MTZ Belarus

E kad sam vec spomenuo Macara,zeleo bih da vam ispisem pricu koju sam imao sa njima i delovima koje prodaju...naime:
Radili smo menjac i diferencijal na mtz 82,1,raspitivali se za delove i pao je dogovor da kod Macara uzmemo sve...otisli smo za Ns,uzeli sve sto je trebalo,pa na kraju i sklopove da uradimo motor(samo je pomalo trosuckao ulje,sve ostalo je bilo cakum pakum,znaci verovatno bi i karike bile dovoljne-pritisak ulja je imao jako dobar)Sklopovi bili preporuceni i od strane Dangera
Menjac i diferencijal je radjen kuci,a polumotor je radila masinska radionica...nakon sklapanja traktor je razradjivan prazan,zatim je prskao,i nakon zamene ulja krenuo u transport...jedno jutro krenuli smo u vrsidbu(naravno obavezna provera ulja i antifriza) i na pola puta ni manje ni vise klip pukne na pola(tamo gde ide uljna karika i bolcna) i izleti kroz blok...nisam znao sta me je snaslo,koji je to zvuk bio!
Reklamirali smo u Ns,slali delove za Madjarsku,pa dalje kod proizvodjaca sklopova...nakon par meseci zvali su nas od Macara i rekli nam da dodjemo-kada smo dosli rekli su nam da je reklamacija odbijena,ali da ce on o svom trosku da obezbedi delove koji su bili osteceni sa novima,a blok motora polovnim,ali ispravnim...

Preuzeli smo tada radilicu,sklop,lezajeve,klipnjacu,dihtunge...ostalo je jos da obezbedi blok,rekao je da ce se javiti kada nadju...a nadam se da hoce,do sada je ispao korektan,da ne bi kvario pricu koju sam sada ispisao.

Ps:budite jako pazljivi pri kupovini delova za mtz,ima jako puno LOSIH kopija,a i sto je original nije iskljuceno da ima propust neki,iako je cena veca...za ove sklopove su rekli da nisu imali niti jednu reklamaciju,da su prodali ih jako puno...najskuplji su bili i opet eto kako se prica zavrsila.

Ovako je to izgledalo
4BOZt.jpg
 
A kakvi su sa kvalitetom ovi Habi u Mađarskoj,jel ugrađivao neko nešto od njih?
 
Nemogu vjerovati da si sve dobio, on je ipak samo trgovac, nije proizvodac, da bi trebao odgovarati......eto sto nekom znaci obraz, svaka cast!!
 
Kod nas je na nekoliko modela pucala radilica i klip proletao kroz blok. Na jednom grbavom 1025 se to desilo slicno kao kod Srdjana, posle uradjenje generalne opravke motora i posle cca 50 sati klip je proleteo kroz blok.
 
Vidio sam nekoliko slucajeva, i neznam kako radilica moze puknuti, ona je ipak kovana, jedino da se raspadne neki lezaj, pa dobije udarce, onda bi mozda i shvatio
 
Nemogu vjerovati da si sve dobio, on je ipak samo trgovac, nije proizvodac, da bi trebao odgovarati......eto sto nekom znaci obraz, svaka cast!!
Nismo sve dobili,ostao je da nadje polovan blok...inace zasto da ne dobijemo,nije moja krivica,imam racune sve,cak svaki sklop ima svoj maticni broj,i to sam im dostavio...ne bi ulazio u dalju raspravu,to me se ne tice,ali neka on to sa dobavljacima i proizvodjacem resava...mi smo svoje odradili sto je bilo trazeno...slikao,pakovali delove,slali...morali smo drugi kompletan motor da kupimo zbog tog poroznog sklopa.Kada smo izvadili onaj gornji deo klipa bio je kao prethodni dan da je stavljen.Inace ostavili smo mu tada skoro 1 000 eura...i naravno da ocekujem da se refundira ta havarija-bar deo u delovima,ipak nije to Rumski vasar,pa ko koga uvrne.

- - - - - - - - - -

Kod nas je na nekoliko modela pucala radilica i klip proletao kroz blok. Na jednom grbavom 1025 se to desilo slicno kao kod Srdjana, posle uradjenje generalne opravke motora i posle cca 50 sati klip je proleteo kroz blok.
I ovaj je imao slicno sati Bojane...
 
Nemogu vjerovati da si sve dobio, on je ipak samo trgovac, nije proizvodac, da bi trebao odgovarati......eto sto nekom znaci obraz, svaka cast!!




Nazalost nisu svi trgovci ovakvi. Letos mi na Vladimircu pukne osovina zadnjeg tocka koja prolazi kroz zadnji bocni reduktor. Zamor materija posle 35 god rada sto je i prihvatljivo. Sezona, jurnjava na sve strane, polovnu nigde nisam uspeo naci pa porucim novu kod Vase Rusa. Na pitanje kakvog je kvaliteta nova ide onacuvena recenica: "Niko se nije zalio". U kompletu sa osovinom ide dekli sto nosi semeringe, semerinzi i lezaj GPZ kako on kaze iz starih zaliha. Ceh oko 100e. Porucim to i kada je sve stiglo, spakujem i sipam novo ulje. Posle nekih 10 rh primetim cudan zvuk na desnoj strani. Sidjem i ugledam zadnji tocak nakrivljen na unutra. Ponovo na njivi skidanje tocka i rasturanje zadnjeg reduktora. Rezultat KINESKI ili ko zna cije proizvodnje lezaj 'GPZ' iz Vasinih 'starih zaliha' se raspao i napravio dzumbus. Nazovem Vasu objasnim sve lepo on kaze nemoguce. Ja mu posaljem slike on mi kaze ko zna sta si ti radio sa traktorom. I posle 20 minuta ubedjivanja otvoreno sam ga pitao ima li nameru da mi vrati novac ili posalje druge zamenske delove, on je otvoreno rekao citiram "Ja kada bih svakome vracao novac ne bih imao nikakvu zaradu". Zahvalio sam mu se ljubazno i prekinuo vezu. Posle sam jedva uspeo pronaci polovne delove osovinu i sve ostalo i kupljen je nov Timken-ov lezaj u kvalitetu. Posle 6 meseci rada sve je na svom mestu. Rezultat saradnje sa Vasom Rusom je gomila izgubljenih zivaca, minus 100e i ono naj glavnije 2 nedelje bez jednog traktora u spicu sezone. Malo sam se raspisao ali valjda ce nekome biti od koristi moje iskustvo sa ovim prodavcem, jer da sam i sam procitao ovako nesto na forumu drugacije bih prosao. Evo i neka slika Vasinih delova.



19987211_10211746488569229_1486849991_n.jpg





19970737_10211746487089192_386145930_n.jpg








19970543_10211746487809210_1250419414_n.jpg
 
Kod mene u selu su svi menjali radilice,klipove radili menjace.Prvi komsija na svom nzm koju oznaku nosi al tu je oko 90 ks taj se jadan namenjao delova nzm da li ima jos nesto original na njemu.Menjac je xxx puta radio a i radilicu,motor i svasta nesto.Ja na mom 820 da ne cuje zlo samo dihtung glave koji je otisao zbog termostata a i dok sam imao 920 nista.Mislim da su ovi kod nas sklapani jako lose dok su oni koji su dosli iz Belorusije u kvalitetu da se tako izrazim.Da li ovi iz Agropanonke ne ubacuju delove koji su namenjeni za taj traktor,tu konjsku snagu ili sta vec.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Taj belorus je u fabrici 70-80% jeftiniji nego sto se ovde prodaje.Sta da se ocekuje za te pare?Moj 892 je za 2100 sati rada tako pojebao pumpu visokog pritiska kao da je napravio 8000 sati.Jbg,svaka roba ima svoje trziste i svog kupca.
 
Vidio sam nekoliko slucajeva, i neznam kako radilica moze puknuti, ona je ipak kovana, jedino da se raspadne neki lezaj, pa dobije udarce, onda bi mozda i shvatio
Puca puca ,kao staklo.Mom kolegi na 82-ci 3 puta za 3 godine mislim je pucala,meni na Ursuz c360 2 puta za 2 godine,tj zadnji put je ove godine u sred setve pukla, iz cista mira,motor nije odradio ni 100 sati od pune generalne.Majstor kaze kao moguce da je prejako punjenje pvp pumpe,jer to je navodno bio razlog pucanja kod tog Belarusa.Uglavnom ,radilica je jedno veliko nista,ne mora ona imati lufta u lezajevima da pukne,ima jos milion nacina da se to desi.
 
Ih,pa ume ona da pukne i na Mercedesu,i na John Deeru i na Deutzu i jos nekim zvucnim imenima ali se to ne spominje puno.
Meni je na jednom Belorusu otpao teg sa radilice pa je izasao napolje izmedju PVP i anlasera da vidi sveta.
 
Pucala je mom ujaku radilica na JD motoru na kombajnu, motor su nagnuli u stranu, staru radilicu izvadili, ugradili drugu i nije odradio ni dan u žetvi puče i ta. Nije "trnovao" blok (ne znam da li se u Srbiji to drugačije zove). Stavio je IMR motor na taj kombajn i zbog velike turaže opet pukne radilica i mjenjao ju je isto bez ikakvih zahvata na bloku dva puta i kad je treća pukla, počeo je plaćati žetvu...

Taj kombajn s tim istim IMR motorom nakon trnovanja bloka i zamjene PVP s "traktorskom" vrši već 3-4 godine kod drugog vlasnika koji mi je dobar prijatelj i kome sam ja sve rekao šta je ujak s kombajnom radio.

Jednostavno, jednom kad pukne radilica, to (najvjerovatnije) nije bilo iz čista mira. Motor bi se trebao skidati i da se dosjedi ležajeva poravnaju u liniju i onda ide ugradnja druge radilice. Može proći i bez toga ali eto ujakov primjer na dva različita motora dokazuje da baš i nije pametno biti "pametniji" od ostatka svijeta.
 
Nama je pukla na torpedu 75. Razlog rano palenje. Mi smo ga kupili i terali bez kontrole. Posle loma uradjeno sve po ps-u i vise nije bilo problema.
 
Taj belorus je u fabrici 70-80% jeftiniji nego sto se ovde prodaje.Sta da se ocekuje za te pare?Moj 892 je za 2100 sati rada tako pojebao pumpu visokog pritiska kao da je napravio 8000 sati.Jbg,svaka roba ima svoje trziste i svog kupca.

Za ovo potpisujem,jako je velika razlika u ceni,a puno ljudi ni ne zna da se sklapaju posebno za Nemacko trziste...
 
Nazad
Vrh