MTZ Belarus

Pa sta je onda resenje ?Naravno ako to nije tajna:ppozdrav:

Naravno da nije tajna,kvalitetno sekundarno vratilo,kvalitetna matica,stegne se koliko god je moguce,dobar lepak i sad stvar izbora je dal suplja civija ili sto je moguce deblja rascepka.
I jedna od bitnijih stvari je da konisni zupcanik nema lufta na sekundarnom vratilu.
I naravno pravilno nastelovani lezajevi.
 
Nebojša slažem se sa tobom u vezi vara.Takve stvari se nebi nikako smjele variti,to je kaljeni materijal i ako se vari dolazi do mekšanja ako se puno vari i sporo ohladi ili pak dolazi do kaljenja ako se samo pikne varom i samo se brzo ohladi jer je varena površina mala i onda se samo taj dio zakali.Struktura metala se mijenja na tom mjestu i onda tu puca pod opterećenjem.Kao što turpije pucaju kao staklo jer su prekaljene.
 
U varenje/zavarivanje se ne razumem previse sem nekih osnova,za tako neko ozbiljnije pitanje morali bi pitati nekoga ko se time profesionalno bavi a video sam da na forumu ima dosta strucnjaka po tom pitanju pa bi oni sigurno to bolje objasnili nego ja,moje licno iskustvo je da var nije neko srecno resenje.
 
Kolega Maticu ovo je skorz korektno odradjeno nema sta,jedino sto bih ja dodao a ne vidi se na snimku je da matica mora biti dobro stegnuta i naravno osovina tj lezajevi se moraju nastelovati tako da se vrte bez otpora ali i bez lufta,ako se tako odradi sve i delovi se ugrade kvalitetni nema sanse da dodje do situacije koju smo videli danas kod kolege sremac84.
 
Tu smo da pomognemo jedni drugima koliko se može.Bio je Sremac84 kod mene pre par dana i reče da sumnja na sekundarnu osovinu ali da nije skinuo menjač pa smo malo diskutovali u vezi lepka za šrafove i ostalih stvari.
 
Malo mi je cudno samo da mu se to konstantno desava na oba traktora,to definitivno jeste najslabija tacka tog menjaca ali nikako ne bi smelo ma tim satima da dodje do takvog problema.
Inace tek sad vidim kolega Maticu da ste iz Mihaljevaca,relativno smo blizu.
 
Naravno da moze ali nismo se zvanicno upoznali pa nije bas kulturno,zanimljivo da nisam nikad radio u Mihaljevcima,svuda okolo jesam ali tu nisam,ma da me je zvao pre par dana neko ko ima 552 i strdao mu je unutrasnji lezaj na poluosovini ali nisam mogao da prihvatim posao,cak samo jednog coveka i poznajem iz Mihaljevaca.
Izvinjavam se za off topic.
 
Nije problem konspiracija iako se ne poznajemo lično.To je mom komšiji stradao ležaj na 552 a uradio mu je majstor iz Golubinaca ako se ne varam.
 
Mogli ste prepraviti Lokaciju,ako ste iz Ugrinovaca,ispada da se stidite svog mesta.

Kolega Nikola Ilic ne daj boze da se stidim samo sam napisao Beograd iz razloga sto ne znaju svi gde su Ugrinovci a inace kolega ja sam rodjen i odrastao u Dobanovcima i ako se ne varam mislim da smo se upoznali jednom prilikom.

- - - - - - - - - -

Nije problem konspiracija iako se ne poznajemo lično.To je mom komšiji stradao ležaj na 552 a uradio mu je majstor iz Golubinaca ako se ne varam.

Ako je iz Golubinaca onda je majstor Gojko,dobar majstor.
 
Najveca kvaka u tom poslu je da konusni zupcanik nema lufta na sekundarnoj levo desno kad se nabije,naravno bitno je i uzeti ga na pravom mestu jer je bofla mnogo danas,sto se tice sekundarnog vratila,dakle...konusni mora da se nabije cekicem(ne preterano tesko) na nutove i nesme da dise ni dlake inace moze se stezati,variti,lepiti do besvesti ono ili ce se odvrnuti ili ce puci pored vara i otkinuti komad osovine jer je tu veliko opterecenje kad ima lufta i kad se vuku prikolice s teretom pogotovo i svako pustanje i dodavanje gasa taj konusni ide levo desno na nutovima i vremenom od njakanja ili se odvrne ili pukne,naravno bitno ga je i utegnuti pravilno kako je vec pisano i podesiti zazore adekvatnim limicima kojih ima za kupiti 0,2 i 0,5mm,najveca fora u tom poslu je sto se u originalu da bi se uparilo sekundarno vratilo sa konusnim zupcanikom mora uzeti i tanjirasti a to povlaci mnogo vise posla a majstorima se neradi jos i tanjirasti,znaci konusni nemoze posebno ni da se kupi bez tanjirastog(original),oni budu uvezani i upareni zicom,isto tako i od prednjeg mosta,ko vam ponudi posebno konusni bez tanjirastog znajte da je kinezarija teska,ako vam se i neradi tanjirasti a dobijete ga uz konusni preostaje vam da probate (sto je rizik) da tako sklopite i probate okretati da vidite dal zapinje,ako nezapinje i ako su sinhronizovani uglovi konusno tanjirastog mozete probati sklopiti menjac al postoji mogucnost zujenja menjaca u voznji,dakle.....sve mora biti utegnuto kako konusni na sekundarnoj tako i sam zazor izmedju konusno tanjirastog,sto se tice osiguravanja matice,elasticna civija je krta i pukne brzo i lako a rascepka se kod nas nemoze naci u kvalitetu kakva bude u originalu,isto su mekane al ako se utegne dobro menjac kako je pisano moze da traje,ja radim sledece,na auto otpadima uzmem od starijih kola(mislim da opela) sarafa u kvalitetu te duzine 6mm i nabijem njih,da bi se nabilo mora malo brusilicom da se darne po navoju lagano da se osteti da bi saraf prosao kroz rupu vratila,bitno je da sredina tog sarafa kojeg nadjete nema navoja,znaci navoj da bude samo na kraju sarafa,kad se napuca saraf navrne se matica i stegne koliko je moguce posto je navoj malo oslabljen,visak sarafa se odsece i poravna sa maticom i samo se zapikuje malo matica za saraf i nema sanse da se precvika,al opet napominjem,ako previse zvace zvaku levo desno konusni na sekundarnom vratilu moz se slikati
 
Oba traktora su radjena iste nedelje,jedan je nacakao oko 1000rč bez naznaka nekog umora, ovaj samo 200,i to je uglavnom radio samo sa kašikom,na onom je matica osigurana a ovom je zavarena na moju sugestiju, da vidim šta će se bolje pokazati...sad sam i video..
Garanciju ne daju ni prodavac delova ni majstor,niti ja to očekujem,jer su delovi golo govno, bez obzira što niti u jednom momentu nisam pitao šta košta,sve plaćeno koliko kažu da treba,delove ne uzimam na pijaci već u radnji sa sve fiskalnim i gotovinskim računom...
Nikola indjija,da majstor je taj,nit ga kudim nit ga hvalim,boljeg nemam...mada je korektan prema meni...nisam hteo da se žalim i reklamiram jer jeste malo sati ali ima već 2 i po godine,a toliko ti ne garantuje ni diler za novu mašinu...
 
Ima i radnji koje daju fiskalni a oni umesto pere upakuju ti djoku.....
sto se tice delova za menjac samo AP,i znaj jos jednu stvar,ako odes u radnju i kupis delove za menjac nove,platis i krenes do kola da ubacis u gepek i neumazes se do usiju od masti na delovima znaj da si kupio bofl,rus original sve namaze i zamaze do usiju i obicno zapakuju u mastan papir a neke cak i u najlon zavakumirano i masno
 
Kolega Danger potpuno ste upravu sto se suplje civije tice tj njene krtine ali ta civija kao i ta rascepka i taj sraf je tu vise iz predostroznosti jer kao sto ste i sami napisali ako se ne ispostuje sve sto treba ni bog ga nece zadrzati a ne jedna civuja ili bilo sta drugo
 
Nazad
Vrh