Podloga za pitomi kesten

Nabavi onaj lakmus papir [to je najjeftinija varijanta] pa uzmes zemlju na par mesta i rastopis u vodi [dobro bi bilo da je voda kisnica ili destilovana - da bude pH neutralna] i izmeri pH zemlje
Sadi ih tamo gde ti je zemlja najkiselija [sto manji pH]
 
Почетком децембра купим на пијаци кестење. На некима приметим клицу и ставим на клијање 16 ком. Сада то изгледа овакоИмам утисак да је један друге сорте, по изгледу листа

Остали имају назубљен и већи лист а дупло су нижи

А ово је најмлађи кестен

Није све никло, некима је клица поцрнила а неки још мирују.
 
vuxsd, zoran, sta se desava sa kestenjem?
Nakupio moj klinac divljeg pre nekog vremena i kao ajd da zabodemo pa ako nikne da trazim pitomi da kalemim, ali ako od toga nema nista, da pazarim u prodavnici pa da sadim. To mu dodje od pitomog kao sejanac oraha koliko shvatam. Dobro je imati koje drvo, secam se kao dete pored sampite i krempite, najbolja poslastica bila kesten pire sa slagom.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Кестење је после ницања напредовало и јако брзо нарасло до неких 30-так цм, а један скоро дупло. И затим је стало и ни милиметар. Један по један се сушио, и ни један није дочекао зиму. Читао сам на нету да му одговара кисело земљиште, а код мене је обрнуто. Напредовао је док је имао храну из плода, чим је почео да узима храну из земље, као да се полако отровао. Ово је само моје мишљење, не мора да значи да је стварно тако.

Дивљи кестен је нешто друго и није у сродству са питомим па се не може калемити један на други. Питоми се калеми на храст или цер, тако кажу боље обавештени.
 
Video sam jedan primerak raste u Somboru, ali izmedju tri bora gde je kontam zemlja dobro zakiseljena
Ploda ima ali je sitniji,znaci u nekoj simbiozi za cetinarima bi mogla opstajati, ali naravno saditi ga u tresetu da u startu ima kiselu podlogu.
 
Evo sa jednog sajta mali tekst o ceru. Kod mene ima dosta hrasta u okviru imanja, odgovara mu i dosta se razmnozava. Pogledacu detaljnije koji bi to hrast bio, pa ako me ubode da je cer, kalemicu kesten.
ba464e499b26abf190b4b8391c98333f.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
vuxsd, zoran, sta se desava sa kestenjem?
Nakupio moj klinac divljeg pre nekog vremena i kao ajd da zabodemo pa ako nikne da trazim pitomi da kalemim, ali ako od toga nema nista, da pazarim u prodavnici pa da sadim. To mu dodje od pitomog kao sejanac oraha koliko shvatam. Dobro je imati koje drvo, secam se kao dete pored sampite i krempite, najbolja poslastica bila kesten pire sa slagom.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk

I kod mene slična situacija. Porasli su 40-50 cm i ne mrdaju. Ipak im smeta kvalitet zemlje iako su 15. i 17. bile sušne a sadnice su u hladovini.
 
Evo ga list hrastova koji rastu kod mene, moze biti cer po slikama.
2a3b75496ee684bd7c9a9bd377258747.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Gdje uspjeva hrastnebi trebalo biti problema ni sa kestenom
Ja imam jednu percelu šume ca. 4 dunuma izmješano od prilike pola la hrast i pola kesten
 
Pitomi kesten suljaga?
Primetio sam da tresnja na magrivi odlicno.napreduje na tom zemljistu, a mislim da i ona voli blago kiselo zemljiste.
Kruska na dunji se jako slabo razvija na toj lokaciji.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
2.10. Podloge za pitomi kesten
Pitomi (evropski) kesten (Castanea sativa Mill. ili Castanea vesca Geartn.) se
kalemi najčešće na sopstvene sejance, sejance kineskog kestena (Castanea mollissima
Blumr.), japanskog kestena (Castanea crenata Sieb. et Zucc.) i dr. Sem ovih vrsta roda
Castanea, može da se koristi i obični američki kesten (Castanea dentata Borkh. ili
Castanea americana Raf.), ali je ova vrsta kestena izrazito osetljiva na rak kestenove kore
(Cryphonectria parasitica Murr. ili Endothia parasitica Murr). Takođe, pitomi kesten
može da se kalemi i na cer (Quercus cerris L.), ali su sadnice kratkog veka.

Pitomi kesten je bujna i dugovečna voćka. Najveće prirodne asocijacije pitomog
kestena na Balkanu su oko Dečana, zatim na južnim obroncima Šar planine, u Bosanskoj
krajini i na drugim mestima.
Seme pitomog kestena ima dobru klijavost, a proizvodnja kvalitetnih sejanaca je
dosta laka. Najbolje je plodove dezinfikovati i posejati u jesen, na dubini od oko 8 cm. Uz
navodnjavanje i dobru negu, kalemljenje sejanaca može da se vrši u avgustu prve godine.
Prijem okulanata je relativno dobar (70–80%). Kalemljeni pitomi kesten prorodi obično u
trećoj ili četvrtoj godini, a nekalemljeni posle 10–12 godina.
Sejanci pitomog kestena su osetljivi prema mastiljavosti (Phytophthora
cambivora i Phytophthora cinnamoni) i raku kore, najčešćim bolestima pitomog kestena,
pa se u svetu pitomi kesten kao podloga malo koristi.
Pitomi kesten se kalemi grančicom (sedlasto ili pod koru), ređe okulacijom.

Kineski kesten je najbolja podloga za kalemljenje pitomog kestena, jer je otporan
prema bolestima mastiljavosti i raku kore. Sa ovom podlogom pitomi kesten ima dobar
afinitet.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
E pa sad iz ovoga...treba naći Kineski kesten kao podlogu...Da li ovi "naši" Kinezi mogu i ovo da nam nabave? Ili će to naši (opet "naši") rasadničari, svakako imati u "ponudi" definitivno, nemojte sumnjati....
 
Nazad
Vrh