MTZ Belarus

Verovatno je bilo pisano, ali ne mogu sad da nadjem, koliko antifriza ide u 1221.2... treba da zamenim ovih dana pa da znam koliko da spremim...
 
Ta sirena se u radu aktivira ako poraste teperatura iznad havarijske
Kod mene zujalica radi samo za pritisak ulja...za kriticnu temperaturu rashladne tecnosti ima samo lampicu na satu,ali tada nema zvucni signal...mada svakako ako se temperatura popne toliko da upali sirenu,steta je vec delimicno zagarantovana.na koliko tacno daje kontakt davac na kucistu termostata?tipa na kombajnu je na 125,sto je po meni van pameti.
 
Kod mene zujalica radi samo za pritisak ulja...za kriticnu temperaturu rashladne tecnosti ima samo lampicu na satu,ali tada nema zvucni signal...

E sad si me stavio u rebus, moram prvom prilikom kad upalim traktor isprobati to kod mene. A baš bi mi bilo glupo da nije i taj davač spojen na zujalicu, pre ću čuti zvuk nego videti lampicu jer nemam naviku da non stop gledam u instrument tablu. Doduše ne baš zvuk sa ove zujalice, ali neke pojačane da. :osmeh:

- - - - - - - - - -

na koliko tacno daje kontakt davac na kucistu termostata?tipa na kombajnu je na 125,sto je po meni van pameti.

Trebalo bi na 104-105 stepeni.
 
Mislim da je funkcija te sirene da te upozori ako lampica na koju je spojena zakaže pošto u tom slučaju neće zujati (valjda) kada se da kontakt. Zujanje se i ovako ne čuje od motora, moram da približim glavu tabli da bih je čuo. (predpostavka, nisam nikad petljao oko nje, danas ću :) pa ću vam reći tačno)
 
Medju oslonac za prednju vucu na 82.1 na koliko se steze kila sa kljucem jer mi proklizava kad ukljucim prednju vucu?

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
E sad si me stavio u rebus, moram prvom prilikom kad upalim traktor isprobati to kod mene. A baš bi mi bilo glupo da nije i taj davač spojen na zujalicu, pre ću čuti zvuk nego videti lampicu jer nemam naviku da non stop gledam u instrument tablu. Doduše ne baš zvuk sa ove zujalice, ali neke pojačane da. :osmeh:

- - - - - - - - - -



Trebalo bi na 104-105 stepeni.
Idi na otpad i uzmi zujalicu za plin iz auta, hoce volan iz ruku da ispadne kad javi da je plin gotov. :osmeh:
 
Питање за члана Дангер,дали си ставио јачу пумпу волана кад си уграђивао орбитрол и клип?
 
E sad si me stavio u rebus, moram prvom prilikom kad upalim traktor isprobati to kod mene. A baš bi mi bilo glupo da nije i taj davač spojen na zujalicu, pre ću čuti zvuk nego videti lampicu jer nemam naviku da non stop gledam u instrument tablu. Doduše ne baš zvuk sa ove zujalice, ali neke pojačane da. :osmeh:

Kako proveravaš to za temp.i zvučni signal?
 
Poslednja izmena:
Ovako:

prvo ---- ugasiš traktor da ne bi petljao nešto kod ventilatora da ti uhvati ruke, i isključiš kontakt

drugo ---- raskači žicu koja ide na davač za lampicu pritiska, i pazi da ona ne dodirne negde masu

treće ---- kratko spojiš žicu koja ide na davač kod termostata na masu. Time simuliraš da je davač uključio kod havarijskle temperature lampicu.

četvrto ---- daš kotakt i trebalo bi da svetli lampica temperature. Zujalica, ako je predviđena da se oglasi kod havarijske temperature će zujati. Ako nije predviđeno onda neće.
 
Čekaj nije mi nešto jasno oko ovog trećeg da li žicu od davača pritiska spajam kod termostata na masu, tako sam te razumeo
 
Čekaj nije mi nešto jasno oko ovog trećeg da li žicu od davača pritiska spajam kod termostata na masu, tako sam te razumeo

Ne, žicu od davača temperature koji se nalazi u kućištu termostata. Dakle onaj davač za lampicu temperature koji je kod termostata, a ne davač za sat temperature koji je u glavi. Taj davač (kod termostata) spaja tu žicu na masu kad temperatura vode ode preko 100 stepeni. Pošto je tebi ladan ugašen traktor ti spajanjem te žice na masu simuliraš kao da je sam davač spojio na masu usled prevelike temperature.

Žicu sa davača za lampicu ulja otkačiš i ostavljaš da visi u prazno. To je zato što kod ugašenog motora taj davač za lampicu ulja vidi da nema pritiska i spaja tu žicu na masu u samom svom telu. Time pali i lampicu ulja, ali i zujalicu. I sad ako ti već radi zujalica zbog tog davača pritiska ulja, kako ćeš znati da li zujalica radi zbog davača za temperaturu kad već zuji. Zato otkačiš žicu sa tog davača i onda ako zujalica bude radila radiće samo zbog davača temperature. Eto zato se ta žica otkačava.

Uzgred, evo sad sam išao da to probam na mom traktoru i uredno pali zujalicu taj davač temperature kod termostata. Znači da zujalica radi isključivo kod nedostatka pritiska ulja (kad je traktor ugašen ili kod havarije oko ulja kad traktor radi), ili kad temperatura vode poraste preko 100 stepeni.
 
Sve jasno probaću da vidim da li radi kod mene,za pritisak ulja je predviđeno paljenje zujalice čim padne na manje od 0.5bar.
 
Ne, žicu od davača temperature koji se nalazi u kućištu termostata. Dakle onaj davač za lampicu temperature koji je kod termostata, a ne davač za sat temperature koji je u glavi. Taj davač (kod termostata) spaja tu žicu na masu kad temperatura vode ode preko 100 stepeni. Pošto je tebi ladan ugašen traktor ti spajanjem te žice na masu simuliraš kao da je sam davač spojio na masu usled prevelike temperature.

Žicu sa davača za lampicu ulja otkačiš i ostavljaš da visi u prazno. To je zato što kod ugašenog motora taj davač za lampicu ulja vidi da nema pritiska i spaja tu žicu na masu u samom svom telu. Time pali i lampicu ulja, ali i zujalicu. I sad ako ti već radi zujalica zbog tog davača pritiska ulja, kako ćeš znati da li zujalica radi zbog davača za temperaturu kad već zuji. Zato otkačiš žicu sa tog davača i onda ako zujalica bude radila radiće samo zbog davača temperature. Eto zato se ta žica otkačava.

Uzgred, evo sad sam išao da to probam na mom traktoru i uredno pali zujalicu taj davač temperature kod termostata. Znači da zujalica radi isključivo kod nedostatka pritiska ulja (kad je traktor ugašen ili kod havarije oko ulja kad traktor radi), ili kad temperatura vode poraste preko 100 stepeni.
Kod mene (kupljen nov traktor) i nikada nista nije dirano oko struje ne pali za temperaturu,a lampica sija...tako da postoji mogucnost da kako je koji pijani rus sklapao-tako i radi.
 
Rastavi je i vidi kakvo je stanje, kad je moja pocela da zeza samo sam joj zamenio set gumica i radi kao sat vec par godina.
Odradjena zamena gumica u pumpi po vasem savetu i eno je na najmanjim obrtajima volan se mota malim prstom videcemo koliko ce trajati. Pumpa kad smo je rastavili nema nekih vidnih ostecenja sem sto su gumice bile bas propale!Inace set gumica kosta 300din kod rusa na najlon pijaci u NS-u jedino ako ko planira da ih kupujue obavezno da rastavi pumpu i ponese gumice sa sobom jer ima tri vrste gumica odnosno tri razlicita tipa pumpi!
 
Pa kad ispuštaš izmeriš otprilike kolko si ispustio i tako ćeš znati kolko ide ja obično kad menjam uvek pomešam u manji kanister od 3-4l i tako sipam i ako ostane ima da se dosipa ako zafali u neki traktor. Uvek uzimam 100% antifriz i mešam sa destilovanom vodom 1:1.
 
Nazad
Vrh