MTZ Belarus

Otvorili motor na 1221, izbacivao zivo ulje na auspuh , nema ni 4000rh. Klipovi i cilindri dobri , karike malo potrosene , treba da je zazor na spoju oko 0,2mm ima oko 1mm. Sjedista ventila i pecurke ventila ok.

One gumice na ventilima se raspale , postale kao bakeliti i skrunile se, a tek zazor koji je nastao izmedju nekih vodilica ventila i ventila je katastrofa , pretpostavka je da je tako ulje i dolazilo u ispusnu granu.
 
Ove jeseni sam kupovao traktor, nagledao sam se tih ursusa pa i zetora (ipak dosta bolji pogotovo kabina), malo sam proputovao po HR i pogledao dosta tih zts zetora i ursusa(tvornica martin radila motore u slovackoj za njih) , pa sam ipak na kraju uzeo mtz 1221 ,nisi najbolje obavijesten ovaj od 4 brine mjenjac nije ni malo jeftin za opravak. A kako sam se nagledao takvih krsina od ursusa i to tih 97- 98 koji nisu ni blizu dosli tih tvojih magicnih 10000rh. Ti motori hoce da pale i mrtvi , to nije nikakva ocijena stanja traktora , nisi imao prilike vidjeti unutra na sta lice. A i opravka motora da napravis kako treba nije jeftina.

Jos da dodam svi se ponasaju kao da taj traktor ima 160ks pa vecina je bila sahranjena zbog toga to je ipak "mekan" traktor i ne te snage i ako se ponasa sa njime tako moze vjerojatno dosta da radi.

"Otvorili motor na 1221, izbacivao zivo ulje na auspuh , nema ni 4000rh. Klipovi i cilindri dobri , karike malo potrosene , treba da je zazor na spoju oko 0,2mm ima oko 1mm. Sjedista ventila i pecurke ventila ok.

One gumice na ventilima se raspale , postale kao bakeliti i skrunile se, a tek zazor koji je nastao izmedju nekih vodilica ventila i ventila je katastrofa , pretpostavka je da je tako ulje i dolazilo u ispusnu granu. "
 
Ja jos stojim iza toga taj je taj MTZ bolji izbor od zetora, ako uzimamo polovan traktor te snage , zato sto imam zetora i znam koliko kosta popravka istog, a znam koliko je popravka ovog MTZ-a jeftinija. Popravljao sam i zetora , istina imao je 1000rh vise , otisla jedna klipnjaca , klipovi i cilindri gotovi, karike se raspale unutra , nije imao problema sa gumicama na ventilima jer ne postoje ali ni ventili nisu bili bolji od klipova.

Klipnjace mjerene i jedna dobila ovalnost na velikoj pesnici a jos vece veselje je da su nove klipnjace lakse za skoro 200g , pa ne znas sta je gore mjenjati jednu ili jos gore sve jer se totalno mjenja balans radilice.
 
Kako punite i čime ulje 90-ku u prednji most ,čizme reduktore,srednje kućište prednje vuče...Koristio sam prazan silikon pa ga napunim uljem a danas sam uzeo malu mazalicu sa krivom cevkom pa ću s njom.
 
Kako punite i čime ulje 90-ku u prednji most ,čizme reduktore,srednje kućište prednje vuče...Koristio sam prazan silikon pa ga napunim uljem a danas sam uzeo malu mazalicu sa krivom cevkom pa ću s njom.


Malom kanticom za ulje sto ima onu pumpicu u sebi. Gurnes cevku od kantice, stavis prst na rupu ispod i punis uljem dok ne dodje do prsta ulje, na brzinu izvuces cevku uzmes sraf i zavrnes... Iscuri mozda 10 kapi ulja... jednostavno i efikasno po meni.
 
Inace postoji i alat za to..:)))..naime davne 79te kad je 82ka stigla nova u nase dvoriste uz nju je dosao pun sanduk svega i svacega u medju ostalom i spric za ulje kojim se sipa u oslonac kardana i sve ostalo..meni je gumica u njemu propala a bas me interesuje imali po vasarima ili koje gde da se to kupi novo..zgodna stvar stane pola litre ulja u njega..
 
U poslednje vreme moj 820 kad idem niz breg prazan u 9-oj cuje se dif kao od prilike sto se cuje ursus c355...kad je utegnut tj kad vuce ne cuje se nista imam osecaj kao da je u pitanju konusto tanjirasti tako mi zvuci ispod sedista se cuje taj zvuk....kako mogu da proverim konusno tanjirasti i dali moze da se promeni dali moze na licu mesta bez skirdanja kabine i razdvajanja diferencijala od menjaca?
 
Raspustio ti se sraf na centralnoj supljoj osovini sto nosi zupcanike treba skinuti plocu od menjaca i doteci mi smo jednom to i zavarili jer se stalno otpustala,a na drugom je otac pravio neku maticu da moze na kiselo da se zategne i nikada se nije vise odpustila!
 
Jeste to ta matica iskusniji ce ti vec reci da li moze samo tako bez razdvajanja traktora,ako do sad nije napravila kurslus..ja sam norao menjati i vratilo i suplju osovinu i zubcanike i lezajeve..moj ti je savet kad sve to namestis da zavaris tu maticu..zbog nje sam za 15 godina na dva traktora po dva puta radio menjac..
 
Moze da se dotegne bez razdvajanja ali nemoze da se izvadi bez razdvajanja,treba je proveriti ako nije zgulila navoj doteci je vecina je kod nas varila jer su to i u zadruzi radili ali je posle problem ako nedaj boze crkne lezaj kao sto je kod nas bio slucaj pa smo je jedva odvarili da bi je rastavili.Onda je kupljena druga suplja osovina i otac na strug napravi maticu ali da od polovine ide na konus tako da je taj zadnji deo bio jaci za par destetih od fabrickog navaoja i kada smo zatezali morali smo dobru silu upotrebiti da ga zategnemo i od onda nikada vise nije mrdnula.Jedan nas rus i dan danas radi sa tom maticom zavarenom,a ovaj drugi isto radi i to u sumi tegli cekrk i drva i jos nije bilo problema sa tom maticom i otpustanjem i verujem da nece!
 
Naj manji problem mi je da skinem rezervoare i ploklopac diferencijala i onako sam hteo da suzim zadnje tockove to mi je pola posla.Taj zvuk mi bas tako odatle dolazi....a recite mi dali moze konusti i tanjirasti da se menjaju kad se skine poklopac difa?

- - - - - - - - - -

Sta niko ne zna dali moze da se menja konosno-tanjirasti kao sto sam naveo gore,gde su majstori?
 
Danas sam ravnao neka losa oranja spremacem ukljucenom prednjom vucom i primetio sam da mi prednji tockovi malo podrhtavaju, oseti se na volanu, kao da hoce da uhvate pa uzube pa preskoce,jedva se primeti golim okom.. Kada iskljucim sve ok.. Da li je neko imao slicna iskustva... U pitanju je mtz 82
 
Namontirana pojacana sasija.
20160211_162251.jpg
 
Danas sam ravnao neka losa oranja spremacem ukljucenom prednjom vucom i primetio sam da mi prednji tockovi malo podrhtavaju, oseti se na volanu, kao da hoce da uhvate pa uzube pa preskoce,jedva se primeti golim okom.. Kada iskljucim sve ok.. Da li je neko imao slicna iskustva... U pitanju je mtz 82

Proveri stegnutost lamelica u srenjem kucistu kardana prednje vuce.
 
Nazad
Vrh