Podloga za pitomi kesten

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.374
Lokacija
Sombor
Posto ovde u Vojvodini ta vocka na sopstvenom korenu nece da moze
Cuo sam da se kalemi na cer kao podlogu i raste bez problema - ima li ko jos ovih informacija da mi potvrdi?
 
Prvi put čujem da se kesten kalemi

Kod mene niču sami i ima ih čitave šume

Ovde jedostavno ne uspeva - zbog zemljista, a inace u sezoni se prodaje po otprilike 1e po kg (donose ga sa juga Srbije)
Cer uspeva bez problema, a uspeva i kalemljenje (tako kazu) - pa valjalo bi probati
 
Cer?
Jel to isto što i hrast?
Ja imam jednu šumu gdje je izmješani hrast i kesten od prilike pola pola što znači gdje uspjeva hrast da bi trebao i kesten
 
Verovatno misliš na divlji kesten,koji nije jestiv. Čuo sam i ja ovu priču o pitomom jestivom kestenu kalemljenom na cer, hrast i.t.d,ali kada sam to spomenuo znalcima naišao sam na zid ćutanja.

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Zbunili ste me. Ja sam u Vojvodini, i imam pitomi kesten. Kod mene je oko dve godine, kupljen je kao sadnica. Mislite da je kalemljen?
 
Pozdrav forumasi,

kupio sam desetak kestena u prodavnici i posadio u zemlju. Nadam se da ce sa proleca proklijati i krenuti da rastu. Sta mogu dobiti? Ako poraste drvo i donese plod da li ce biti jestiv?
Pozdrav
 
То би и мене занимало. Данас сам купио кестен (плод) одличног квалитета и величине, па сам мислио да га на пролеће посадим. Баш би ме занимало шта би добио од тога тј. да ли уопште вреди да га садим?
 
Pozdrav forumasi,

kupio sam desetak kestena u prodavnici i posadio u zemlju. Nadam se da ce sa proleca proklijati i krenuti da rastu. Sta mogu dobiti? Ako poraste drvo i donese plod da li ce biti jestiv?
Pozdrav

Ono sto si posijao to ces i dobiti
Ako si posadio jestivi kesten dobices 100% jestivi

Kod mene nike ne sije plodove od kestene niti sadi kao sadnice jednostavno nicu sami i plodovi su im jestivi

Ovu godinu nije bila neka dobra kvaliteta zbog kisovita ljeta al ipak su se prodavali po ca. 0,70 centi kilogram
 
Ма, ја сам купио неки кестен из увоза (Кина). У животу лепши и крупнији кестен нисам видео (5-6 центиметра). Па се све нешто прибојавам да је неки хибрид или т.сл. у питању, те да од једноставне садње неће бити ништа.
 
01-01-15, 22:40

01-01-2015 22:40

Pozdrav forumasi,

kupio sam desetak kestena u prodavnici i posadio u zemlju. Nadam se da ce sa proleca proklijati i krenuti da rastu. Sta mogu dobiti? Ako poraste drvo i donese plod da li ce biti jestiv?
Pozdrav

Kesteni su iznikli i imaju oko 10-ak cm. Ovih dana kacim fotose da vidite.
 
Nisam siguran - nikad nisam vršio analize. Taj deo placa je između 'normalne' zemlje i dela koji je zasipan Dunavskim peskom pa je pomalo pomešano. Pre par godina smo tu sadili par redova paprike ali nije uspela - malo je sa južne strane zaklonjena voćkama - šljiva, dve vin. breskve i višnja. Taj deo dobija sunce tek kad se zvezda izdigne. Interesantno je da je kesten nikao a odmah tu pored (sa desne strane (fotos 1)) su posadjeni orasi u ljusci jos u oktobru i nije nijedan nikao. Do pre par dana nisam ni obraćao pažnju i tek kada sam malo čistio travu primetio sam biljke - čini mi se da sam jedan oštetio.

Do jeseni imam fore da razmislim gde da ih posadim. Razmaišljam o sledećim varijantama:

1. Ispred placa
prednost - zaklanjaće plac od prašine i praviće senku - nedostatak - taj deo je nasut peskom visine oko metra - bojim se da se neće dobro 'uhvatiti' zakoreniti pa kad dune severac da ih ne obori a onda su na meti vikendica i ograda.

2. Na početku njive sa voćem
prednost - biće vetrobran i zaštita voću od vetra i raznoraznih traktorista i kombajnera- nedostatak - zbog velike krošnje voće nebi dobijalo poslednje zrake zalazećeg sunca

3. Na kraju njive s voćem
prednost - biće 'mamac' 'štetnim' životinjama (veverice (mada ih nisam video)) (računam da će pre na kesten koji je najudaljeniji od puta nego na orah i lešnik) - nedostatak - zbog velike krošnje voće nebi dobijalo prve zrake sunca pri izlasku i s obzirom da tu planiram badem bilo bi malo zgužve a možda privučem i divlje svinje :osmeh:.

Takva je sudbina nas 'voćara vikendaša' čim se jedne strane 'desi' dobra stvar odmah s druge strane dođe sumanja i zabrinutost.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh