Oranje

0ef6e148bafd669bb83fb43d6086e813.jpg
12 dana kasnije, moze da se sredi drenovim granjem:
neysrc.jpg
[/IMG]
 
Kisa, a ne mraz. Moglo je suvo mrznuti do Uskrsa nista bilo nebi. Prosle zime je bilo samo mraza bez kise pa nista nije bili dobro. Ove zime ipak ima kise i oranja izgledaju 3x bolje.
 
Jeste uradio mraz al uhvatilo vlazno oranje pa izmrzlo lepo.Sto kaze Paorpaor dzaba minus ako uhvati suvo oranje.Ja prosle godine uzorao neke njive oko 4-og februara oranje se prosusilo a mraza je bilo i posle al nikakovog efekta.Spasio me je onaj mraz u maju oko Uskrsa kad je uhvatilo pokislo oranje i odradio je posao za desetku,a pre toga sam polomio 2 klina sto drze trap na imt 539 razbacujuci vestak preko neizmrzlog oranja.
 
E, j..i ga sad. Normalno da je kiša nakvasila zemlju pre oranja. I bilo je sunca mnogo pre toga, pa je isparila voda i nastali su oblaci i bla, bla... Samo sam rekao da je u konkretnom slučaju mraz završio posao.
 
Kisa moze i sama da rasturi oranje, a mraz bez kise moze samo da mrzne i nista vis. Naravno da je najbolja kombinacija kisa + mraz. Onda se sve raspline kao rastopljena cokolada.
 
Verujem da je bilo vlazno kada je Petar orao. Takodje, verovatno je gadjao vreme da ore po mrazu. I kada takvu brazdu izores u ovo doba godine, sigurno ima dovoljno vlage da je mraz napadne. Neka Petar potvrdi ili opovrgne.
 
Jeste Marko, sneg se topio i natapao zemlju dan-dva pred oranje. Posle toga mrazic-dva, ali to su bili samo jutarnji mrazevi. Pa kisa pa opet mraz-dva ali malko jaci. Sve to za 12 dana.
Darko, ipak je ova zemlja malko laksa i rastresitija od onoga na sta smo navikli.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh