MTZ Belarus

Dokaz o onome što sam pisao se vidi i po broju stranica na ovom forumu.Ako ne računaš IMT svi zapadni i istočni traktori nemaju toliko stranica zajedno.Jednostavno ljudi neće da priznaju da ne mogu da savladaju rusku tehniku,čast izuzecima.
 
Sta je toliko komplikovano na ruskim traktorima da bi trebao kurs i da je toliko ne razumljivo.
Sto se menjaca tice 4 brze,4 spore,dva rikverca i deveta direktna plus reduktor kornjaca koji sve te brzine redukuje,jedino sto nije standardno i treba upamtiti gde je koja od tih 5 brzina na menjacu plus rikverc a mislim da to moze svako.
 
Nema on brze i spore na menjacu,tj moze tako da se gleda,npr 82-ka, kao spore 1,3,4 i 5-ta plus 2,6,7 i 8-ma kao brze ,ali ipak nije pravilno.Ne kontam kako moze njegov menjac biti toliko tezak,jednostavno ne mogu sve brzine stati u jednom rangu ,stoga ih ima dva ,jedino 9-ta brzina se nalazi u oba ranga,no to verovatno ima neke veze sa ugradnjom desete brzine ,mozda bi onda 9-ta bila u sporijem rangu a 10-ta u brzem ,valjda...
 
Kako god gledali kolega ali rus u menjacu ima 5 brzina od kojih je deveta direktna i ne moze da se polovi na menjacu a ostale 4 brzine i rikverc sve se redukuju jednim zupcanikom,na nalepnici moze pisati i 1 i 8 ili 3 i 5 ili kako vec pise ali u menjacu su to iste 4 brzine samo da kazemo redukovane.
 
Ako neko ne moze na MTZ-u da nauci brzine ne znaci da je menjac komplikovan vec traktorista retardiran...Kolega Arkadije je u pravu,ne mogu nikako biti brze i spore jer bi onda u brzom imao drugu najsporiju,pravilno je prvi i drugi rang.Majstor Nebojsa,zanima me zamena onog zicanog filtera iz vazdusnog filtera,jel preporucujete da se radi na neki broj radnih sati ili kad na oko izgleda prljavo i sabijeno?
 
Kolega Olalija dal je brza i spora ili je rand 1 i rang dva 2 je manje mozda vazno,brza i spora kaze 99% vozaca zato sam taj izraz i upotrebio a samo sam hteo da kazem da to nije nikakav svemirski brod ili babaroga vec menjac sa svega pet brzina,mozda malo glupo rasporedjenih ali ipak samo 5 brzina i rikverc tako da bi svako sa imalo pamti trebao da ga nauci za jedno posle podne rada.
Sto se tice vazdusnog filtera ja bih ga pre menjao kada je prljav nego na neki vremenski interval jer jako veliku ulogu igra sta traktor radi tj dal recimo radi pred setvenu pripremu i ne vidi se od prasine ili se voza u transportu po asfaltu.
Kad primetite da je se zaprljao zamenite ga jer realno i nije neka investicija.
 
Ja sam promenio po drugi put vazdusne filtere na 1221 i katastrofa su kvaliteta. Bas dosta propustaju prasinu pri izduvavanju. Zvao sam mikron i jos par njih koje drze kvalitetnije filtere i niko nema za 1221,samo imaju za 1025.3 i 1021.3
 
Video sam šemu brzina i mogu reci da ništa nije komplikovano. Jedino mi se desilo da umesto u 6. ubacim u 8. a pre toga je bio u rikvercu. Dok sam ga doterao kući već nisam imao te probleme. Dakle, nikakav problem, samo malo prakse. Evo nekoliko slika, treba da odradim tehnički da bih mogao da ga registrujem i dobijem tablice. E, da, i spremac u paketu sa njim.
2d48241d8a37cc363b32f83c612b9a4a.jpg
fa1c9d01999ed7a92874aa7342687abe.jpg
3ccf686e81f752ed3edbf5387fef97b5.jpg
bc740e6da8891fcfcdb77dc17fc3c82b.jpg
c39f8f6dc7ab8ce3bb745c367785497d.jpg
 
Ovi stari vazdusni filteri u892 samo nafta i pranje. Komsija menjao pa to je sramota sta ljudi prodaju. Posle vidim i on stare lepo u nafti oprao i vratio stare.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nemoj te kupovati delove po rumskom vasaru i najlon pijaci i to one najjeftinije moguce pa ce mozda biti i nijansu bolji.
 
Skoro sam radio menjač jednom drugaru na 82 i stvarno se hebla raspala ispala iz jabuke ja stavim novu lepa bez lufta
Seo ja da probam i idem poloće
Prva, pa u brze druga vratim u spore treća, četvrta, peta, u brze 6_7_8_9
Kaže. Otkud toliko brzina reko kako?
Kaže ima samo 5
A njemu je
2_1
6_2
7_3
8_4
9_5
Po njegovom al za brze i spore nema pojma JEBEMTIZENOMAIKU

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Kako god gledali kolega ali rus u menjacu ima 5 brzina od kojih je deveta direktna i ne moze da se polovi na menjacu a ostale 4 brzine i rikverc sve se redukuju jednim zupcanikom,na nalepnici moze pisati i 1 i 8 ili 3 i 5 ili kako vec pise ali u menjacu su to iste 4 brzine samo da kazemo redukovane.
Slažem se ja druže sa tobom.Moj mlađi sin ga rastura,ne čuje se ni da krči.Ja ih ne volem i ne teram ga.Ja lepo na zetora imam 5brzina,kardan jednostavan,manje se kvari.Čak u rusa ni ne sediš na sredini,treba sav da se iskrivim.
 
Luka kaze da taj covek nije koristio spore brzine nego samo u brzima vozio pa je rekao kako su mu poredjane.A mnogi ne koriste spore.
 
Nikad nisam vozio rusa ali kad vidim da imaoci i vozači ovog traktora nisu sigurni kioliko ima sporih a koliko brzih,onda šta da se kaže.Ispada da je to stvarno neki svemirski traktor. To izgleda samo znaju Putin i Šojgu.
 
Tri kategorija menjaca 82.1/820/892 pa 920/952/1021 i 1025/1221 a na ovim vecim msm da je isti kao na 105-ici
 
Onom ko nije seo u njega i ko nije probao kako menjač funkcioniše je strašno. Međutim, vrlo je prosto, barem meni. A čuo sam i ja ovde od ljudi da ne znaju kad su ubacili u koju brzinu ( doduše stara 82 ka ali je raspored brzina isti).
 
Nazad
Vrh