Oranje

Znam da smo sa 757.2 orali oko 100kj. znaci 2 raonika. Onda navarim tvrdu elektrodu i ide kod kovaca na odkivanje i opet 100kj.
 
Koliko otprilike može se uzore ha/kj zemlje sa samooštrećim raonicima originalnim za vogela ,neki prosečan vek trajanja?

Zavisi od stanja zemljišta (suvo, tvrdo, idealno), tipa zemljišta, dubine oranja, pa i kako je plug namešten, u našim krajevima kada su neki prosečni uslovi za rad treba da može da uradi 500kj (3 glave)stim da će i otići i bar po 3 vrha na raonicima.Na jednom sam prošle jeseni stavio nove raonike (u pola oranja) a na drugom pred sezonu zimskog, ovaj prvi je uzorao dosad 150-160 kj i potrošio je petu raonika za nekih 10-12mm i promenio sam jedne vrhove, da dodam da ove jeseni odlaze vrhovi na očigled zbog suve zemlje koja je kao šmirgla, celo vreme oranja vrući.
 
Mi smo na onom Kuhnu okretali spiceve i vrlo brzo je poceo kad naidje na tvrdo iako ima oko 1200kg. Sad treba da se menjaju spicevi ali ih nismo bas doterali do kraja kako neki rade.
 
Mi smo na onom Kuhnu okretali spiceve i vrlo brzo je poceo kad naidje na tvrdo iako ima oko 1200kg. Sad treba da se menjaju spicevi ali ih nismo bas doterali do kraja kako neki rade.
Kuhn ima fabricke raonike tupe u pm...dal nije za nas tip zemljista ili sta,ali i kljun i raonik je ko prst debeo...to sam pre par godina video na jednom,a pre par dana sam bio kod jednog domacina u Temerinu,kupio je preko prosperitatea 4 glave,isti slucaj...
 
Ono sto sam ja primetio kod nas u ataru da Kuhn se teze vuce od vogela. Ima 2 sto ja znam i oba idu tesko. Vogel iako je po nekima druga klasa pluga se lepo vuce i spicevi se zarivaju trenutno (naravno kada su u adekvatnom stanju a ne potroseni do panja). Poetinger se isto lako vuce. 1221.3 + 4 brazde potinger jako lepo ide.
 
Ono što sam ja jesenas video da Kuhn slaže i lomi brazdu perfektno. Jeste plug nov, jeste traktor nov, jeste i deo atara gde se solidno ore, ali njiva posle tog kuhna izgleda kao tepsija. Koliko se teže vuče ne znam, ali znam da želim posedovati takav obrtač, a možda se i kockice slože.
 
Imam kuhna 3 brazde i mogu rec da se osjetno teže vuce od drugih ,al ni jedan plug ne može složit brazdu ko on ,nedavno sam kupio kverenlanda 4 brazde vario i on se negdje s radnim zahvatom od 4x 18 coli podjednako teško vuce ko kuhn od 3x16 al kuhn ljepše složi brazdu što je je, pogotovo u težom tlu tu se vidi razlika .
 
U težoj zemlji što manji zahvat po glavi namestiti,lepše bude oranje,bar u mom slučaju.
 
Proverite prvo da li su te ispumpane gume tubeless ili sa unutrasnjom, da ne bi menjali gumu na sred njive zbog pokidanog ventila (kao jedan sto ga znam).

Gume s unutarnjom uredno vozim na 0.8-0.9bar bez problema vec godinama... Samo u transportu s jednoosovinskom prikolicom pumpam na 1.2 do max 1.5 ovisi sta se vozi i gdje al cim zavrsi transport sva tri traktora nazad idu na 0.9bar 5106 je konstantno na tom tlaku i u transportu i u radu i nema problema.

Koliko otprilike može se uzore ha/kj zemlje sa samooštrećim raonicima originalnim za vogela ,neki prosečan vek trajanja?

Kverneland je nekada izdavao publikacijje gdje je pisalo da JEDNO PLUZNO TJELO mora moci u naj gorim uvjetima rada (pjeskovita zemlja) preko sebe prebaciti 500ha zemlje i da pri tome potrosi 3 originalna samoostreca raonika. Dakle to je neki minimum minimuma a u normalnim uvjetima rada je vjek trajanja dosta duzi.

Imam Vogelov plug 2x12" kupljen prije 8 ili 9 godina. Poorao je stvarno puno za tako mal plug a raonike sam prije dvije godine skinuo da im ugradim okretne spiceve a ove godine sam stavio druge raonike mada bi originalni mogli jos ici u ovoj godini jer je vlazno u susnijoj godini teze vec ulaze u zemlju. Vogel PERMANIT su raonici a glave UN300 na kojima se pravo ni ne pozna da su orale...
 
Tačno se čovek može dobro olakšati čitajući neke teme na ovom forumu...Mogu neki imati i samog Arhangela Mihaila sa neba kad nisu naučili od malena kako treba orati sa 533,560,558 itd sa plugovima koji uz njih idu jebo te pa ovi sad plugovi imaju pun ku...c podešavanja i mnogo su lošija oranja,od ovih pomenutih...Lično ja imam bolje oranje sa rabeom starim 20god od plugova starih dve tri god,imam čistiju soju sa prskalicom male privrede od oni nadrkanih po 5-10 000e...lepo je govorio moj pokojni deda Bolje umeti nego imati.Mene je matori učio kad sam imao 8-9god kad orem sa 560 i plug 756 kad mi prednji točkovi dođu do prve trake letnjeg puta diži plug,zavijao mi namerno topling,desnu polugu,kosu vuču namerno da bi mi pokazao kao treba orati.tj kako ne treba ovo sad misle sednu u nov traktor sa džojstikom i sve znaju e braćela moj nema tu radosti.
 
Sto bi rekao Uros Davidovic, oranje, pastoralni prikaz sumadijskog sela.
263ya6h.jpg
 
Nazad
Vrh