Obeležavanje goveda

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Da li se ovo dešava samo u Kraljevu?Ovlašćene veterinarske stanice nemaju ušne markice više od dva meseca tako da ljudi već imaju problem oko prodaje neobeležene teladi.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Da li se ovo dešava samo u Kraljevu?Ovlašćene veterinarske stanice nemaju ušne markice više od dva meseca tako da ljudi već imaju problem oko prodaje neobeležene teladi.

Copy paste

Zbog nedostatka ušnih markica telad upola cene
Autor poljopartner
Monday, 07 December 2009
VALJEVO, 6. decembra (Tanjug-Ekos) - Stočari u valjevskom kraju tvrde da su, zbog toga što ministarstvo poljoprivrede već mesecima ne uspeva da obezbedi ušne markice za obeležavanje teladi i junadi, prinudjeni da rasnu stoku prodaju upola cene. Procenju da će samo za 1.600 teladi i junadi, koliko se trenutno nudi na prodaju, izgubiti više od 60 miliona dinara.
Stočari zbog toga negoduju i pitaju se dokle će Uprava za veterinu ministarstva odlagati ili poništavati tendere za nabavku ušnih markica i raspisivati nove.
Cenu toga, ni krivi ni dužni, plaćaju stočari, jer su prinudjeni da nakupcima ili na crno prodaju telad i junad upola cene, budući da klanice ne smeju da kupuju stoku bez markica.
Direktor Veterinarskog centra u Valjevu Božidar Milić kaže da se radi o poslu od državnog značaja, jer se uvodjenjem reda u obeležavanju goveda putem ušnih markica stavlja pod krontrolu njihovo zdravstveno stanje, a time štiti i zdravlje stanovništva koje meso koristi za ishranu.
Višemesečno kašnjenje u nabavci markica ozbiljno dovodi u pitanje i izvoz junećeg mesa zbog neispunjenja evropskih standarda. Nažalost, za ovakvo ponašanje niko ne snosi odgovornost, a štete trpe stočari, koji ionako, zbog visokih troškova proizvodnje, teško sastavljaju kraj s krajem.
 
Pre par dana sam inspekciji na jedvite jade "dokazao"poreklo jedne od krava za koju bi trebalo da dobijem subvenciju.Razlog je loš tetovir broj koji je na uvetu"ugravirao"službenik zadužen za matičenje goveda u to vreme.Katastrofa...U kakvoj zemlji mi to pokušavamo da živimo od poljoprivrede?
 
Nista me ne cudi, ovo je Srbija. Vec dve godine pokusavam da dobijem program mera jer imam sve uslove za to ali do sad nisam uspeo. Valjda cu ove godine uspeti. Min. Polj. kod nas je katastrofa, tamo rade sve nestrucni ljudi.....uf..



Pre pisanja bilo kakvog posta dužni ste da pročitate pravila i predstavite se u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/
 
@drmilan
Verovatno da je to sve tako teoretski i zakonski ali kada kod mene dođu ljudi(ovlašćeni od strane države)to zadovoljstvo košta 710din.
 
Ko sto rece drmilan, prijavis gospodu i naucis ih pameti. Opste je poznato da obelezavanje uglavnom rade oni koji se u veterinu doznaju ko....
 
drmilan je napisao(la):
Pošto se vrte različite cene za obeležavanje teladi reših da dam i ja prilog na tu temu. Prema uredbama ministarstva poljoprivrede obeležavanje goveda košta 300 dinara i u tu cenu je ukalkulisana cena ušne marke, prevoz i rad veterinara, što znači da ni dinar preko te sume ne bi smeo da se naplati izuzev kod teladi koja idu u promet gde mora da se radi tuberkulinizacija čija je cena 160dinara+pdv. To znači da se za jedno tele maksimalno može naplatiti 488,80 dinara, a ako vam neko više naplaćuje možete ga i prijaviti veterinarskoj inspekciji.
kod nas je obeležavanje 500 dinara -hoće li neko odgovarati ako ga prijavim i kako će odgovarati u ovako uređenoj državi gde radi ko šta hoće a sve sa glavnim ciljem -da nam skinu kožu s leđa
 
zorane prijavi ga ali mislim da nema vajde od toga jer svi su na drugoj strani osim na strani nas seljaka ,ako nekom budu radili tbc kod krava ni dinara im nedajte jer država se setila i nas da oni plate
 
todor je napisao(la):
zorane prijavi ga ali mislim da nema vajde od toga jer svi su na drugoj strani osim na strani nas seljaka ,ako nekom budu radili tbc kod krava ni dinara im nedajte jer država se setila i nas da oni plate
Ne možeš da im ne daš-kad hoćeš nešto da prodaš odmah gledaju u kompjuter da im nisi ostao dužan pa nećeš izvaditi pasoš dok ne isplatiš
Mi smo obavezni da državi sve izmirimo a država nema obaveze prema nama
ja još nisam dobio novac za ječam i ne znam kako da naplatim
Ovo nije ni D od demokratije
 
Zoran0230 je napisao(la):
drmilan je napisao(la):
Pošto se vrte različite cene za obeležavanje teladi reših da dam i ja prilog na tu temu. Prema uredbama ministarstva poljoprivrede obeležavanje goveda košta 300 dinara i u tu cenu je ukalkulisana cena ušne marke, prevoz i rad veterinara, što znači da ni dinar preko te sume ne bi smeo da se naplati izuzev kod teladi koja idu u promet gde mora da se radi tuberkulinizacija čija je cena 160dinara+pdv. To znači da se za jedno tele maksimalno može naplatiti 488,80 dinara, a ako vam neko više naplaćuje možete ga i prijaviti veterinarskoj inspekciji.
kod nas je obeležavanje 500 dinara -hoće li neko odgovarati ako ga prijavim i kako će odgovarati u ovako uređenoj državi gde radi ko šta hoće a sve sa glavnim ciljem -da nam skinu kožu s leđa

Cena obeležavanja je 300 dinara, i tu nije uračunat nikakav izlaz niti bilo koji drugi trošak, tako da Vam ovaj podatak i nije baš tačan.

Edit by: mims, kada nešto citiraš, a posle odgovaraš moraš izaći iz tog teksta, znači van zagrada [/quote], ovako se nezna šta si citirao a šta si ti napisao.
 
Kod nas je zakonom propisano do 2 mijeseca starosti moras markirati tele ako ga nemarkiras nece ga ni 1 mesar uzeti jer ako ga palicija sretne obrao je bostan a ti ga nemozes nacrno prodati raznoraznim nakupcima iz razloga sto ga nemozes razduziti kod veterinara a moras jer te slijedi kazna da se uhvatis za glavu.Kad kupac zeli tele kupiti moras izvaditi mu pasos a to veterinar dava prilikom prodaje a papir s kojim vozi bez problema mesaru ili msoferu koji je regularno prijavljen kod mesara i ima polozen ispit za prevoz stoke.Postoji nacin i za to a to je da veterinar neoplodjuje kravu nego bik "obavi posao"pa neprijavljujes tako ga mozes sebi zaklati ili ga na crno uturiti ako tko hoce ali nece nitko jer se svak boji i netreba mu kazna veca nego sto je tele skuplje,jos i gazdi kazna tako da obadva naj.bu.Isti sistem je i kod janjaca,ja imam polozen ispit za prevoz stoke i do 80km udaljenosti netreba ti adekvatan smijestaj sa pojilicama,hranilicama itd.sto je zakon propisao pa se stim svercam ako me plavci ustave jer se da malo skemijati 20-tak km na ovaj ili onaj nacin ali to sve treba biti potkrepljeno papirima.
 
Problem sa mindjusama za telad!!!!!!!!!!!!!!

Dragi moji, dali je to i kod vas, kao kod mene u PROKUPLJU?
mozete zamisliti veterinarski centar nema mindjuse za telad, kazu kao izgovor nema drzava brojeve neke.
pa to je sramota!!!!!!!!
ako je riknula masina nekom ministru kome to radi kojekakvi zet ili kum, neka mu kupi novu, ili neka to proizvodi neko drugi!!!!!!!!!!!
pa zar da cela SRBIJA, trpi njihove gluposti!!!!!!!!
S R A M O T A !!!!!!!!!!!!!!!!!! :udri:
 
Odg: Problem sa mindjusama za telad!!!!!!!!!!!!!!

Tema je zaključana zbog postojanja slične. :ppozdrav:

Teme su spojene. :bravo:
 
Nazad
Vrh