MTZ Belarus

Ne, taj davač na glavi (sa leve strane na kraju prema kabini) služi kao senzor za termometar.

Davač havarijhske temperature je na poklopcu kućišta termostata.

Zujalica je pričvršćena negde na sredini instrument table (između dva sata), ali sa donje strane.

@ srdjan7 je verovatno neku drugu zujalicu spojio na havarijski davač temperature, a ne ovu koja je već ugrađena u rusa.

Inače, ova koja je u rusu je obična elektromagnetna zujalica i kod mene se baš slabo čuje, kad motor radi nema šanse da je čujem ako se aktivira. Mnogo bolja bi bila piezo zjalica (kao one u kontrolama setve), ali sa druge strane bi verovatno trebalo napraviti uslovni rad, tj. da može da pišti samo dok motor (alternator) radi, jer nema šanse da je trpim dok je samo dat kontakt...
 
Kod nas zujalica radi zajedno sa lampicom za havarijsku temperaturu,fabricki.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Pisao sam vec da su postojale varijante instalacije gde je zujalica bila povezana drugacije pa je bukvalno moglo (preko dida) da se poveze na vise havarijskih davaca. Verovatno da to moze i sada, pokusacu da nadjem el. semu tog velikog sata koji objedinjuje sve instrumente pa da vidim kako je tamo resena pobuda zujalice. Kad sodjem do kompa postavicu semu obe varijante...

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Pisao sam vec da su postojale varijante instalacije gde je zujalica bila povezana drugacije pa je bukvalno moglo (preko dida) da se poveze na vise havarijskih davaca. Verovatno da to moze i sada, pokusacu da nadjem el. semu tog velikog sata koji objedinjuje sve instrumente pa da vidim kako je tamo resena pobuda zujalice. Kad sodjem do kompa postavicu semu obe varijante...

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

Dukej pa ti ces napraviti fenda od ruje:ppozdrav::haha:
 
Pa neću valda sa boljeg na gore? Bolji je rus od Fenda, a da ne govorim od IMT-a 577 i ostale boranije... :haha::haha::haha:

Mala šala, a sad evo obećanih varijanti instalacija kod rusa:



Ovo je novija varijanta. Zujalica je onaj kvadrat u gornjem desnom uglu označen sa HA2. Ona ima dva priključka, na jedan dolazi napajanje 12V (to je onaj kraj gde su dve sive žice označene sa 15г-С i 15в-С), a drugi priključak (označen sa 54-Р) je pobuda koja ide na kontakt "Zummer" na velikom satu sa svim instrumentima.




Ovo je starija varijanta, opet je zujalica gore desno. Na jedan kontakt zujalice idu dve žice (sa oznakom 15) i tu je 12V, drugi kontakt (označen sa 54) je pobuda i ovde ne ide na veliki sat već na panel sa kontrolnim sijalicama (blok 39). Tu se preko dioda spaja na havarijske davače (ovde tri komada - prekomerna temperatura, nedovoljan pritisak ulja u motoru i neki davač valda za pritisak ulja u sistemu hidrauličnog volana ?! ). Sijalice su jednim krajem vezane na 12V a drugim na davače (koji su u normalnom radu otvoreni i sijalice ne svetle, a u havarijskom slučaju spajaju na masu i sijalice svetle). Preko dioda se u havarijskom slučaju i zujalica spaja preko odgovarajućeg davača na masu pa onda ona zuji.
 
Nesto razmisljam o ugradnji klime na Belarus. Jel ko naknadno ugradjivo? Ko ugradjuje za agropanonku?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ja sam se danas malo zanimao sa instalacijom na rusu. Izgleda da su kod starog gazde misevi grickali zice i neko je to malo aljkavo izolovao. Pored toga izgleda da je trazio neki kvar tako sto je sekao zice da proveri spojeve pa posle vise nego aljkavo te zice ponovo spajao. A to mrzim vise nego ista kad vidim u instalaciji. Morao sam to malo da uredim. Na slikama je zateceno stanje a novo nisam slikao, osim jedne papucice...

Eh, da, proverio sam davač nivoa goriva u rezervoaru, ali sa strane sata, i u prekidu je davač. Izgleda da je u samom rezervoaru otpala žica, mislim da je sad skoro neko postavljao slike istog kvara...

b641449bdd5650e38db8e9121e449a59.jpg
1ce1c8368f2f96fbbe03474fd83ae8a7.jpg
6da33e8156a5e85af599fb0a93e2afc5.jpg
82c99e2aa3f41f70e0f7e63bb7234fa6.jpg
85cc3a3b50a8eabe596a34f93b237574.jpg
735a493657191db4d84a43201a4a415a.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam se zabavljao sa tim ali na 1221. Kod mene je problem na onom velikom okruglom dzeku koji se utakne i usarafi, tu gubi kontakt i neki "satovi" ne pokazuju dobro ili nikako. Nasao u Habi da se ta kompletba instalacija moze kupiti.
 
Dukej kada izučiš instalaciju na rusu da te ja angažujem za svoj traktor. Pošto mi ni jedna lampa u gornjem nizu ne svetli a voleo bi da sve funkcioniše, rešio bi sa tobom ako može. Nije hitno, može kada se izore, mogu i da te dovezem, spavaš kod mene ukoliko traje dva dana, i sredimo instalaciju. Normalno platim tvoje angažovanje.
 
Kod mene radi lampica za dugačko ,žmigavci trepće ona strelica,lampa za sva četiri i ručnu sam skoro namestio,kad povučem da se zacrveni,ostalo ne znam ni šta treba još da signalizira jer mi se više ništa ni nepali.
 
Dukej kada izučiš instalaciju na rusu da te ja angažujem za svoj traktor. Pošto mi ni jedna lampa u gornjem nizu ne svetli a voleo bi da sve funkcioniše, rešio bi sa tobom ako može. Nije hitno, može kada se izore, mogu i da te dovezem, spavaš kod mene ukoliko traje dva dana, i sredimo instalaciju. Normalno platim tvoje angažovanje.

Hahaha, ma gde mene nađe, pa nisam ti ja nikakv majstor. :ppozdrav:
Ja samo volem da prčkam tako, al' samo kod sebe, ako napravim sranje i štetu - kod mene je. :osmeh: Drugom se ne bih usudio...
A što se tiče izučavanja, izučavao ja tako pa fasovao virus od rusa. :sjasi: Sad moram i Windowse da izučavam... :haha:

Inače, ako mogu savetom pomoći - u svako doba!
 
Dukej je skroman a iza svakog takvog čoveka se krije po neko znanje i umeće,uverili smo se svi ovde.
 
Poslednja izmena:
Joj, ja bih baš to voleo da znam i umem, ali nije uvek baš tako. Ova pisanija po forumu znaju mnogo da varaju... Bitno je da čovek zna šta zna i ume, a još bitnije da zna šta ne zna i ne ume. Govorim uopšteno...
 
Sad sam gledao onaj problem na rusu, radi se o tome kad stavljam kleme da ne varnici nebitno da li na levi ili desni stavljao kad su odvojeni nema varnica, kad ih spajam onda varnici, nebitno da li je sklopka mase ukljucena ili nije jave se varnice blago i cuje se kao da "peni-brbljuce".
 
Miroslave, hajde detaljno:

paljenje ti je na 12V, znači akumulatori su spojeni paralelno

to je izvedeno tako što je plus stubić desnog akumulatora vezan na plus stubić levog akumulatora i sa njega dalje debeli kabl ide na anlaser
minus stubić levog akumulatora je vezan na minus stubić desnog i tek sa njega dalje ide na sklopku mase, znači nije minus svakog akumulatora posebno spojen na masu već su prvo međusobno povezani kabelom i tek onda je taj kabel povezan na sklopku mase.
I ne postoje dodatni kablovi već isključivo ta dva debela kabla od kojih jedan ide na anlaser a drugi na sklopku mase.

Ako je tako vezano, onda jedino što može da prouzrokuje varničenje i brboćanje akumulatora jeste ili da su akumulatori različito napunjeni i da njihovim paralelnim spajanjem poteče struja od punijeg ka praznijem akumulatoru. Ili da je jedan lošiji u odnosu na drugi pa to prouzrokuje istu pojavu.

Ako nije tako vezano onda je najbolje da slikaš pa da vidimo dalje šta i kako. Video sam u šemama instalacije da je bila i varijanta da svaki minus stubić bude zasebno vezan na masu, a da plusevi preko sklopke idu dalje na anlaser. A možda je neko pre tebe pravio sistem paljenja na 24V, bilo sa BAP sklopkom ili sa pretvaračem, pa posle vratio na 12V a zaostalo štogod od te instalacije... Al ovo je već nagađanje...

Moje neko iskustvo je da kad stavljam paralelno dva akumulatora, da ih kasnije nikad ne razdvajam, npr. da jedan skinem zimi za napajanje pretvarača za pumpu centralnog grejanja. Kad god sam ih razdvajao uvek je brže stradao jedan, a kad ih zajedno nove stavim i više ne razdvajam, onda izvuku znatno duži radni vek.

Nekako mislim da je najverovatnije kod tebe jedan lošiji akumulator u odnosu na drugi, i to dosta lošiji...
 
Pozdrav narode,imam problem sa traktorom,razvio sam neku teoriju ali nisam siguran da li je tacna pa da vidim ovde na forumu ima li neko resenje za to.Za Mtz 892 RM sam zakacio dve Pronarke koje imaju boce za vazduh po 60-80 litara,nisam siguran...Sa onom na traktoru i svim instalacijama imam 200+ litara kapacitet vazduha.Na prikolicama je namesten jednokruzni sistem kocenja ali pri velikom pritisku u sistemu,tj. 4+ bara prikolice uopste ne koce nego koce tek kad pritisak padne na 3,5 i manje bara.Moja teorija je da regulacioni ventil ne moze brzo da ispusti dovoljnu kolicinu vazduha i sistem ne funkcionise.Ako neko nesto zna u vezi ovoga molim za pomoc,a ako mi resi problem vodim doticnu osobu u Surduk na slavu...:sjasi::haha::haha:
 
Miroslave, hajde detaljno:

1 paljenje ti je na 12V, znači akumulatori su spojeni paralelno

2 to je izvedeno tako što je plus stubić desnog akumulatora vezan na plus stubić levog akumulatora i sa njega dalje debeli kabl ide na anlaser
minus stubić levog akumulatora je vezan na minus stubić desnog i tek sa njega dalje ide na sklopku mase, znači nije minus svakog akumulatora posebno spojen na masu već su prvo međusobno povezani kabelom i tek onda je taj kabel povezan na sklopku mase.
I ne postoje dodatni kablovi već isključivo ta dva debela kabla od kojih jedan ide na anlaser a drugi na sklopku mase.

Ako je tako vezano, onda jedino što može da prouzrokuje varničenje i brboćanje akumulatora jeste ili da su akumulatori različito napunjeni i da njihovim paralelnim spajanjem poteče struja od punijeg ka praznijem akumulatoru. Ili da je jedan lošiji u odnosu na drugi pa to prouzrokuje istu pojavu.

Ako nije tako vezano onda je najbolje da slikaš pa da vidimo dalje šta i kako. Video sam u šemama instalacije da je bila i varijanta da svaki minus stubić bude zasebno vezan na masu, a da plusevi preko sklopke idu dalje na anlaser. A možda je neko pre tebe pravio sistem paljenja na 24V, bilo sa BAP sklopkom ili sa pretvaračem, pa posle vratio na 12V a zaostalo štogod od te instalacije... Al ovo je već nagađanje...

Moje neko iskustvo je da kad stavljam paralelno dva akumulatora, da ih kasnije nikad ne razdvajam, npr. da jedan skinem zimi za napajanje pretvarača za pumpu centralnog grejanja. Kad god sam ih razdvajao uvek je brže stradao jedan, a kad ih zajedno nove stavim i više ne razdvajam, onda izvuku znatno duži radni vek.

Nekako mislim da je najverovatnije kod tebe jedan lošiji akumulator u odnosu na drugi, i to dosta lošiji...
1 tako je na 12 v pali.
2 i to je tacno, spojeni su -/- i +/+ i ima "samo" 2 kabla koji vode jedan na sklopku mase a drugi na paljenje.

Vrlo lako moguce da zato brbljuce akumulator kome ne znam "poreklo" i da je losiji od ovog koji je bio moj u rezervi sasvim dobar i ispravan.
 
Nazad
Vrh