MTZ Belarus

Nezgodna tema o Belorusu, moglo bi se nadugacko pisati i vec je pisano, ali ako dozvolite izneo bih svoje iskustvo. 2002. god. u Agropanonci sam kupio Belorus 820, Kako kaze kolega sklopljen u Minsku, sada ima 4 000 radnih sati, a od onda kvarovi su sledeci: posle 9,5 god. prvi put menjao akumulatore, a ti drugi i sad su u traktoru, na nekih 2 000 sati izgoreo alternator pa sam stavio opet neki ruski jeftin i sluzi i dandanas, nekako u to vreme procurio hladnjak i majstor ga zakrpio i jos sluzi, sad nedavno sam stavio nove gume dosad su bile fabricke, tu i tamo je malo mastan ali nista strasno, jedanput godisnje menjam ulje sipam Bison, ulje gotovo da i ne trosi dolivam nesto malo, cuvam ga od ekstremnih opterecenja, vuce uglavnom dve petotonke, orem sa tri brazde samo u idealnim uslovima sve ostalo sa dve, setvospremac nikad siri od 2,9, uglavnom samo to i radi jer za lakse poslove imam drugi traktor. Sve je ispravno i u fabrickom stanju tako da imam utisak da ce me sluziti jos dugo. Sad sam se setio menjao sam i one kardane za prednju vucu.
 
Da me neko ne shvati pogresno jer se bavim tim traktorima pa da misle ljudi da ih samo zbog toga hvalim,nije taj rus najbolji traktor na svetu cak sta vise daleko je od toga,da ce se pokvariti pokvarice se kao i svaki jer ne postoji masina koja se nece pokvariti ma kako se ona zvala i koje boje bila ali ti rusu ako se iole normalno koriste i ako se malo povede racuna o njima mogu dosta dobro da sluze a i jednom kad stanu nece vas preterano boleti glava,opet ponavljam da nisu ni lepi ni udobni i nece izgurati ni 30000 sati kao cuvene starije serije fenda ili deera ali mogu da naprave pristojne satnice bez nekih vecih kvarova i problema,ovo je samo moje misljenje dobijemo iz nekog iskustva stecenog pored tih masina.
 
Arkadije pogledaj video što sam ga okačio gore i reci mi da se sat okrenuo na 9999.Lijepo piše 14 400 na njemu,nisam glup i znam razliku između 1400 i 14 000.Zato sam stavio razmak između 14 i 000.
Aki ako se moj nije naradio onda nije nijedan.Ti sati mu nisu pali sa neba,sam obrađuje 80 hektara zemlje i hrani 150 komada stoke.Godišnje sa ciklonom samelje 400 tona kukuruza napravi 1500 rolo bala sve sam pokosi,natrpa,doveze i posloži na svoje mjesto.Radi sa plugom Landsberg 3x14 od kad je kupljen,rotodrljača 3 metra,i da ne nabrajam još i ostalo bezveze.Nije isto raditi 80 hektara samo ratarstva ili 80 hektara i 150 komada stoke.Ne prođe dan a da se ne upali barem 4 puta dnevno,ujutro da natrpa silažu i smjesu i mikser prikolicu i to izmješa,popodne opet ista stvar.U međuvremenu donese bale sijena i sjenaže i izđubri bikove i onda na polje.A možda je to po tebi malo i zato misliš da se nije naradio.
Gorane,prijatelju.Ne vrijeđam nikoga,pod tim sam mislio na firmu Jurval koja mi je u susjedstvu i tako su uvozili u dijelovima i sastavljali.A majstori svi odreda pijanci.I ljudi su imali problema sa tim sastavljanim traktorima dok ovi što dođu gotovi nemaju problema.To sam mislio,žao mi je ako si shvatio to kao uvredu.
Nemam razloga lagati,sve je kako sam rekao.Nemam ni koristi od laganja jer nisam zastupnik za te traktore i ne prodajem ih.Razmislite malo o tome
Evo za kolegu Spajkija



- - - - - - - - - -

Zorane sa strujom imam zajebancije,prekidači mi često odlaze i nemogu žmigavce dobiti da rade duže od mjesec dana.Pa sam odustao od njih.Anlaser i alternator su u redu
Eto Nebojša ja se slažem sa tobom,samo održavanje i normalna upotreba i problema nema
Nikad ali baš nikad nisam vidio da ljudi sa zapadnim traktorima vuku ono što ljudi vuku sa rusima.Nama je normalno okačiti dva vagona na traktor od 80 konja a vlasnici zapadnih traktora to ne rade jer znaju što je za koju snagu i težinu.I onda se mi čudimo kvarovima.
Kardane nisam mjenjao osim prvog krsta jer je dobio lufta jako_Ostale podmazujem svakih par dana i nema problema sa njima.
Eto kolega Sanbo razumije sve,da ne ispadne da lažem
Jer kad se kaže nešto dobro o Belarusu to je laž i neistina a kad se kaže da se kvari kao pekmez onda se u to vjeruje.
Nemam se namjeru raspravljati sa ljudima koji ne vjeruju,ima tu koliko vidim čovjek koji se bavi održavanjem i isto govori iz iskustva.A vidim ima još zadovoljnih vlasnika pa ipak ispada da ne lažem.
Zaboravio sam neke "kvarove" koji su vrlo bitni i govore o lošoj kvaliteti tog traktora.Otišli mi akumulatori nakon 7 godina,pregorela mi sijalica od prednjeg fara,promjenio sam dva remena ventilatora i dvije plastične cijevi od goriva.Trošak je bio vrlo velik i iznosio je 20€.Umalo sam bankrotirao zbog toga,najbolje da ga prodam i da izbjegnem takve skupe kvarove.Možda da kupim neki zapadni traktor na kojemu ne odlaze cijevi od goriva i sijalice jer ovako se nemože živjeti.Teško je kad nakon par tisuća sati se desi takav skupi kvar i da moraš ostaviti traktor u polju i tražiti sijalice po dućanima.Živjeli



Da ne zaboravim,mjenjao sam i ovo crijevo od ulja jer je počelo pucati nakon 5000 sati.Isto vrlo težak kvar i težak financijski problem jer košta 20 centi.Ebeš takvo crijevo koje košta tako mnogo a traje samo 5000 sati.
 
Poslednja izmena:
90% rusa radi sa predimenzionisanim prikljucnim masinama i vuku terete koji nisu ni priblizno za njih a koje niko ne bi ni slucajno zakacio ni za neka zvucnija imena,jedna od najcescis recenica sa kojom se srecem od strane vlasnika rusa je RUS JE TO,bilo dal pricali o servisu i kvalitetu ulja sa rumskog vasara koje se kupuje na tocenje pa sipa u motor,o gorivu koje je ustvari sve samo gorivo nije pa do recimo ne daj boze zameniti ulje u menjacu i tako nekih stvari,jedan primer koji ja stalno pominjem je objasnjavanje ljudima ma i rus ima filter hidraulike i da se i on menja,verovali vi meni ili ne ali da ne kazem 100% ali 90% ljudi me je gledalo belo i samo sto me nisu pitali dal sam normalan jer TO JE RUS.
 
Mene je moj Breznjev dobro sluzio, ali sam se ophodio prema njemu kao i prema JD. Ono sto im ja licno zameram je da su u potpunosti zaboravili na onog ko upravlja. Kabina je trebala da bude mnogo mnogo bolja sa klimom kao redovnom opremom.
 
Po meni glavni razlog kvara hidraulične pumpe je ne mijenjanje filtera i mala količina ulja u spremniku.Meni dok počnem voziti kukuruz i kipati doma za mljevenje zna u par dana iscuriti pola ulja iz spremnika jer mi na cilindrima od prikolica pomalo curi.I odmah počne pumpa zujati.I kad bi tako vozio mjenjao bi pumpe svake godine.Što se tiče pvp pumpe ja gorivo dodatno cijedim prije ulijevanja u traktor,filtere mjenjam cesto iako nisu u lošem stanju i zato je izdržala toliko iako gorivo nije najbolje.Na rad pumpe visokog pritiska utječu dvije stvari,gorivo i podmazivanje.I ako samo jedna od tih stavki izostane pumpa će biti kratkog vijeka.I to nema veze sa kvalitetom same pumpe.Na dajcu kojeg sam imao prije je bila original Bosch pvp i isto je bilo problema sa njom zbog goriva.A gdje je ona po kvaliteti od ruske pumpe.Ja ulje u mjenjaču mjenjam često i svejedno bude na dnu sitnih opiljaka,ruke se sjaje od njih kad dotakneš ulje.I normalno da kad odu ti opiljci u ležajeve i među zupčanike bude problema.Zato se ulje mjenja.Ti si vjerojatno shvatio da izgled ulja na mjeraču getribe jako vara.Na mjenjaču izgleda žuto i kao novo a dok ispustiš izgleda kao da je bilo u motoru 500 sati.To sam na svoje oči vidio.
Na početku ove teme sam vidio postove ljudi koji imaju belarus traktor i nisu znali da se centrifuga čisti nit su znali da u filter zraka ide ulje i da se mrežice peru.I to sve govori.Nisu oni krivi nego prodavač traktora,istu stvar rade i kod nas prodavači.
Ja sam za informacije o održavanju morao osobno kontaktirati Minsk jer mi diler nije dao ništa,i da sam radio kao je on rekao i ja bih možda već imao barem jednu generalnu iza sebe.
Problem je kod rusa njihova snaga i okretni moment koji su zajedno sa zapremninama motora najveći u klasi snage.I oni mogu vući predimenzionirane priključke bez da se vidi ikakav dim po kojem bi se zaključilo da im je teško.Ali u stvari im i je teško ali rus to neće pokazati dok nešto ne probije ili oruni.
Nije mi namjera da stvaram neke tenzije ali mi je već dosta gledanja postova u kojima ljudi koji nemaju ruse pljuju po njima a nemaju pojma tim traktorima.Ista stvar je na svim forumima sa temom mtz,najglasniji su oni koji te traktore nemaju.Kao na početku ove teme Đoni,Phoenix i još njih dosta.
Kad mi netko kaže da kako to sa se njegov rus kvari a moj ne ja na to imam za reći samo to da se kod lošeg gazde i voda u bunaru pokvari a kod dobrog gazde i pijesak rodi
Paor,na kabinu i ja imam malo zamjerke jer je dosta neudobna ako se radi puno u njoj.Ali opet je udobnija od svih imt-a i torpeda sa kojima smo prije radili i preživjeli.A klima ne dolazi u standardnoj opremi ni kod skupljih marki pa tako neće ni kod mtz-a.Ali zato dobijemo kompresor pa se možemo sa njim hladiti hehe
 
@stipki nisam mislio da se ne naradi u tom smislu ,nego da masina ,menjac I sve ostalo ne trpi .. znam za slucaj kad je moj cale bio da seje psenicu I dok je moj cale posejao jutro psenice komsija je jutro poorao sa belarusem I 3 brazde .
Kao sto kolega neboisa kaze ,kod nas rusi uglavnom rade sa vecim masinam nego sto je predvidjeno.
Ja sam na mom namerno zavrnuo sraf ispod papucice gasa da ne bi isao preko 1900rpm jer imam tesku nogu.
 
Udobnost je nula,tu nema sta da se kaze niti moze da se brani neodbranjivo.Ne znam sta je za vas predimenzionisano,ja za moje ruse kacim spremac tezak 1100 kg sirine 3,7 m i mislim da im je to najteze sto vuku zato sto za tu radnju treba i ozbiljna brzina.Orem sa zahvatima od 105-127 cm i u svim uslovima mogu da rade,cak sam i juce nesto usluzno orao po ovoj suvotinji i dzombama pa opet ide.U transportu vucem 27 tona tereta,ima kod nas bregova od 10% i samo sam jednom ostao u bregu i to mojom greskom.Planiram da kupim neki udobniji traktor zato sto zavrsavam 31 sezonu rada a sto se tice odnosa cena-kvalitet MTZ masini nista ne moze prici...:bravo:
 
90% rusa radi sa predimenzionisanim prikljucnim masinama i vuku terete koji nisu ni priblizno za njih a koje niko ne bi ni slucajno zakacio ni za neka zvucnija imena,jedna od najcescis recenica sa kojom se srecem od strane vlasnika rusa je RUS JE TO,bilo dal pricali o servisu i kvalitetu ulja sa rumskog vasara koje se kupuje na tocenje pa sipa u motor,o gorivu koje je ustvari sve samo gorivo nije pa do recimo ne daj boze zameniti ulje u menjacu i tako nekih stvari,jedan primer koji ja stalno pominjem je objasnjavanje ljudima ma i rus ima filter hidraulike i da se i on menja,verovali vi meni ili ne ali da ne kazem 100% ali 90% ljudi me je gledalo belo i samo sto me nisu pitali dal sam normalan jer TO JE RUS.

Svaka ti je na mestu ubo si u srž problema većine naših ljudi, ja evo na prste jedne ruke kod mene u selu mogu prebrojati, 82-ke ruse,koji vuku dvobrazne plugove,svi 3 brazde,ima pacijenata i sa obrtačima 3 brazde.A o ostalim mašinama da ne pričam.Posle se čude,kako pucaju poluge, poteznice odlaze poluosovine hidraulika...
Ali reći tim ljudima da ne znaju da voze ili još gore da ne znaju da rade sa tim traktorima,ravno je samoubistvu.Pa prema tome bolje ćutati pa neka svako radi kako misli.
 




Evo sa kakvom korpom trpam stajnjak.Dimenzije su 2.00m x1.00m x85cm
Izračunajte zapremninu i težinu svježeg stajskog gnoja od junadi ako hoćete,ja ću samo reći da tri takve korpe napune prikolicu za stajnjak nosivosti 3,5 tone
I još nisam imao problema sa prednjim mostom,samo mjenjam ulje i to je sve

Evo i prednjih guma.Original su bile belshina ali su popucale nakon 2000 sati pa sam kupio voltyre koja je smeće od gume jer se potrošila skroz za godinu dana.I onda sam kupio ove i sad već imaju više sati nego belshina i voltyre zajedno a kao nove su





Marka je Alliance farm pro,cijena je bila oko 200 € po komadu.Moram reći vrhunske gume,vrlo sam zadovoljan sa njima.Uzeo sam ove godine i zadnje nove pa ćemo vidjeti kako će se pokazati.Zadnje su neke ruske
 
Ima li ko iskustva sa 1523.3?

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Stipki je u pravu jer ljudi stvarno malo znaju o njima.Ova tema zato i ima toliko stranica.Moj sin ga obožava a kritikuje zetora a ja obrnuto.Naravno radi se o staroj 82-i koja jede ove nove za doručak.Imali smo dosta problema sa strujom.Alternator,alnaser....Stavili alternator od stojadina i problem rešen-ruski nisu ni ni za ....Akumulator stavili ispred levih vrata-crkavale sklopke na svakih par meseci pa smo stavili onu sa12/24sa crvenim prekidačem-znači i sklopke za rusa velika O.Ova je trajala godinu dana.Možda treba imati malo sreće.
A naš Rus je sigurno jedan od boljih u regionu-što se tiče 82-i.
 
Dobro je što se pojavio neko ko će ljudima da otvori oči u vezi traktora i poljoprivrede.
Počinje čovek da zvuči kao naš predsednik.
 
Pa nije sramota ako je covek zadovoljan svojom nakazom kako su neke kolege nazivale mtz ,nismo ni mi isti neko voli mrsave neko debele a nekom je sve jedno:haha:
 
Uf svašta bih napisao ali se izlaganje mnogim nebi svidelo ali no.

Što se tiče plivajućeg hidraulika (neko je pitao) radi to lepo (bar meni) ali pošto je to rus slaba vajda, niš to nevalja.
 
Nazad
Vrh