Oranje

Danas sam orao,treba sutra da posejem zob. Orao sam plitko,15-ak cm(ponegde malo više),ali opet nije to to,na mestima se trese plug,i izvali busu veličine lopte. Palo je 18 litara predhodnih dana,ali očigledno je to nedovoljno za duboko zimsko oranje. Trebalo bi da padne još bar 20 l,pa da može pristojno da se radi.
 
Trenutno je kod nas strniste teze uzorati od kukuruzista jer je kombajn letos gazio vlaznu zemlju, a jesenas je kukuruz vrsen po suvom....

Nije zato , na nediranom strnistu su ostale vertikalne kapilare citave, od kada je sejano zemljiste nije dirano, kad je psenica skinuta, vlaga iz donjih slojeva je "izvucena " kroz te kapilare na povrsinu i isparila u atmosferu.
Za cuvanje vlage u strnjistima sluze ,kratke tanjurace, obicne , gruberisanje na 10cm itd.
 
Nije zato , na nediranom strnistu su ostale vertikalne kapilare citave, od kada je sejano zemljiste nije dirano, kad je psenica skinuta, vlaga iz donjih slojeva je "izvucena " kroz te kapilare na povrsinu i isparila u atmosferu.
Za cuvanje vlage u strnjistima sluze ,kratke tanjurace, obicne , gruberisanje na 10cm itd.
Nisam rekao da je strniste nedirano.
 
Jel istina to sto pise agroklub za Hrvatsku za oranje ?


Nije zabrana oranja, treba znati čitati... Netko je lupio da je oranje zabranjeno a fino sve piše...

-40% oraničnih površina smije biti pod "glavnim usjevom" (ovo vrijedi odavno da ne siju ljudi sve jednu kulturu)
-ostale oranične površine moraju, u cilju očuvanja vlage i smanjenja erozije tla, imati na sebi strnište pomalčirano, ili raširen neki drugi malč materijal, ili zasijane zelenom gnojidbom ILI MORAJU BITI POORANE U CILJU PRIPREME ZEMLJIŠTA ZA PROLJETNU SJETVU. Ovo sam naglasio jer je i u pravilniku tako naglašeno i obojano crvenom bojom samo što ljudi ne znaju čitati što piše...
 
Jel istina to sto pise agroklub za Hrvatsku za oranje ?

Koliko sam ja obavjesten max 60% smes da ores , ali od toga ti zavisi visina poticaja , recimo za lucerista,livade dobijas da ne kazem 2x jer dobijas dotacije za okolinu itd. Recimo ako neko ima stoke i radi 20ha ima djetelina itd. dobije poticaja kao neko u ratarstvu za 50ha , a tu ulazi i oranje, visegodisnje kulture ne ores.
 
2ntafbs.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

5vzku9.jpg
 
Koliko sam ja obavjesten max 60% smes da ores , ali od toga ti zavisi visina poticaja , recimo za lucerista,livade dobijas da ne kazem 2x jer dobijas dotacije za okolinu itd. Recimo ako neko ima stoke i radi 20ha ima djetelina itd. dobije poticaja kao neko u ratarstvu za 50ha , a tu ulazi i oranje, visegodisnje kulture ne ores.
Znaci ipak ima neke istine. To i nas ceka za koju godinu 100 %.
 
Koliko sam ja obavjesten max 60% smes da ores , ali od toga ti zavisi visina poticaja , recimo za lucerista,livade dobijas da ne kazem 2x jer dobijas dotacije za okolinu itd. Recimo ako neko ima stoke i radi 20ha ima djetelina itd. dobije poticaja kao neko u ratarstvu za 50ha , a tu ulazi i oranje, visegodisnje kulture ne ores.
A kako stoje šume i poljuprivredno zemljište koje se pošumljava? Može poruka i privatno? Da li se podrivač smatra oranim ili ne ?

Sent from my ASUS_Z012D using Tapatalk
 
Pravila njihova to ce stici, al nikad subvencije.
Svaka cast Galicije ako si potrosio samo nesto vise od 8 l/kj.
 
Nazad
Vrh