Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

I zanimljivo da na kraju, naj slabiji rod i najveca vlaga prilikom skidanja u zrnu:osmeh:! Zasto ga i dalje sejemo neki od nas pitaj Boga?:sta::osmeh:
 
Nisam se bas nesto odusevio dekalbom. Cini mi se da je malo izvikan, ali neopravdava bas taj glas. Daleko od tog da je los, ali nije ni bolji od ostale konkurencije.
 
Aj iskreno sad koja je ta konkurencija?! Odnosno da ne uzimamo u obzir samo jednu godinu vec zadnje 3 gde je 2011 bila odlicna, 2012 bila totalno suva a 2013 sa nesto ispod proseka padavina ali ipak dosta bolja od 2012.
Zadnje 4 godine probao sam sigurno vise od 10 hibrida razlicitih fao grupa i mislim da samo jedan hibrid Ulyxxe Raiffeisen moze se nositi sa nekim DKC hibrida.
Odnosim se na skidanje u zrnu!
 
Skidanje u zrnu svakako. Ja govorim iskljucivo za moj region, moj atar i malo sire. Probao sam svasta, ali mi je NO1 ostao stabilan i u susi i u kusi. 5276 i 5170 donekle mogu da prodju, ali nisu bolji od NO1 u nasem kraju. **greška li ga, valjda taj N01 voli nase mikroklimatske uslove. U 2012 je retko koji bio dobar, ali oped N01 je najbolje podneo susu, dok je 5783 uglavnom prdno u cabar. Sejao sam ddekalb 3 godine, a ove ga nemama sto neznaci da ga ponovo ne bih sejao, ali za to vreme nisam ostao zadivljen i nista posebno nije rodio. Ne sumljam u dekalb semesku kucu, ali ovde kod nas prosto nije bolji od konkurencije, a za konkurenciju pre svega smatram pionir, sindzentu, lg i mozda jos koji.
 
Taj N01 za dlaku nije ove godine usao u opticaj ali ce sigurno sledece god. Pionir osim Aqua Max hibrida je ispalio svoje na mojim parcelama vec nekoliko godina, bas zbog lose valjda dorade nasih kuca i to K-67, F38, B08 i jos par njih.
Singenta dobra ali jako rizicna. U susnim godinama Heliko koji sam obozavao nije skoro uopste imao klipove, kao i Pako koji su jako losi bili 2012, Sicora odlicna u kisnoj godini, ali u susnoj mnogo jalovih biljka. LG nisam probao.
Konstantno dobar zadnjih 4-5 god. pokazao se samo DKC, ne samo kod mene vec kod vecine s kim sam ragovarao u nasoj okolini.
 
Probao jesam te susne 2012-te i vise ne...Ne kazem da imam vise zemlje nego sto imam sejao bi mozda ali Pionir mi se pokazao stabilniji i bolji za ono sto meni treba a to je berba u klipu,uglavnom.Prodaja DKC-a u Srbiji je dosta pala posle pocetnog buma 2010-2011 te godine kada su i manje kuce imale respektabilne prinose kao sto je AgroSava i neke domace kuce.Da vrsem u zrnu svakako da bih sejao,mislim takodje da i u idealnim kisnim godinama verovatno su bolji od konkurencije ali sam prosek sto se kaze u normalnim godinama je tu negde sa Pionirom,KWS-om,Syngentom,LG-em...Zena koja je bila glavna za distribuciju DKC-a u Srbiji,koja je bukvalno uvekla Dekalb na nase prostore,ne mogu se setiti prezimena,uglavnom neko Slovacko prezime,je zbog lose prodaje i distribucije semena 2012,2013-te kaznjena od strane rukovodstva Granexporta,odnosno MK komerca i sada radi kao komercijalista prodaje po nekim da izvinete vukojeb.... blizu Rumunske granice!Toliko i o kuci koja zastupa taj isti Dekalb!
 
Ja cu dogodine pruziti sansu 4590 vs n01 vs neki Aquamax fao 300-400. Vec sam nabavio 4590 i n01, ostaje jos da odaberem treci hibrid. Njiva 3kj, po jutro svakog:ppozdrav:
 
evo i moj 4795, "skolski" drug sa kirajevim takodje 4 sejan..
2014-07-01-685.jpg

2014-07-01-688.jpg

2014-07-01-689.jpg
 
Sad još samo faza nalivanja da završi kako treba . Za jedno petnaestak dana može se već približno procjenjivat prinos . Moraš na par mjesta unutar njive izmjeriti 14.3 metra i vidjeti kolko ima biljki sa klipovima na toj dužini ,zatim izabrati par prosječnih klipova , izbrojati broj reda i zrna u redu pa se može izračunati . 5783 u ogledu imam ali na 16 cm !!
 
Na 16? Ja vise ne smem ispod 21 cm. 2012 po onoj susi sav kukuruz sam posejao na 19 u prvoj dekadi Aprila i puko sam sa prosecnim rodom od 2200 kg/kj.
Da sam znao da je godina takva sa toliko kise onda bi se usudio cak i na 16 cm.
 
To je samo u parcelama gdje imam mogućnost navodnjavanja , al inače nigdje nesijam rjedje od 19 . I ja sam iamo slabog roda 2012 , pa i 2011 koja je ovde bila isto tako sušna , pa mi je opet gušći kukuruz dao isto ili malo više , jest nelogično ali otkud znaš da si 2012 sijao na 25 da bi imao više ?
 
Te 2012 god. presudilo je rok setve. Znam par parcela gde su vlasnici kasnili sa setvom i potrefili, ali to unapred mi ne mozemo znati.
Njihove najave o neverovatnoj hladnoj zimi i susnog leta nesto ne stimaju.
 
Imao sam cast, i srecu da obidjem dkc-ov ogledni centar u Backom dobrom polju prosle godine.Posle onoga neke stvari su mi postale mnogo jasnije,mada generalno vec nekih 6-7 godina masina radi od 17-19cm sem 2kj na 22,5 za berbu. Obratite paznju na odnos sklopa i broja redova zrna u klipu.
dkc-010.jpg
[/IMG]
dkc-012.jpg
 
Poslednja izmena:
Postoje grafikoni gde se vidi uticaj gustine setve na prinos. Kaceni su vise puta po raznim temama. Sve je to u redu, medjutim mi ne mozemo znati kakav ce biti raspored padavina i temperature. Moje misljenje je da su ta dva podatka bitnija nego sklop. A ove 2014 godine sam ubedjen da ce se odlicni prinosi postizati sa vrlo rastegljivim gustinama istog hibrida.
 
Pošto nemožemo znati za padavine , gustinu treba odrediti prema tipu zemlje . Niska , ravna , dublja zemljišta , teže zemlje , sa više gline ili humusa ili riječne nanose treba sijati gušće , birati fiksne hibride i obično je maks prinos 80-90000 biljaka po ha . Laka zemljišta, pjeskovita , plića , brežuljke , šljunkovita sa malo humusa ali i gline treba sijati rjedje i uzimati fleksibilne hibride .
 
Naravno, svako zna svoju njivu,ali prica, "posejacu malo redje,bice susa" apsolutno nestoji.Cak sta vise, ubedjen sam da dkc i pionir (jedino to sejem) vecim brojem biljki pozitivno reaguju i na susu.Menji klipovi ali veca kolicina zrna.
 
Nazad
Vrh