MTZ Belarus

Koliki je na kraju dovoljan akumulator za 82-jku koja dobro pali, a paljenje je na 12V.

- - - - - - - - - -

@ NA Da znaš da sam juče gledao oglase i traktor mi je bio poznat. A i adresa čini mi se Adaševci na oglasu. Mislio sam da ti prodaješ a ni cena nije bila nešto velika
Ne moze biti poznat jer ovaj traktor nije bio na slikama do sad, ali je bio u mom dvoristu. Kako da kazem decko kome sam prodao mi je do sad bio najbolji drug, za dalje cemo videti.
Prosle godine kad sam meni kupio MTZ, moj 560 sam prodao isto drugu i on mi je jos uvek drug, nadam se da ce tako ostati i sa ovim drugom. A i otisao je za dosta manje para, npr za popust moze da kupi 2 zanje gume.
 
Malo si me zbunio,i ja sam ko i pešut ubedjen da sam ga video na oglasima,i odma pomislio na tebe....a što se toče tegova,meni se svidjaju,i ruku na srce bar su skuplji od njegovih fabričkih...i bolji su za gurati prikolicu pod većim uglom..
 
Koliki je na kraju dovoljan akumulator za 82-jku koja dobro pali, a paljenje je na 12V.

- - - - - - - - - -


Ne moze biti poznat jer ovaj traktor nije bio na slikama do sad, ali je bio u mom dvoristu. Kako da kazem decko kome sam prodao mi je do sad bio najbolji drug, za dalje cemo videti.
Prosle godine kad sam meni kupio MTZ, moj 560 sam prodao isto drugu i on mi je jos uvek drug, nadam se da ce tako ostati i sa ovim drugom. A i otisao je za dosta manje para, npr za popust moze da kupi 2 zanje gume.
Ako je brzi anlaser-110 ah,ako je ruski anlaser-140 ah...
I da,onaj traktor je bio u oglasima,nalepnice na haubi,prednje felne sa 8 rupa,tegovi od imt,farovi novi tip...

- - - - - - - - - -

Jel ima neko ideju kako da izvadim krajeve spona na 820 one dve do kartera ispod hladnjaka?
Sta te tacno muci?ako imas muke sa konusom,samo nategni,cekic i udri po kretaci.
 
Ja sam jedno vreme tražio i našao sam nove ruske u Kaću ili Baču ne znam sad za 19000din oba,ali odustao sam jer imam spremač od 2.9m a to je uknap.
 
Da li je neko ugradjivao LED radne farove pošto ovi standardni vuku mnogo struje? Jel ima neko preporuku koje da stavim. Od koliko vati maksmalno da bude jedan (4 ukupno) kako ne bih imao problema?
 
Imam pitanje, a radi se o sledecem da traktoru ne sija lampica pobude za alternator, kad spojim ispitivac na dovod struje do lampice ona ne sija.
E sad zicama se gubi trag u snopu, pa imam pitanje da li mogu sa brave da uzmem "kontakt struju" i nju spojim na lampicu, a ove zice da raskacim trajno(po cenu da ampermetar ne radi). Alternator ima samo 2 zice,znaci moglo bi se spojiti da sijalica sa brave dobije struju nadam se.

Drugo pitanje oko ovih releja, s desna na levo ventilator, pa grejac su mi jasni, ali ova dva nisu.


 
@North ARMY

Koji imaš alternator, ruski ili neki drugi, npr. neki naš. Kakav je regler? Jel možeš slikati instrument tablu.

Evo zašto, instalacije na novijim tipovima, (koliko sam ja gledao - a to uzmi sa rezervom jer se tu nisam udubljivao), nemaju kalsičnu lampicu za alternator. Ona lampica koja je pored voltmetra u onom velikom zajedničkom satu je ustvari havarijska lampica kad ne radi punjenje i to (opet nisam siguran) samo kod varijanti gde je paljenje na 24V pa da se primeti kad crkne onaj pretvarač kod hladnjaka.

Što se tiče relea, s' leva na desno - prvi je automat za migavce, a drugi je rele startera.
Nisam siguran šta je treći - verovatno grejač, a ova zadnja dva su relei farova (jedan za oboreno a drugi za dugo svetlo). Ta oznaka na šini iznad relea ne mora da je tačna.

Uzgred, plava žica koja je na masi (na šrafu koji drži drugi relej) je zbog toga da izbegneš stavljanje menjača u (ne znam koji položaj) kod paljenja (jer ta žica je masa špulne relea startera i ona ide preko tog nekog prekidača koji spaja na masu kad je (valda) menjač (brzi/spori hod) u neutralnom položaju (ja to ne znam jer je i kod mene namešteno da možeš paliti bez diranja menjača- tj. prethodni gazda je tako namestio). A masa na tom mestu je slaba, ako ti se nekad desi da neće da zavergla promeni mesto masi sa te šine na šraf koji spaja donji pleh (pleh ispod relea) sa konstrukcijom kabine (to je otprilike tačno ispod prvog relea).
 
Alternator je ruski(regler ne znam kakav je tacno, nije da ne puni, nego ne sija sijalica pobude), kad spojim glinericom one 2 zice koje su na alternatoru ona sija, znaci te zice su u redu.
Traktor je 99-to godiste, pali na 12V, znaci nema nikakve pretvarace, ampermetar je mali na posebnom satu, na 2 i 3 slici se vidi kontakt brava i "sijalica" na koju dolaze 2 debele crvene zice iz dubine instrument table i zuta zica koja bi trebala da odlazi na alternator.

Radi se o onom traktoru koji je kratko bio u oglasima, sad je kod dobrog druga i danas smo malo sredjivali tipa radio, ventilacija...sve to sporedno smo super utegli, ostao je jos alternator da se uradi, pa cemo imati slicne traktore i prikljucke.

Druga opcija je da ubacim neki alternator od Yuga-Stojadina.
 
Kad smo već kod struje. Jel zna neko odakle je najpogodnije da izvedem napajanje za radio?

Neke varijante instalacija imaju opciono izvedenu posebnu žicu (trebalo bi roze boje) u gornji deo kabine baš namenjenu za radio, koja ide sa kontakt brave i to sa položaja ključa u levo u odnosu na "0". Tako da možeš da slušaš radio i kad je ugašen traktor a da ti ne svira zujalica. Naravno, i kad je upaljen traktor (kotakt ključ u položaju "1") tu postoji napon i možeš da slušaš radio. U principu ta žica postoji u snopu žica koje su namenjene za gornji deo kabine, ali samo do sastava ispod instrument table, a dalje sa tog sastava do gornjeg dela kabine negde postoji ta žica a negde ne. Mislim na ove novije traktore.

Ako ne postoji ta žica, onda postoji još nekoliko žica koje sa osigurača idu u gornji deo kabine: jedna žica koja je za brisače (prednji i zadnji), jedna žica koja je za ventilator grejanja, jedna žica koja je za prednje radne farove, jedna žica koja je za zadnje radne farove i svetlo u kabini. I opciono postoji još jedna žica samo ako postoji uslovni rele za ventilator grejača (taj ventilator je valda 90W pa da se spreči pražnjenje akumulatora ako taj ventilator radi dok traktor nije upaljen). Sve ove žice idu sa 25A osigurača (ventilator grejača sa 15A) i sve jedno ti je sa koje ćeš uzeti napajanje za radio. Samo tu sve ostaju pod naponom čak i ako ugasiš kontakt ključ pa ti se može desiti da ti ostane upaljen radio (ok, postoji još i prekidač mase, ako njega ugasiš onda nigde nema struje).

- - - - - - - - - -

Kod mene neće da zavergla ako je u neutralu mora da ide ili u brzi/spori hod.

E to. Hvala! Kod mene je to poništio prethodni gazda, pa nikad nisam to koristio (i zato ne znam), a po analogiji sa IMT-om i Rakovicom gde ručica brzi/spori hod treba da je u neutralu da bi traktor mogao da upali sam mislio da je tako i kod rusa. Poenta je da se izbegne slučajno kretanje traktora prilikom startovanja.
 
Alternator je ruski(regler ne znam kakav je tacno, nije da ne puni, nego ne sija sijalica pobude), kad spojim glinericom one 2 zice koje su na alternatoru ona sija, znaci te zice su u redu.
Traktor je 99-to godiste, pali na 12V, znaci nema nikakve pretvarace, ampermetar je mali na posebnom satu, na 2 i 3 slici se vidi kontakt brava i "sijalica" na koju dolaze 2 debele crvene zice iz dubine instrument table i zuta zica koja bi trebala da odlazi na alternator.

Radi se o onom traktoru koji je kratko bio u oglasima, sad je kod dobrog druga i danas smo malo sredjivali tipa radio, ventilacija...sve to sporedno smo super utegli, ostao je jos alternator da se uradi, pa cemo imati slicne traktore i prikljucke.

Druga opcija je da ubacim neki alternator od Yuga-Stojadina.

Pređi na tu drugu opciju.Mi smo imali mnogo problema,naročito sa reglerom a i sa alternatorom.Moraš da presečeš.I najbolje je akumulator postaviti sa leve strane,ispred stepenica ili ćeš stalno imati problema sa strujom da nećeš znati gde da gledaš.
 
Drugo pitanje oko ovih releja, s desna na levo ventilator, pa grejac su mi jasni, ali ova dva nisu.

Rekoh malo pre kako sam mislio, ali je sasvim moguće i da si ti u pravu, tj. da su oznake na šini ispravne. U tom slučaju bi relei bili ovi (s' desna na levo):

ventilator - ali verovatnije blokada ventilatora kad je traktor ugašen nego pogon ventilatora
grejač
blokada startera
starter
automat migavaca
 
Nazad
Vrh