Oranje

I ja sam orao,ali sam poplicio na 17-18, vlage ima kolko hoces pa je ne bih bas vadio na povrsinu preterano i gubio je, ko zna kakvo ce biti prolece i koliko ce kise pasti, razmisljam i da cim malo prosusi odmah zatvaram brazdu da ne gubi vlagu i isitnim brazde jer je pitanje i koliko ce i kakvog mraza jos biti...
 
Pa takva zemlja je kod nas vise od 60% povrsine

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Smonica je takav tip zemlje da il je uzores na vreme ili kad nakisne i bude mokra ispadne takva za oranje kao kod kolege.Ovo je jos i odlicno ispalo,postoji i jos gori tip zute smolnice koja je jos malko gadnija za oranje.Inace ovde nista ne bi pomogao jaci traktor mozda bi malko lakse uzorao sa manje proklizavanja da ima DV i nista drugo.Jednostavno kad probas da ides malo dublje proklize u mestu ceo traktor sa sve 4x4.Sto rece kolega iznad smonica pa ispod glina, kad proslajfuje 3-4 puta u mestu pune ripne blata i zavrsio si rabotu.Bice ovo dobro kod Marka sredice je sad mraz koji je najbolji lek za nju...
 
Jeste probali da podrijete da vidite razliki orano/podrivano? Verujem da bi to pomoglo barem malo.
 
Jeste probali da podrijete da vidite razliki orano/podrivano? Verujem da bi to pomoglo barem malo.
Vrlo rado bi radio podrivanje i gruberisanje,samo da imam adekvatne masine .... Inace ovakva zemlja se kod nas naziva ritska i livadska ,kada vteme dozvolini uzore se na vreme mraz to lepo sredi i bude super za setvu i spremanje,ali isto tako vrlo brzo ispuca usled nedostaka padavina i na vrlo maloj dubini se odvoje kocke i tako prekinu sistem zila.... Mada stari kazu da se tu dosta lepo sejal i radjala repa nakon koje je islo tanjiranje i paenica .... Kukruz retko da dobar prinos na toj zemlji,dok psenica u povoljnoj godini zna da rodi ekstra dobro.....
@Kostovic

Ja orao neke lucerke pre desetak dan i bolje ispalo to oranje nego neki sto su zurili panorali po suvom i vadili one televizore lampase.... Jeste da nije islo nesto duboko od 15-20cm uglavnom,negde izbaci plug i na 10cm,... Posle ove dve tei kise i ovih mrazeva ima zatvaranje da bude drljacom i samo da peva
Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Markokg voleo bi da vidim slike ove parcele u temi predsetvena priprema zeljista,kada za to dodje vreme.

Ja takodje. Imam par njiva sa sličnom zemljom i u jesen ako ne uzorem na proleće bih mogao samo da se slikam.

Bice toga. Ova teska zemlja jako lepo izmrzne, i na prolece je neprepoznatljivo da je bila ovako gadna za oranje.
Marko ima roto drljacu, sve ce biti samljeveno u pepeo
Tako je. Zbog nje mirnije spavam, ako verujes. Ali opet je potrebno da izmrzne, jer je zemlja ovako sveza jako lepljiva, i tu ni RD ne bi nista mogla dok se malo ne prosusi ili izmrzne.

Marko za takvu zemlju 80-90ks prednja vuca i plug. Maks 2x35cm. Dobro si ti to jos i izorao.

Orem sa ovim cudom koje imam. Glavna prednost je ovde bila ta sto je plug dobro nastelovan i traktor koristi maksimalno svoju snagu. Nesto duboko verujem da ni jaci traktor ne bi mnogo pomogao na kriticnim delovima njive. Bukvalno se plug krivi, iskace iz zemlje, ore nekada svega 6-7cm ako verujes. Mislim da, kada se ta masna izorana brazda skloni, da nije lako ni budak zabiti tu. Traktor kliza kao po ledu. Ne pomaze blokada puno.

Imam par snimaka.. sad sam sa nekim programcicem cas napravio malu kompilaciju. Vidi se kako negde ide sasvim lepo, a negde se pomisli da ide lepo pa traktor samo naglo stane, ili izbaci plug iz zemlje.
Evo snimka. Primetices da volan skoro i ne sme da se pusti, jer ga te neke sile talasaju, a takodje prednji desni tocak cesa izoranu brazdu, pa i mali udarac pravi problem, ali kad se samo nasloni ruka na volan, sve je ok.

 
Извини нисам видео имао сам 756 3*30 он је заоравао као луд кад није велика маса кад је тањирано,натрула кукурузивина итд.А и овај малиша заорава само тако није нека маса али и кукурузивину сам заоравао кад накисне и натрули ни један чапур се не види,ајд овде је соја није нека маса али види се како ради.
Za-zito-2.jpg
Za-zito1.jpg
 
imam jedno pitanje uske gume 12 tice dali dobro rade poso u oranju?ocu da kupim 560 a on ima uske gume.ljudi mi kazu da to nevalja ima da proklizava???
 
Nazad
Vrh