MTZ Belarus

Koliko u prosjeku izdrži lamela kod 82.1, ono, prosječnog korištenja, uz oranje i slično? Ajd molim vlasnike rusa da podijele svoja iskustva. Svi me ovamo na mom kraju prepadaju da im lamela rikne svakih par stotina sati (mada ne znam odakle im ta informacija kad ovdje niko nema rusa).
 
Ma to su lazi druze, kod rusa nem kvacilanja, ako ide ide, ako nece, bolje smisli nesto drugo nego da ga dna kvacilu, meni lamele izdrzavaju i do otprilike 5 godina, ali mi traktori bas rade, mada mislim da mogu i duze da izdrze.
 
zombie_666 je napisao(la):
Koliko u prosjeku izdrži lamela kod 82.1, ono, prosječnog korištenja, uz oranje i slično? Ajd molim vlasnike rusa da podijele svoja iskustva. Svi me ovamo na mom kraju prepadaju da im lamela rikne svakih par stotina sati (mada ne znam odakle im ta informacija kad ovdje niko nema rusa).
mi na 82 nikad nismo menjali lamelu... :sta:
 
u većini slučajeva koje sam ja sreo na svim ruskim traktorima je problem u oprugama , one polako gube ili izgube elastičnost i onda usled ruske sirove snage lamela kliza :D
neiskusan vozač to ne osjeti i tako tjera , usled temperature opruge strašno stradaju , faca zamijeni lamelu , ona opet kliza i tako sve u krug
a o obradi nagaznih površina korpe i zamajca da i ne pričamo , to niko ne radi ::lose::

a isto tako da ne pominjem vozače koji samo odmahnu rukom kada im neko kaže da im je ''lamela pri kraju'' i ubjedjuju narod kako to nije ništa ako lamela polako i djelimično proklizava :udri:
 
Pa da, tako sam i mislio. Nema tu nekog pravila, stvar je samo u vozaču i održavanju. Koliko znam, kod rusa je vrlo bitno podmazivanje druk-ležaja i odrzavanje same spojnice, ovo što je Savo pisao. Kod mene bi lamela trajala 10 godina, s obzirom kakvi smo ja i otav pažljivi vozači (na 539 nikad ništa nije pipnuto već gotovo 40 godina, najveći posao na njemu ikad bilo je mijenjanje pumpe za vodu, a lamela nikad nije ni zasmrdila :) ). Rusina bi kod mene svakako vukla 2x12" plug, sijačicu za kukuruz 4 reda, rotacionu kosu 185cm zahvata (dva diska), nošenu tanjiraču 24 diska (mada se premišljam da mozda nabavim neku manju roto-drljaču, od 2.2m) i prikolicu (trasnport kukuruza i stočnog djubreta u jesen). Svi ti poslovi su njemu daleko ispod njegovih mogućnosti, pa kontam da bi, s obzirom da nikad ne bi ni bio pravo opterećen, trebao i dugo da traje.

Et, bikovi imaju da rastu još 40-50 dana, zavisno od cijene, valjda poraste, kod nas je niska skroz :(
 
savoris je napisao(la):
u većini slučajeva koje sam ja sreo na svim ruskim traktorima je problem u oprugama , one polako gube ili izgube elastičnost i onda usled ruske sirove snage lamela kliza :D
neiskusan vozač to ne osjeti i tako tjera , usled temperature opruge strašno stradaju , faca zamijeni lamelu , ona opet kliza i tako sve u krug
a o obradi nagaznih površina korpe i zamajca da i ne pričamo , to niko ne radi ::lose::

a isto tako da ne pominjem vozače koji samo odmahnu rukom kada im neko kaže da im je ''lamela pri kraju'' i ubjedjuju narod kako to nije ništa ako lamela polako i djelimično proklizava :udri:
savo u pravu si ali i nisi. problem je sto opruge nalezu direktno na plocu koja pritiska lamelu. normalna stvar je da se ta ploca zagreva pri radu ali sto vise hakas-opterecujes kvacilo sve vise se zagreva ploca i sve vise i vise kali opruge. opruge gube elasticnost postaju tvrde i gube svoju funkciju. ako je neko rastavljao starog rusa(kvacilo naravno) i malo obratio paznju mogao je videti da su oni imali izolatore izmedju opruga i ploce. nazalost te izolatore vise ne postavljaju i otud problem klizanja. o ovome sam vec pisao u temi rakovica jer i ona ima slican problem.
 
sinisa1979 je napisao(la):
savo u pravu si ali i nisi.

kako nisam :sta:
pa zar ne pričamo istu stvar :sta:

aha ,sada vidim šta nisam dobro rekao
u većini slučajeva koje sam ja sreo na svim ruskim traktorima je problem u oprugama , one polako gube ili izgube elastičnost i onda usled ruske sirove snage lamela kliza

a sve to počinje nekim nadrkanim vozačom koji misli da je rus traktor koji ne treba ni trunku pažnje


rus je kao stara dama :ppozdrav:
 
ne ne sve si ti dobro rekao! ja sam samo objasnio zasto dolazi do toga da opruge slabe! bar se nadam da sam shvacen. i da,svaki traktor iziskuje makar malo paznje ne samo rus. a to sto u fabrici nisu odradili sve kako treba to je opet neka druga prica. sve u svemu kvacilo moze da potraje a i ne mora. od mnogo cega zavisi. ono sto bih ja uradio kad dodje do rastavljanja je to da ga ne bih sastavio bez izolatora i novih opruga!
 
zao mi je sto nisam slikao kad smo pravili kvacilo.... ali mogu da ti slikam od imt-a pa da vidis kako to izgleda.
 
'bem li ga... mene asocira na materijal za zaptivace(klingerit kod nas tako kazu) samo sto je bar jedno 3-4 mm debljine.
 
Da ponovimo gradivo malo ;motor od 820 i 892 se razlikuju u ;
- punjenje pumpe
- stelovanje dizni
- turbini
- obrtajima motora 1800-2200
- tegovima na radilici
jel tako ili ne
 
kupljen i postavljen onaj planetarni alnaser , pali za divno čudo , koliko će da potraje ostaje da se vidi , ne bih rekao da na velikim minusima može ''muški'' da zavergla ali i to ostaje da se vidi :D
litvanski , 70e

a za svaki slučaj sam kupio i nov rotor i bendiks na onaj ruski alnaser pa ću njega da sklopim kada budem imao vremena i stavim na traktor a ovaj ''planetarac'' ostavim u rezervi jer mi paše na sva tri traktora
rotor 50e , bendiks 10e
 
Nazad
Vrh