji se bude belio taj je dobio i vode.Kolega i ja posle Petrovdana idemo na posao. Dihtung je kupljen oko 6 eur ,ravnanje glave će izaći oko 10eur moment ključ imamo a našao sam na podatak da se glava steže na 16-18 kgm odnosno oko 160-180 kpm,a za ostalo u kakvom je stanju će vidimo kad krenemo.Jel ima tu neki raspored kod skidanja i vraćanja šrafova na glavi ili je sasvim svejedno?
 
17 lit., a Δt= ~ 60-70°C, to je ~ 6-8 % ( teoretski ~ 2,5, ali samo teoretski, pa zato pisem 6-8 % max.max. 10%). To je maximalno 1,5 lit. (teoretski mnooogo manje, a i ovako), a' ne 4 lit.. 4 lit. je ipak mnogo...


http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/ter...gulasa/a-viz-kiveteles-hotagulasi-viselkedese

http://hu.wikipedia.org/wiki/Hőtágulási_együttható

- - - - - - - - - -

Gledao sam i na odušak od samog starta čim sam primetio da nestaje vode i ni kap nije izbacio, a imam i plastične blatobrane:osmeh: Zato isključujem ovu mogućnost koju navode Sremac84 i BokiBole.Kod mene je gumeno crevo na odušku i izbačeno je napolje nuz blok motora kao i crevo od iber-laufa baš iz tog razloga da bih uočio ako dođe do nečeg sličnog.Kod mene je već velika potrošnja vode . Sinoć sam u hladnjak dosuo 5 lit. je falilo , jutros stoji voda netaknuta.Mislim da su kolege koje su rekle da je probio dihtung glave bile u pravu.Žaregakovo je dao najprecizniji odgovor da je u pitanju blaži oblik proboja dihtunga i da voda faktički prolazi do cilindra ,sagoreva zajedno sa naftom i zato nestaje,videćemo kad skinemo glavu. Koji se bude belio taj je dobio i vode.Kolega i ja posle Petrovdana idemo na posao. Dihtung je kupljen oko 6 eur ,ravnanje glave će izaći oko 10eur moment ključ imamo a našao sam na podatak da se glava steže na 16-18 kgm odnosno oko 160-180 kpm,a za ostalo u kakvom je stanju će vidimo kad krenemo.Jel ima tu neki raspored kod skidanja i vraćanja šrafova na glavi ili je sasvim svejedno?

I meni se cini, da je Zare u pravu (na zalost).

Ima "raspored" stezanja srafova na glavi - u vezi ovoga pitaj iskusnije kolege.
 
Gledao sam i na odušak od samog starta čim sam primetio da nestaje vode i ni kap nije izbacio, a imam i plastične blatobrane:osmeh: Zato isključujem ovu mogućnost koju navode Sremac84 i BokiBole.Kod mene je gumeno crevo na odušku i izbačeno je napolje nuz blok motora kao i crevo od iber-laufa baš iz tog razloga da bih uočio ako dođe do nečeg sličnog.Kod mene je već velika potrošnja vode . Sinoć sam u hladnjak dosuo 5 lit. je falilo , jutros stoji voda netaknuta.Mislim da su kolege koje su rekle da je probio dihtung glave bile u pravu.Žaregakovo je dao najprecizniji odgovor da je u pitanju blaži oblik proboja dihtunga i da voda faktički prolazi do cilindra ,sagoreva zajedno sa naftom i zato nestaje,videćemo kad skinemo glavu. Koji se bude belio taj je dobio i vode.Kolega i ja posle Petrovdana idemo na posao. Dihtung je kupljen oko 6 eur ,ravnanje glave će izaći oko 10eur moment ključ imamo a našao sam na podatak da se glava steže na 16-18 kgm odnosno oko 160-180 kpm,a za ostalo u kakvom je stanju će vidimo kad krenemo.Jel ima tu neki raspored kod skidanja i vraćanja šrafova na glavi ili je sasvim svejedno?
Imas redosled po kojem se steze glava i to ides prvo sa 10kgm,a kreces od sredine glave pa u cik-cak levo i desno i kada stegnes onda stavis na preporucenu kilazu i opet istim redosledom zavrsis dotezanje glave!A ako se sutra setim slikacu ti u knjizi kako ide redosled stezanja i postavicu ti ovde!
 
Imas redosled po kojem se steze glava i to ides prvo sa 10kgm,a kreces od sredine glave pa u cik-cak levo i desno i kada stegnes onda stavis na preporucenu kilazu i opet istim redosledom zavrsis dotezanje glave!A ako se sutra setim slikacu ti u knjizi kako ide redosled stezanja i postavicu ti ovde!

Hvala Tomo ako se setiš dobro bi mi koristilo, ako ne opet dobro neću zameriti:osmeh::ppozdrav:
 
dscn0349.jpg
Za kolegu Radoslav78z sema stezanja glave na MTZ traktorima!
 
Zavisi od starosti traktora kad skineš glavu pogledaj brezone da nisu korozirali na mestu dokle je došla matica jer ako jesu moment ključ će preskakati i ako nije glava dotegnuta zbog te korozije, pišem iz ličnog iskustva meni se to desilo na 4 brezona koja su korozirala pa sam morao ponovo da skidam jer glava nije bila dovoljno zategnuta.
 
Traktor je 2007 god kupljen od prvog vlasnika sa napravljenih stvarnih 2500rs i nikad ništa nije dirano ni otvarano na motoru,pa sad j...m ga ako su korozirali promenuću i njih.
 
Jedan kolega ima problema sa mtz 82 u devetoj mu se cuje neko lupkanje kuckanje u menjacu da li neko zna sta bi moglo biti, cuje se i u devetoj redukovanoj, a u ostalim brzinama nema nikakvih problema, zna li neko sta bi moglo biti?
 
Traktor je 2007 god kupljen od prvog vlasnika sa napravljenih stvarnih 2500rs i nikad ništa nije dirano ni otvarano na motoru,pa sad j...m ga ako su korozirali promenuću i njih.
Kolega! nema potrebe da se menjaju brezoni. Zameni dihtung glave i teflone, proveri ventile zameni uloske brizkaljke. Ostalo vizualno ce se kasti, ali ne verujem da ima neki veci kvar, jer za to je potrebno mnogo vise vremena...( radnih sati)
 
Ne znam kakva je hidraulika na 1025, ali ako je ista kao na 82.1 (820) onda je veći broj dublje prodiranje oruđa, tako je bar meni majstor objasnio kad sam kupio traktor. On mi je i podesio hidraulik pa je povukao dve crte između kojih je plivajući položaj, i između te dve crte važi da veći broj označava veću dubinu oranja. Osim jednog setvospremiranja nisam još ništa radio sa rusom tako da nemam sopstveno iskustvo, pa samo prenosim ono kako su meni objasnili...


upload pictures
 
Meni je rečeno da ako nije podešen regulator za finu plivajuću hidrauliku (nalazi se negde ispod kabine),brojevi na ručići neće imati funkciju.
 
Sad sam pričao sa komšijom koji ima 1025. On mi kaže da na njemu nije ista hidraulika kao na 820, i da kod 1025 ima tri položaja neke ručice ispod sedišta, a kod 820 dva položaja. On stalno drži na dvojci tu ručicu ispod sedišta, a kaže da na jedinici (ma šta to značilo :osmeh:) ne može plug da mu postigne dovoljnu dubinu...
 
Nazad
Vrh