Odgoj Nazimica

Gorski Car

Član
Učlanjen(a)
21 Sep 2012
Poruka
3.512
Lokacija
Шумадија - СП
Otvaram ovu temu da ne kvarimo temu "Cena tovljenika na trzistu".

Kako odgajiti dobru nazimicu? Odabir kvalitetnog zenskog praseta, izbor rase, prednosti u odabiru odredjene rase, na sta treba obratiti paznju? Racunica oko odgoja dobre nazimice. Sve ostalo sto je vezano za odgoj kvalitetne nazimice. Da vas cujem :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Sto se tice od rase prvo belgijski ili nemacki Landras x Joksir je po meni najbolja kombinacija. Pietren mi se ne svidja kako god okrenes prasad su nejednaka. A zatim sve ostalo hrana ,higijena ,preventivna vakcijnacije .
 
Slazem se sa Milan992 sto se tice rasa. E sad odgoj:
kvalitetno prase 30kg X 320din = 9600
cena konc. koji ja pravim za tov I je 35 din, do 60 kg pojede 81 kg. konc X 35 = 2835 din
60kg ima u 4 meseca svog zivota, prvi pripust praktikujem u 7.5 meseci sto znaci ima da jede jos 3.5 meseci-115 dana
tih 115 dana hranim ih sa konc za suprasne, 3kg dnevno po ceni 27.9din 115 dana X 3kg dnevno X 27.9 din=9625 din
9625+2835+9600=22060+rad
tako je kod mene, ko zna bolje neka me prosvetli,
nazimica sa 7.5 meseci(110-120kg) preba biti izgradjena da nosi suprasnost a ne utovljena
 
Takve vas volim. Ima nas koji smo pocetnici i voleli bi nesto vise da naucimo.
Ako mozete da kazete kakvu ishranu koristite i u kojoj kolicini (u kom uzrastu). Da li treba da se daju kakvi vitamini itd ?
Ja imam nazimicu landrasa(?) i dve pjetren-durok, landras sam kupio a ove dve sam dobio kao prasice i prezivele. :svinja:Hranim ih:kukuruz,jecam,psenica i premiks Protamino Premium (SANO).
A sto se racunice tice i to je dobro znati.
 
Zahvaljujem se komsiji na otvaranju teme,ja imam ostavljena cetriri praseta za nazimice,pa bi bilo lepo razmeniti iskustva i nauciti nesto novo od iskusnijih kolega,kasnije ce postaviti slike pa cu malo vise i prokomentarisati,koncentrat,starost itd...:ppozdrav:
 
Isto nemam mnogo svinja jer prevashodno krava se bavim a svinje za sopstvene potrebe sad drzim ali u neke stvari sam upucen pre sam i tovio . Opet je bolje kupiti prase nego suprasnu krmacu jer suprasnu bez nekih 300-350 e ne moyes naci nigde.

Aqva
Sto se tice ishrane nayimice moyes hraniti kao tovljenike do nekih 60 kg a posle manje sa nekih 12 % proteina u obroku.
 
Mališa @ Sve si u pravu jedina razlika kod mene je što ih jedinicom hranim do 5 meseci starosti a onda prelazim na koncentrat za priplodne svinje 14% i na kraju za dojare jer onda sigurno traže sa 110-115 kg, ostavio sam dve male juče imaju oko 22 kg i svaka ima 16 sisa majka jokšir landras a otac landras biće i slika kako budu napredovale sada su stare 2 meseca
 
Isto nemam mnogo svinja jer prevashodno krava se bavim a svinje za sopstvene potrebe sad drzim ali u neke stvari sam upucen pre sam i tovio . Opet je bolje kupiti prase nego suprasnu krmacu jer suprasnu bez nekih 300-350 e ne moyes naci nigde.

Aqva
Sto se tice ishrane nayimice moyes hraniti kao tovljenike do nekih 60 kg a posle manje sa nekih 12 % proteina u obroku.

Prvoklasne nazimice sa farme u cistoj rasi su 350din kg... Slazem se sa tobom :ppozdrav:
 
Ja ovako praktikujem: Prasice drzim u grupi kao tovljenike. Posle nekih pedesetak kila vec se vidi koja ima dobru formu, jake noge i 16 sisa. Te odvajam dajem im obrocno hranu sa manje proteina, ali obogacenu kalcijumom zbog kostiju. Te zivotinje imaju vise prostora za setnju, a dobijaju i dodatke u hrani u vidu lucerke dal suve ili sveze. U petom sestom mesecu dodatna selekcija, ako slucajno neka pokazuje neke lose znake kao na primer slabe noge , agresivnost ili nesto slicno. Na prvo trazenje ih ne pripustam vec na drugo, a to je obicno u sedmom mesecu zivota. Pripust uvek dva puta na 12sati. Do pola vremena suprasnosti jedu istu hranu , a posle toga prelazim na hranu za suprasne krmace do nedelju pred prasenje kad prelazim na koncetrat za dojilje. Tako bi po meni trebalo da izgleda izbor i uzgoj nazimica iz sopstvenog zapata.
 
Gdje se mogu nabaviti nazimice ili prasici od Svedskog landrasa? Da li ima gdje semena (za VO) od Svedskog landrasa? Kod mene u VA ne drzi niko to seme a i kazu da ga nema pa me interesuje da li uopste postoji.
 
Nesto ove sliki nece da budu vece,ne znam sta je,na jednoj slici su 4 jorksirke sada vec suprasne a na drugoj jorksir&landras 7 kom tezine oko 120 kg,obicno propustim 2,3 puta pa ih onda pripustam,najmanje sa 130kg.hranim ih kao tovljenike do 100 kg a posle sa malo manje proteina i ako je moguce isteravam na zemlju,starosti ne ispod 7,8 meseci,vise gledam po kilazi nego po starosti. a priplodne nazimice retko prodajem jer to niko nece da plati a po ceni tovljenika je ludost prodavati,ja sam nazimice svedskog landrasa platio po 5 evra po kg,imale su 40 kg i da sada njihovu prasad ukrstenu sa jorksirom prodam po 300 din,nema sanse,priplod prodajem samo dobrim prijateljima,cena ne bitna,a ovako ko trazi ja kazem 100kg 400evra,sednu u auto i idu u pravcu kojim nisu dosli.


attachment.php


- - - - - - - - - -

attachment.php


- - - - - - - - - -

attachment.php
 
Poslednja izmena:
Ista stvar kao kod pileta,a i svakog zivig stvorenja,iz zdravstvenih razloga,da ne bi doslo do srcke bato,a posle :udri:
Ako gresim iskusne kolege neka isprave gresku...
 
Nazad
Vrh