MTZ Belarus

Kakva vam je potrošnja goriva u nekoj normalnoj godini sa mtz 820 i plugom imt 757.20? Nešto se razmišljam da uzmem mtz 820 ili ako bude neki zglavan 892.
Eto imas u temi ,od strane 25,pa do 30 a mozda i dalje nisam vise listo.
 
Jedno pitanje za sve forumase uopsteno,posto nas ima iz svih krajeva na forumu kako kod vas majstori naplacuju svoje usluge,i zar toliko problema sa majstorima imate kad malo malo se neko zali?
 
Slazem se sa time da ima ljudi koji su stvarno majstori svog zanata a i da ima i onih koji samo tvrde da su majstori,ne mislim samo na mehanicare i ruse nego uopsteno i znam da se svako opekao sto puta pa i ja ali mi nije jasno kako je moguce da ljudi koji ne znaju svoj posao rade i to jos dobro naplacuju taj svoj rad(nerad).
Dosta vec pratim forum i citam teme vezane za masine i u svakoj temi slicna situacija muka za delove muka za majstore pa sam zbog toga pitao.
 
Kod mene i u okolici je ovako:
Znači zamjena lamele 100€ i to za stare traktore (imt,torpedo),za skuplje marke je automatski i posao skuplji iako on ne kupuje dijelove.Ali recimo ako radi fendta i imt-a iste snage i istog godišta on će za isti posao na fendtu uzeti više novaca.Ima tu par majstora i izlazak na teren im je minimalno 70 eura i obično naplate posao onoliko koliko koštaju dijelovi.Znači 70€ izlazak+još posao u vrijednosti ugrađenih dijelova.Dijelove više nitko ne popravlja iako bi se mogli popraviti nego svi samo stavljaju nove dijelove.Znači na AC pumpi nitko ne mjenja membranu dok ode iako košta manje od žvakače gume nego majstor odmah vadi novu AC pumpu iz kutije.Iz iskustva koje sam jednom imao sa majstorom dok mi je slagao nešto na bivšem dajcu znam da po onome koliko mi je naplatio posao i vremenski koliko je radio na traktoru njegova satnica ispada veća nego od nekog kirurga.Postali su bezobrazni maksimalno,a o kvaliteti obavljenog posla neću ni počinjati.Kod nas su pravi majstori davno pomrli a njihov posao danas rade oni koji bi u ono doba bili samo perači dijelova
 
Kod nas su pravi majstori davno pomrli a njihov posao danas rade oni koji bi u ono doba bili samo perači dijelova
Ово потписујем. Част изузецима, али код таквих јако тешко дочекати ред.
И сада више нису мајстори него мењачи делова са лаптоповима.
Незнају свећицу да промене без лаптопа.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Sve je tako. Malo je majstora koji zele da se udube u problem. Ne samo na masini nego i automobilu. A opet malo ih je tako da su vlasnici masina prakticno onemoguceni da biraju. Zbog toga mnogi sami sarafaju jer pravog majstora nema. I nikad pravi majstor nije skup. Eto bas me zanima odakle je majstor nebojsa 100 i dolazi li u moj kraj.
 
Majstori naplacuju usluge jako lepo,moze u kojoj hoces valuti.Vecina nema pojma sta radi pa na kraju popravljamo za njima sami i svaki put moras sve da prekontrolises,pola srafova ne zavrnu i slicno.Poslednji primer imam sa prikolicama Pronar koje su prepravljene na jednokruzni sistem kocenja zbog MTZ 892 kojim ih vucem.Pet majstora sam pitao i tri servisera iz Agrovojvodine i niko nema pojma sto nece da koce na normalnom radnom pritisku od 5-5,5 bara.Moja neka pretpostavka je bila da taj sistem ne moze tako da radi,oni su fakticki prepravili da sve radi kao rucna kocnica i da regulacioni ventil na rusu ne moze dovoljno brzo da ispusti potrebnu kolicinu vazduha da bi prikolice kocile(ima preko 200 l vazduha u sistemu).
 
Jedno pitanje za kolegu Nebojšu, da li može da se remontuje kućište prednje vuče tu gde ulazi u menjač tojest gde se uključuje, konkretno isključuje mi prednju vuču kad je u srednjem položaju ili automacko, neizbaciva ručicu nego jednostavno u tom položaju neradi više a na blokadi radi, inače postepeno je prestajao da radi u automackom položaju.Belarus 820 u pitanju.
 
Jedno pitanje za kolegu Nebojšu, da li može da se remontuje kućište prednje vuče tu gde ulazi u menjač tojest gde se uključuje, konkretno isključuje mi prednju vuču kad je u srednjem položaju ili automacko, neizbaciva ručicu nego jednostavno u tom položaju neradi više a na blokadi radi, inače postepeno je prestajao da radi u automackom položaju.Belarus 820 u pitanju.

Naravno da moze da se izremontuje da se namesti da radi ali moja preporuka svima koji imaju ruse da tu opciju automatskog ukljucivanja izbegavaju da koriste,najbolje je ukljucena kad je potrebno i iskljucena kad nije.
 
Ovaj izgurao 4000mč a deda oko 6000mč kad su riknule te automacke.Kad je stalno u blokadi onda kad skrećeš levo-desno dosta ga zanosi i koči a to baš za menjač nije dobro.Koliko može da košta taj remont i da li ima neka garancija da će posle remonta to funkcionisati opet nekoliko hiljada moto časova ili kupiti novo kućište i nemisliti.
 
Ovaj izgurao 4000mč a deda oko 6000mč kad su riknule te automacke.Kad je stalno u blokadi onda kad skrećeš levo-desno dosta ga zanosi i koči a to baš za menjač nije dobro.Koliko može da košta taj remont i da li ima neka garancija da će posle remonta to funkcionisati opet nekoliko hiljada moto časova ili kupiti novo kućište i nemisliti.


Da se popravi moze i da ce trajati hoce sigurno,sto se garancije tice naravno da bi ste dobili garanciju,sto se cene tice delovi koliko bi izasli moralo bi da se vidi sta je sve unutra crklo jer niko ne moze da kaze sa 100% sigurnosti sta je unutra dok se ne rastavi,ruke sta mogu da kostaju kad tu i nema nekog ozbiljnog posla,dolazak kao dolazak ja ne naplacujem ja naplatim samo bukvalno gorivo i putarine sto sam platio ako ih ima znaci samo da pokrijem troskove ,e sad posto vidim da ste iz turije nismo bas tako blizu,imamo nekih 120 km u jednom pravcu,tako da bi se trebalo preracunati sta je isplatljivije jer kad se sve sabere od troskova ako nije neka velika razlika kupite komplet izvod zamenite ga sami za sat vremena jer nije ga tesko zameniti i ne mislite.
 
Jedno pitanje za kolegu Nebojšu, da li može da se remontuje kućište prednje vuče tu gde ulazi u menjač tojest gde se uključuje, konkretno isključuje mi prednju vuču kad je u srednjem položaju ili automacko, neizbaciva ručicu nego jednostavno u tom položaju neradi više a na blokadi radi, inače postepeno je prestajao da radi u automackom položaju.Belarus 820 u pitanju.

Kako si primetio da ti ne radi to automatcko uključenje ,a da na blokadi proradi?
 
Kako si primetio da ti ne radi to automatcko uključenje ,a da na blokadi proradi?

I mene to zanima.

Evo i zašto, uvek koristim samo tu blokadu (ne znam kako se to kaže, nije isključeno, nije automatski već ono treće, direktno valda :osmeh: ). Ali nekad primetim da mogu polugicu mnogo više da podignem (tj. bude vertikalnija) a nekad ne mogu toliko visoko (stoji malo nakrivljeno prema napred ma koliko je vukao gore). I sad ja nisam siguran da li je u tim slučajevima kad je poluga malo ukošena prema napred u tom automatskom položaju i ako jeste zašto ne mogu da je podignem u onaj "blokirani"? Ponekad kad mi se učini da poluga uključenja prednje vuče nije dovoljno visoko, stanem i pokušam polako da je isključim i vidim da li postoji još jedan položaj ispod. Uvek bude, ali kad gurnem do kraja dole osetim da pređe taj donji položaj i ode još malo dole, kao da ima 4 položaja. E sad , ja se u to dibidus ništa ne razumem, al' mi nekako miriše da baš i ne treba tako. :osmeh:

Može li neko da mi pojasni, da li postoje striktno tri položaja te ručice u koje ona upada sa "klik", ili je kod mene nešto pohabano. Traktor ima 3300 rh.
 
Na 820 ima tri položaja,isključeno-automatski-uključeno.Dok je to sve novo onda se osjeti "klik" na svakom od položaja međutim kod mene se taj klik ne osjeti više kao u početku jer je pohabano.Sad se samo osjeti onako lagani otpor dok uđe u neki od položaja i onda znam da je u tom položaju gdje mi treba.Ako ti ide poluga teško onda kapni malo ulja odozgo po njoj da uđe u onu vodilicu po kojoj šipka ide i kapni malo na svaki klin do kučišta dolje i ići će sa jednim prstom poluga
 
mene zanima kako rusima '90 i kusur godiste radi blokada? cuo sam neke price nesto preko volana da ide i sta ti ja znam
 
Majstori naplacuju usluge jako lepo,moze u kojoj hoces valuti.Vecina nema pojma sta radi pa na kraju popravljamo za njima sami i svaki put moras sve da prekontrolises,pola srafova ne zavrnu i slicno.Poslednji primer imam sa prikolicama Pronar koje su prepravljene na jednokruzni sistem kocenja zbog MTZ 892 kojim ih vucem.Pet majstora sam pitao i tri servisera iz Agrovojvodine i niko nema pojma sto nece da koce na normalnom radnom pritisku od 5-5,5 bara.Moja neka pretpostavka je bila da taj sistem ne moze tako da radi,oni su fakticki prepravili da sve radi kao rucna kocnica i da regulacioni ventil na rusu ne moze dovoljno brzo da ispusti potrebnu kolicinu vazduha da bi prikolice kocile(ima preko 200 l vazduha u sistemu).
Koji je Pronar i da li ti je na Pronaru fabrički dvokružni sistem kočenja?
 
Nazad
Vrh