MTZ Belarus

Cvejo probajte za početak da promenete majstora. Tri sam 82-ke promenuo i sa nijednom nisam imao nekih većih problema, delove isključivo uzimam u Agropanonci. Trenutno od mtz-a imam 105-cu monoblok treća sezona kod mene kupljen polovan vozio bi i ja za teže radove nekog zelenka ali ni za ovog nemam posla stojimi barem 330 dana u godini. Još da napomenem zemlja nam je dobra za obradu i nemamo problem sa podzemnim vodama tako da za sve operacije u ratarstvu ima se vremena.
 
Ali ruku na srce Breznjev je koliko toliko udobniji od Radze, a a tisi da se ne prica. Uglavnom treba biti realan pa reci da smo mi sirimasniji od vecine zemalja pa zato i vozimo to sto vozimo.
U nemackoj Breznjev je zastupljen mozda u nekom mizernom procentu, ali mozda. Mogu se naci samo na istoku, dok na zapadu nema ni jednog. Dakle oni imaju lovu i voze sta valja, a mi beda i sirotinja sta moramo.
 
Ja ne mogu da razumem kad ljudi kazu Taj traktor ti je zaradio veci!Pa nije!Gazda,vlasnik ili kako vec je zaradio ne ide traktor sam.U zapadnom traktoru ce vozac uraditi vise za jedan dan samo zato sto je udobniji,tisi pregledniji itd..Da izvinete **greška ja to kad mu izremontujem menjac on krci kao krunjac,novo kuciste lezaj landara u njemu,kupis novi deo pa brusi prerezuj ili sta vec da bi doslo na mesto.I pored toga ne traje nikoliko.Da ne daljim vozim ga jer nemam pare za bolje a dosta sam ulozio da bi posyao traktor da ga dam u bescenje.Inace poredjenja radi ja sam par god radio sa Rakovicom 65 40 h.Oranje,setvospremanje i tanjiranje.Od kvarova je bila samo probusena guma i navojne sipke ma poteznicama.Nisam znao za kvar,dok nisam kupio rusa...

Pa kad budes ti svojim rukama vukao taj plug ili spremac onda si ti zaradio i kupio neki zapadni,ovako je ipak taj traktor zaradio za nesto bolje,a pricam i o onima koji su tim rusima stekli kapitala a sad serendaju po njima,drugo....zasto mislis da u jednom danu da uzmemo istu satnicu,istu konjsku snagu da ce jedan dzondir uraditi vise nego rus ili kinez svejedno,samo zato sto ima klimu gramer i slicno,totalno besmisleno.....i jos nesto,kupis traktor iz kraja 70-ih pocetak 80-ih i ocekujes da nemas kvara,jer mislis da se ni neki zapadni tog godista nebi pokvario posle toliko godina i xxxx radnih sati,jedino bi video koliko to kosta da se popravi menjac pa bi pravio tog rusa od blata,al ajd.....
 
Cvejo probajte za početak da promenete majstora. Tri sam 82-ke promenuo i sa nijednom nisam imao nekih većih problema, delove isključivo uzimam u Agropanonci. Trenutno od mtz-a imam 105-cu monoblok treća sezona kod mene kupljen polovan vozio bi i ja za teže radove nekog zelenka ali ni za ovog nemam posla stojimi barem 330 dana u godini. Još da napomenem zemlja nam je dobra za obradu i nemamo problem sa podzemnim vodama tako da za sve operacije u ratarstvu ima se vremena.
Druze ja ga sam odrzavam.Trebam dosta da pisem sta sam sve promenio kod njega samo to ce potrajati..Primera radi izremontujem nesto stavim lezaje u kvalitetu i ono crkne ili bruji posle par sati.Zasto zbog lose obrade koja je nula!Vozim traktor odkad znam za sebe nikad mi se nije desilo da upalim lamelu do rusa.Obrusen zamajac( obrusen ne obradjen na strug metalostrugari znaju nasta mislim) takodje i korpa.Nova lamela Tara,opruge..i zasmrdi posle par sati.Zasto zato sto je lose resena korpa.Traktor u extra kompresiji na malo vece opterecenje on se gusi zato sto mu je lak zamajac.Hidraulika ili dize ili spusta trece nema,nema plivajuci.Kabina lose pozicionirana mnogo gurnuta pozadi pa covek ne vidi poteznice.itd...
 
Pa kad budes ti svojim rukama vukao taj plug ili spremac onda si ti zaradio i kupio neki zapadni,ovako je ipak taj traktor zaradio za nesto bolje,a pricam i o onima koji su tim rusima stekli kapitala a sad serendaju po njima,drugo....zasto mislis da u jednom danu da uzmemo istu satnicu,istu konjsku snagu da ce jedan dzondir uraditi vise nego rus ili kinez svejedno,samo zato sto ima klimu gramer i slicno,totalno besmisleno.....i jos nesto,kupis traktor iz kraja 70-ih pocetak 80-ih i ocekujes da nemas kvara,jer mislis da se ni neki zapadni tog godista nebi pokvario posle toliko godina i xxxx radnih sati,jedino bi video koliko to kosta da se popravi menjac pa bi pravio tog rusa od blata,al ajd.....

I bilo sta da crkne,u krugu od 20 km imas deo po bagatelnoj ceni-sve da je i menjac crko,za dva dana uz malo volje i znanja je gotov i cepaj dalje,a za te zapadno crvene,zelene,plave i ruzicaste narucis deo-rok isporuke ako imas srece do 3 nedelje,za to vreme sedis i places,pa stigne deo,pa opet places jer kontas da deo kosta minimum ko komplet nov menjac za mtz,pa majstori,pa jos nesto usput u losem stanju,treba jos delova....eeeeeeeeeee...znam napamet svako mesto gde mu je ubacen sraf sa glavom 13 mesto ruske 12 i 17 mesto 14-sve i jedan sraf ide bez da je zapekao(pa kontajte sta to znaci),al opet ne zalim se...
 
Pa kad budes ti svojim rukama vukao taj plug ili spremac onda si ti zaradio i kupio neki zapadni,ovako je ipak taj traktor zaradio za nesto bolje,a pricam i o onima koji su tim rusima stekli kapitala a sad serendaju po njima,drugo....zasto mislis da u jednom danu da uzmemo istu satnicu,istu konjsku snagu da ce jedan dzondir uraditi vise nego rus ili kinez svejedno,samo zato sto ima klimu gramer i slicno,totalno besmisleno.....i jos nesto,kupis traktor iz kraja 70-ih pocetak 80-ih i ocekujes da nemas kvara,jer mislis da se ni neki zapadni tog godista nebi pokvario posle toliko godina i xxxx radnih sati,jedino bi video koliko to kosta da se popravi menjac pa bi pravio tog rusa od blata,al ajd.....
Da se vratimo na pocetak Ja sam taj trakyor kupio ne on mene.On vuce jer sam mu ja zakacio nesto od prikljucaka.Vise ce uraditi John Deere jer dok se ti okrenes na uvratu sa asihronim menjacem dok je zemlja laka kao kod mene pa plug potone i vracas ga Johan vec otisao.Pa onda stanes puklo crevo,pa promenis pa pisa na hladnjak,pa udihtujes,sere pumpa itd.
Daleko od toga da ja od starog traktora ocekujem da bude devojka znam ja koliko je sati ali ne ocekujem da nesto samo kod mene za 3 godine menjam 5 puta!Ovi sto uvoze traktore i uvoze iz 80 tih godina koji su tamo radili i naradili i sad dodju kod nas i dalje rade toliko o poredjenju.To sto nema tih starih traktora kod tebe ne znaci da se ne voze.Vec sam pisao vozim malog Clasa koji je star 40 god stariji od rusa,i vise radi nego rus a manje se kvari.izremontujem gumice na klipovima i manzetne,varijator koje su propapale od godina i miran sam sledecih 40 god.
 
Srdjane mozda su tebi delovi u krugu od 20 km jer si iz Rarosa kolko vidim.Meni je najblizi Novi sad.A ako treba na to da gledam,onda treba da vozim Clasa jer mi je blize Pancevo.
 
Vidi kada kupis polovan traktor, on je radio i pohaban je. Jednostavno to je tako, da je drugacije niko ne bi kupio nov traktor, vec bi beskonacno terali jedne te iste masine. Meni fergusoni od kako rade prilican broj sati, non stop se nesto sarafa. Kada napravi 500 sati u godini, tu mora otici barem 50-100e mimo redovnih servisa. To je tako, sve se kvari. Ono sto je cinjenica je da Breznjev i IMT su jeftini za odrzavanje. Nek ti crkne motor na 820, generalisaces ga za male novce ili ako ti je frka u agropanonku i uzmes nov motor. Za 24h traktor je u pognonu opet i tvoja proizvodnja ne trpi. Kod nas jedan veci paor je u sezoni prevoza kukuruza na mtz 1025, samo otisao u agropanonku i kupio motor. U toku noci su zamenili mu motor, sutra dan je taj traktor isao u prevoz. Koji zapadni traktor bi tako uradio servis? Dobio bi zamenski traktor kod nekih firmi, a da zamenis komplet motor mislim da to nijedna firma nema.

Jesenas na 82.1 su majstori lokalni menjali menjac. 250e menjac i ruke komplet. Sta mozes za te pare na zapadnom uraditi?
 
Pa kad budes ti svojim rukama vukao taj plug ili spremac onda si ti zaradio i kupio neki zapadni,ovako je ipak taj traktor zaradio za nesto bolje
Kad traktor bude sam sebi nasuo gorivo, platio to gorivo, zakacio prikljucak i slicno pa sam poradi na njivi onda se moze reci da je traktor zaradio, ovako je covek No1 u svemu tome, pa posle par praznih mesta dolazi gvozdje.
 
Svi se vodimo tom logikom da su jeftini delovi.A da li je neko uporedjivao koliko traje daj jedan recimo zupcanik iz menjaca na Rusu a koliko na john deeru?Na john deeru ce sigurno trajati tri puta duze.Pomnozimo sad zupcanik iz rusa puta tri plus ruke= ...i onda kazemo za zapadnjake su skupi delovi.Nisu skupi ako se redovno odrzava i proverava kao i na svemu.Lepo je rekao kolega vozimo jer nemamo za bolje i to je to.Barem je tako u mom slucaju.
 
Ja ne mogu da razumem kad ljudi kazu Taj traktor ti je zaradio veci!Pa nije!Gazda,vlasnik ili kako vec je zaradio ne ide traktor sam.U zapadnom traktoru ce vozac uraditi vise za jedan dan samo zato sto je udobniji,tisi pregledniji itd..Da izvinete **greška ja to kad mu izremontujem menjac on krci kao krunjac,novo kuciste lezaj landara u njemu,kupis novi deo pa brusi prerezuj ili sta vec da bi doslo na mesto.I pored toga ne traje nikoliko.Da ne daljim vozim ga jer nemam pare za bolje a dosta sam ulozio da bi posyao traktor da ga dam u bescenje.Inace poredjenja radi ja sam par god radio sa Rakovicom 65 40 h.Oranje,setvospremanje i tanjiranje.Od kvarova je bila samo probusena guma i navojne sipke ma poteznicama.Nisam znao za kvar,dok nisam kupio rusa...

Vidi jedan kolega ima 892 skoro kupio same 95 ks cetvrtak znaci priblizna konjaza i kaze da rus ima vise snage pa kako ce same da uradi vise od njega
I da dodam da koliko smo bedni neko ne moze da kupi ni rusa.
 
Imao sam par traktora raznih proizvodjaca ali od svih nekako MTZ je ipak po meni za nas male,srednje i osrednje devojka za svaki dan.IMT-a Brenu dok sam imao dzaba sto je nas proizvod ili poluproizvod kad trazis delove kao da trazis za nekog zapadnjaka pa brze delovi iz amerike ili Kine stignu nego za njega jbm ti ja taj posao napatio se sa njime,a ni malo nisam stedeo na njega nista polovno nisam dao da se ugradi samo novi delovi i dzabe.Pre ovog sad MTZ-a imao sam dva MTZ 50 i MTZ 52 Super e to su nedoder masine ali jbg moja kicma nije nedoder ali sto se odrzavanja tice kao biciklo prost i jednostavni crkla mi hidraulicna pumpa na 52-ci u 22h ja zovnem Vasu i Misu u NS kaze dok stignes pumpa ce te cekati ja gas odem donesem i odma ugradjena teraj dalje mozda sada jeste problem jer su i Rusi uklavirili da smo mi takav narod pa nas mozes jbti i samo da je dz ko jbe kvalitet bitno da sluzi ali u odnosu na druge ne moze biti povoljnije.za Brenu sam hid.pumpu cekao 10 dana i platio je 450evra,a za rusa 50 evra ej pa sve da je sluzila i 200 sati pa se isplati sto kaze Bojcetic.A i ruku na srce pa pogledajte svi svoje snimke sto ste kazili sa MTZ-eima pa niko ih ne zali taniraca 2000kg 28 listova skroz ukosena i vatra,trobrazni plug i do gredelja,podrivaci,setvospremaci i drljace sve predimenzionisano i samo vatra i posle nam krivi traktori kad crknu pa i nakovanj bi ce okrnjio.Jednostavno ja sam se za sada preporodio sa MTZ82.1 u odnosu na Brenu nju dok sam imao kao fakir sam sedeo na sedistu jeli nesto zaskripalo ja iskaci gledaj sta je odakle se cuje u glavi mi odma idu cifre i hiljadu muka koliko ce kostati ako je nesto veliko crklo,a ruja samo gas ne prelazim 1800 obrtaja sa njime i ne razmisljam jeli nesto zuji,cijuce,skripi.Znamo mi svi da je novo i zapadno vrh ali jbg za taj vrh treba biti i jak seo u Kubotu drugovi sto su kupili da nisu sva trojica bili pored nje pajserom bi me odvaljivali iz sedista koliko sam se zalepio ali i 45000evra je lepa cifra i svako bi od nas bio pametan i znao sta da kupi da nam je godisnji prihod bar 50000evra.I da imao minimum 100ha 1/1!Do tada MTZ i gas::traktor1::
 
Neko je pisao ovde na forumu da nova spojnicka osovina za Case od 120ks starog 20god kosta 1600e. Za te novce mozes kupiti 40spojnickih osovina za ruske traktore. Takdje se secam podatka da nova vodena pumpa za Steyer od 80ks starosti kao Case kosta 700e, a opcija remonta otpada jer nije fabricki predviđena a za to.
Tako da se ne bih slozio da cena delova ne igra veliku ulogu. Vecina nas manjih poljoprivrednika moze samo mastati o zapadnim traktorima i mogućnosti održavanja istih. Svi mi znamo Šta je bolje, ali mogućnosti su drugačije.
 
Nazad
Vrh