MTZ Belarus

Ljudi, ne znam kako da vam kažem da se ne naljutite, ali grešite.
Mtz traktori o kojima ovde diskutujemo nemaju uopšte plivajući položaj, ni jedan. Pravi plivajući položaj ima Imt, Rakovica, Torpedo i ostali da ih ne nabrajam sve.
Pravi plivajući položaj je kada traktor ima neku oprugu koja reaguje na promenu otpora (sile) priključne mašine. Ta opruga je kod većine traktora gore gde se kači toplink, pa kad na primer plug udje u težu zemlju, on jače gurne topling, a on je povezan sa razvodnikom hidraulika koji malo podigne plug dok ne dodje opet do istog otpora. Da li to ima Mtz? Nema.
Neki traktori imaju donju osovinu poluga koja se lomi, pa prema tome odredjuju vučnu silu, na primer JD, Fiat.

Mtz ima hidraulični amortizer (koji se nalazi ispod kabine sa leve strane i liči na bocu za vazduh, ima jednu cev koja ide do razvodnika), preko ventila (plastični točak na tabli) je povezan sa cilindrom hidraulika. Podešavanjem tog ventila se menja brzina protoka ulja od cilindra do amortizera, pa zato može da ore plugom bez točka. Kad plug naidje na veći otpor teži da izadje iz zemlje, pa gura poluge hidraulika prema gore, sabija hidraulični cilindar koji vraća ulje u hidraulični amortizer, tako da plug ipak počne da ore pliće (diže se).
Ovaj sistem se kod Mtz naziva regulacija otpora, a ne plivajući položaj.
Ljudi često mešaju nazive. Plivajući hod nije isto što i slobodan hod poluga hidraulika.
 
zorancile je napisao(la):
Ljudi, ne znam kako da vam kažem da se ne naljutite, ali grešite.
Mtz traktori o kojima ovde diskutujemo nemaju uopšte plivajući položaj, ni jedan. Pravi plivajući položaj ima Imt, Rakovica, Torpedo i ostali da ih ne nabrajam sve.
Pravi plivajući položaj je kada traktor ima neku oprugu koja reaguje na promenu otpora (sile) priključne mašine. Ta opruga je kod većine traktora gore gde se kači toplink, pa kad na primer plug udje u težu zemlju, on jače gurne topling, a on je povezan sa razvodnikom hidraulika koji malo podigne plug dok ne dodje opet do istog otpora. Da li to ima Mtz? Nema.
Neki traktori imaju donju osovinu poluga koja se lomi, pa prema tome odredjuju vučnu silu, na primer JD, Fiat.

Mtz ima hidraulični amortizer (koji se nalazi ispod kabine sa leve strane i liči na bocu za vazduh, ima jednu cev koja ide do razvodnika), preko ventila (plastični točak na tabli) je povezan sa cilindrom hidraulika. Podešavanjem tog ventila se menja brzina protoka ulja od cilindra do amortizera, pa zato može da ore plugom bez točka. Kad plug naidje na veći otpor teži da izadje iz zemlje, pa gura poluge hidraulika prema gore, sabija hidraulični cilindar koji vraća ulje u hidraulični amortizer, tako da plug ipak počne da ore pliće (diže se).
Ovaj sistem se kod Mtz naziva regulacija otpora, a ne plivajući položaj.
Ljudi često mešaju nazive. Plivajući hod nije isto što i slobodan hod poluga hidraulika.
zasta sluzi ona pluga sto ide od nosaca toplinga do onog ventila ispred klipa(ispod sedista)?
 
Da bi ti poluge stale na zadatu visinu (onu koju zadaješ ručicom sa desne strane pored sedišta), da ne moraš da ga ciljaš sa onima na tabli.
 
ja sam mislio da to ima veze sa plivajucim hidroulikom,mada ja nemam ni taj ventil ni onaj amortizer tako sam kupio sad trenutno koristim hidroulik kao MTZ52
 
zorancile je napisao(la):
Da bi ti poluge stale na zadatu visinu (onu koju zadaješ ručicom sa desne strane pored sedišta), da ne moraš da ga ciljaš sa onima na tabli.
Zoki nisi u pravu,rus koji ima razvodnik ispod sedišta ima plivajući hidraulik u zavisnosti gde prebaciš onaj leptir i koliko brzo našteluješ na točkiću protok ulja i gde zakačiš topling.Znači kad sve lepo podesiš hidraulik radi kao i na torpeda ili imt samo malo grublje.
 
U pravu si, neki modeli imaju oprugu na toplingu i pozicioni regulator.
Ono što sam objašnjavao se odnosilo na osnovni model hidraulika, znači onaj koji nema dodatni razvodnik ispod sedišta i kome se topling kači na fiksno mesto.
 
zorancile je napisao(la):
Ljudi, ne znam kako da vam kažem da se ne naljutite, ali grešite.
Mtz traktori o kojima ovde diskutujemo nemaju uopšte plivajući položaj, ni jedan. Pravi plivajući položaj ima Imt, Rakovica, Torpedo i ostali da ih ne nabrajam sve.
Pravi plivajući položaj je kada traktor ima neku oprugu koja reaguje na promenu otpora (sile) priključne mašine. Ta opruga je kod većine traktora gore gde se kači toplink, pa kad na primer plug udje u težu zemlju, on jače gurne topling, a on je povezan sa razvodnikom hidraulika koji malo podigne plug dok ne dodje opet do istog otpora. Da li to ima Mtz? Nema.
Neki traktori imaju donju osovinu poluga koja se lomi, pa prema tome odredjuju vučnu silu, na primer JD, Fiat.

Mtz ima hidraulični amortizer (koji se nalazi ispod kabine sa leve strane i liči na bocu za vazduh, ima jednu cev koja ide do razvodnika), preko ventila (plastični točak na tabli) je povezan sa cilindrom hidraulika. Podešavanjem tog ventila se menja brzina protoka ulja od cilindra do amortizera, pa zato može da ore plugom bez točka. Kad plug naidje na veći otpor teži da izadje iz zemlje, pa gura poluge hidraulika prema gore, sabija hidraulični cilindar koji vraća ulje u hidraulični amortizer, tako da plug ipak počne da ore pliće (diže se).
Ovaj sistem se kod Mtz naziva regulacija otpora, a ne plivajući položaj.
Ljudi često mešaju nazive. Plivajući hod nije isto što i slobodan hod poluga hidraulika.

A kako jednom nema plivajući položaj a malo kasnije ima

zorancile je napisao(la):
U pravu si, neki modeli imaju oprugu na toplingu i pozicioni regulator.
Ono što sam objašnjavao se odnosilo na osnovni model hidraulika, znači onaj koji nema dodatni razvodnik ispod sedišta i kome se topling kači na fiksno mesto.

reč je o tim traktorima koji su se proizvodili u poslednjih 5-6godina oni imaju plivajući položaj
 
zorancile je napisao(la):
Zombie, pogledaj da li traktor ima ručicu sa desne strane pored sedišta i da li ima jedan plastični točak ispod tih ručica na tabli.
Ako ima to, onda ima i plivajući položaj. (To u stvari i nije pravi plivajući položaj, to je samo regulacija otpora).
Ako nema ni taj plastični točak ni ručicu pored sedišta, onda moraš da oreš sa plugom koji ima točak. Ručicom na tabli dižeš, spuštaš i staviš u slobodan hod.

EE to mene zanima. Koja ručica i u kojem polozaju stavlja u slobodni hod? Plug koji sam nabavio za buducu rusinu je Rabe, ev ga na slici (fergo ga je inače jedva odnio do garaze, jako je tezak)

2426brd.jpg


ovu kosilicu (FAHR KM24 185cm zahvata)

2v0ohag.jpg


i ovaj plug (Eberhardt), pomični, moze da se mile 120cm lijevo desno:

n3m69w.jpg



ima točak, pa svakako planiram da orem s točkom (zemlje je neravna, pa je jedino sa točkom i hidraulikom u slobodnom položaju moguće kopirati neravnine). Meni na rusu treba samo kontrola poluga (dizanje, spuštanje i slobodni položaj za oranje, košenje sa rotacionom kosom itd) i kipa. Ovaj 82.1 je 1999. godište i ima tri ručice za hidrauliku pored volana, a pored sjedišta je samo ručni gas, kardan i ručna kočnica, dakle nema taj točkić al još bolje, ja volim da je mašina što jednostavnija.

Primijetio sam da vrlo često novajlila sa rusima (kao ja) pitaju nešto, a drugi ih upute da pregledaju temu jer je to već negdje spomenuto, no pošto je tema već postala ekstremno velika i nepregledna, to je praktično nemoguće. Stoga predlazem, ako se modovi i admini slazu, da uz pomoć iskusnih korisnika različitih modela MTZ traktora, napravimo neki naš interni "udžbenik", u kojem bi obradili najvažnije module (upravljanje hidraulikom, mjenjačem i drugim kontrolama, osnovna odrzavanja i podešavanja i slično) uz slike (kako bi se mogli razlikovati različiti modeli (vidimo da se mnogi rusi razlikuju u kontrolama). Mogli bi otvoriti neku pomoćnu temu na kojoj bi iskusni korisnici opisali kako npr koriste mjenjač (klasični 18/4, sinhro 14/4..., kako šaltati i slično), hidrauliku ili ostalo te priloziti sliku kontrole koju opisuju (kako bi znali o kojem se modelu radi), a ja ću takva iskustva srediti, ubaciti slike, urediti teks, numerisati poglavlja i sve ostalo, te napraviti Uputstvo za korištenje u PDF formatu te ga uploadovati na neki od servisa. Na ovaj način bi izbjegli korištenje često loših i nejasnih uputstava za korištenje koja se nalaze na netu i stalno zapitikivanje novajlija o navedenim problemima. Ja bih preuzeo sav rad oko sredjivanja teksta, slika i skica (imam jako mnogo literature o MTZ traktorima, a jako dobro se snalazim sa obradom teksta), a vaše je samo da prenesete vaša iskustva. Kao što sam rekao, najbolje bi bilo da se otvori privremena tema na kojoj bi se takav materijal skupio, a ona se posle, nakon što uputstvo bude gotovo, mogla ukloniti, ako se admin i modovi slazu.

Na taj način pomogli bi svim novim korisnicima Belarusa i izbjegli stalno zapitkivanje oko jednih te istih stvari. Tema je jednostavno prevelika i postala je nepregledna, za pronalazanje nekog detalja potreban je najmanje jedan ili dva dana, pa mislim da bi izrada ovakvog internog uputstva bila zaista dobar potez koji bi svima pomogao.
 
zorancile je napisao(la):
U pravu si, neki modeli imaju oprugu na toplingu i pozicioni regulator.
Ono što sam objašnjavao se odnosilo na osnovni model hidraulika, znači onaj koji nema dodatni razvodnik ispod sedišta i kome se topling kači na fiksno mesto.
ti neki modeli su skoro svi modeli 82ke moj je78mo god.i ima oprugu na toplingu a ventil je skinut ja to nisam znao da gledam kad sam kupovao mada i da sam znao da nema taj ventil ja bih ga kupio zato sto je bio jeftin.najveci je fazon zasto ljudi oru sa tockom je to sto je komplikovano da se sve to usteluje a retko ko procita upustvo i pravilno ga primeni.
 
Attila je napisao(la):
To je jako pametno da se neko setio toga to je istina ako nekog interesuje nešto treba da pregleda bar 100 stranica da bi pronašao nešto šta ga interesuje.

I meni sinoć to palo na pamet, nema sanse da se nesto nadje kad zatreba, 287 strana se nakupilo priče. Ovako bi skupili prava iskustva i napravili uputstvo na osnovu toga za koje garantujem da bi bilo bolje od bilo kojeg drugog. Mogli bi da obradimo sve zivo, od volana, alnasera, struje, alternatora, mjenjača, hidraulike...sve sto je neko popravljao i sa čime ima iskustva kako se s tim radi i popravlja, šteluje itd. Kad to skupimo i ja sve sredim, napravim PDF, svako to moze skinuti sebi i isprintati da mu se nadje pri ruci kad nesto zatreba, jer sad kad krenu poslovi nije lako odvojiti par sati za prekopavajne teme da nadjemo kad je to i gdje neko spomenuo.

Mogli bi odvojiti to po temema, npr. jedan dan se iznose iskustva o mjenjaču, drugi dan o hidraulici, treci dan o popravci ovog, četvrti dan u štelovanju onog i tako redom.

Ja preuzimam kompletan posao oko teksta, a vase je samo da podijelite vasa iskustva. Molim admina da razmisli o predlozenom jer bi to zaista svima mnogo, mnogo pomoglo.
 
Rale 83 je napisao(la):
@danger
Hvala ti na ovoj slici.
Znaci ja reba i da sipam ulje ispod uloska filtera ,to nisam uradio :cool: hvala forunu
Ti meni ne verujes :sta:

Post je spojen: [time]1298624120[/time]
_________________________________________________
toshiba je napisao(la):
Ima ulja Rale, ULJA :haha:
 
zombie_666 je napisao(la):
Attila je napisao(la):
To je jako pametno da se neko setio toga to je istina ako nekog interesuje nešto treba da pregleda bar 100 stranica da bi pronašao nešto šta ga interesuje.

I meni sinoć to palo na pamet, nema sanse da se nesto nadje kad zatreba, 287 strana se nakupilo priče. Ovako bi skupili prava iskustva i napravili uputstvo na osnovu toga za koje garantujem da bi bilo bolje od bilo kojeg drugog. Mogli bi da obradimo sve zivo, od volana, alnasera, struje, alternatora, mjenjača, hidraulike...sve sto je neko popravljao i sa čime ima iskustva kako se s tim radi i popravlja, šteluje itd. Kad to skupimo i ja sve sredim, napravim PDF, svako to moze skinuti sebi i isprintati da mu se nadje pri ruci kad nesto zatreba, jer sad kad krenu poslovi nije lako odvojiti par sati za prekopavajne teme da nadjemo kad je to i gdje neko spomenuo.

Mogli bi odvojiti to po temema, npr. jedan dan se iznose iskustva o mjenjaču, drugi dan o hidraulici, treci dan o popravci ovog, četvrti dan u štelovanju onog i tako redom.

Ja preuzimam kompletan posao oko teksta, a vase je samo da podijelite vasa iskustva. Molim admina da razmisli o predlozenom jer bi to zaista svima mnogo, mnogo pomoglo.
i ja se stim slazem pošto sam sad kupio rusa ima tu svašta pisano al čoveku treba 2 dana da pročita sve strane i nade ono što ga interesuje dobro di došlo ako bi neko malo razgranao temu po modelima ili po delovima traktora
 
@Rale,samo nemoj sad da to ulje menjas na 1000 radnih sati kao neki clanovi(clan),sto se tice pozicionih regulatora ili hidropojacivaca vecina rusa ih ima pocevsi od stare 82 mala kabina,pa noviji modeli do dan danas,552 takodje,neke serije 82.1 nemaju,e sad ima dosta njih koji su to izbacili na starim modelima jer su imali problema zato sto tada pozicioni regulator je radio u sklopu razvodnika hidraulika pa se desavalo da kad nesto kipujes on prvo digne poluge (npr...kipujes bunker beraca a on digne poluge i smota ti kardan ako nepazis),malo ko je to znao da popravi tada u to vreme pa se to izbacivalo jer ti rusi dobro oru i sa one dve poluge od ukupno cetiri,sad svi noviji rusi imaju nezavisnu hidrauliku tj. rad regulatora i razvodnika,svako radi za sebe a rucke sluze samo za kipovanje,i svi rusi imaju oprugu ispod toplinga,evo fotka novog tipa pozicionog regulatora
2s9d1fk.jpg

Post je spojen: [time]1298641067[/time]
_________________________________________________
@rale,ulje u korito sipas do onog ruba ili do onih rupica na plasticnoj kadici,ulje treba da je i u kadici i u koritu,koliko ti dugo teras bez ulja :sta:
 
zombie_666 je napisao(la):
Ja preuzimam kompletan posao oko teksta, a vase je samo da podijelite vasa iskustva. Molim admina da razmisli o predlozenom jer bi to zaista svima mnogo, mnogo pomoglo.

Jel ti to ozbiljno misliš? Ili se samo šališ?

Za takav posao ne plaćamo. Možeš dobiti samo majicu, ili kačket. ::namigivanje::
 
Branko je napisao(la):
zombie_666 je napisao(la):
Ja preuzimam kompletan posao oko teksta, a vase je samo da podijelite vasa iskustva. Molim admina da razmisli o predlozenom jer bi to zaista svima mnogo, mnogo pomoglo.

Jel ti to ozbiljno misliš? Ili se samo šališ?

Za takav posao ne plaćamo. Možeš dobiti samo majicu, ili kačket. ::namigivanje::

Što bi se šalio? ja prvi hoću da kupim Belarusa za mjesec dana, pa ću i ja prvi imati korist od toga. Ionako sam po cijeli dan pred kompom, radim na magistarskom, pa mi malo odmora od te teme neće škoditi. Jako brzo kucam, izuzetno dobro se snalazim sa obradom teksta, slika, dijagrama, a imam i mnogo literature (na ruskom nazalost, ali i to se moze rijesiti) pa skice dijelova neće biti problem.
Uopšte se ne šalim.

Mozemo krenuti tako što zadamo neku temu, pa nju obradjujemo dok ne skupimo dovoljno podataka. Potom idemo na sledeću i tako redom. Vidjeću kojim redom su obradjene teme u onom uputstvu sa Argopanonkinog sajta, pa mozemo istim rasporedom obradjivati tematiku, ali na osnovu realnih iskustava. Ja to u medjuvremenu sve sredim i uobličim u PDF i okačim na net i svi imaju veliku korist od toga.

Šta bi mi uopšte plaćali jbte, ja svaki dan otkucam po 20-30 strana teksta i napravim gomilu dijagrama i slika (magistarski mi je pri kraju, na ljeto u junu ili julu ga branim), rad sa tekstom mi je najmanji problem :veseljak::
 
Nazad
Vrh